Jak efektywnie szukać pracy w Poznaniu?

Rynek pracy w Poznaniu cały czas prężnie się rozwija.
Jak efektywnie szukać pracy w Poznaniu?
24.11.2021

Znalezienie zatrudnienia w stolicy województwa wielkopolskiego nie powinno sprawiać dużych trudności. Widać to wyraźnie po stopie bezrobocia w mieście, która cały czas utrzymuje się na niskim poziomie. Warto jednak wiedzieć, jak i gdzie szukać pracy w Poznaniu, aby cały proces był jak najbardziej efektywny.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Poznaniu?

W Poznaniu nie można narzekać na brak ofert zatrudnienia. Dotyczy to wielu branż, a zajęcie zarobkowe w stolicy Wielkopolski czeka zarówno na specjalistów, jak i na osoby początkujące. Widać to już po wprowadzeniu w internet hasła „praca Poznań” – w ten sposób w kilka chwil można dotrzeć do setek różnorodnych ogłoszeń.

Dobrą sytuację na rynku pracy potwierdza utrzymująca się na niskim poziomie stopa bezrobocia. Według danych poznańskiego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2021 roku wyniosła ona zaledwie 2%. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę zawirowania, jakie na rynek zatrudnienia wprowadziła pandemia.

Zatrudnienie w Poznaniu jest więc jak najbardziej możliwe do znalezienia. Aby ułatwić sobie to zadanie, najlepiej celować w tzw. zawody deficytowe, a więc takie, w których liczba wakatów jest większa niż liczba chętnych do objęcia danego stanowiska. Według prognozy „Barometr Zawodów 2021” należą do nich m.in. takie profesje jak fryzjerzy, magazynierzy, mechanicy, monterzy, budowlańcy, ochroniarze, pracownicy fizyczni, telemarketerzy, lekarze i pielęgniarki, nauczyciele czy zaopatrzeniowcy.

Jakimi kanałami można szukać zatrudnienia w stolicy Wielkopolski?

Aby szybko znaleźć pracę, warto zastanowić się, co zrobić, aby proces ten był jak najbardziej efektywny. Kluczowe jest oczywiście przygotowanie profesjonalnie prezentujących się dokumentów aplikacyjnych, a więc CV i listu motywacyjnego (ten drugi warto napisać nawet wtedy, gdy potencjalny pracodawca go nie wymaga). Chcąc zwiększyć swoje szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia, warto również korzystać z kilku kanałów jednocześnie. W poszukiwaniach pomogą:

  • ogólnopolskie portale z ogłoszeniami o pracę,
  • lokalne strony internetowe z ofertami zatrudnienia,
  • branżowe portale z ogłoszeniami, które zrzeszają osoby specjalizujące się w konkretnym obszarze zawodowym,
  • agencje zatrudnienia (to dobre rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy poszukują pracy tymczasowej, lecz także m.in. dla pracowników z małym doświadczeniem zawodowym, osób, które wracają do pracy po dłuższej przerwie, jak również wszystkich tych, którym zależy na jak najszybszym podjęciu zatrudnienia),
  • social media (zwłaszcza profesjonalne witryny biznesowo-zawodowe oraz grupy z ogłoszeniami o pracę na najpopularniejszych portalach społecznościowych, na których mogą publikować posty zarówno pracodawcy, jak i osoby poszukujące zajęcia zarobkowego),
  • lokalny urząd pracy,
  • polecenia ze strony znajomych lub rodziny.

Korzystanie z kilku z wymienionych sposobów jest wyrazem aktywnej postawy i sprawia, że znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia staje się po prostu łatwiejsze. Przy odpowiedniej motywacji i wielotorowym działaniu praca w Poznaniu jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie