Jak dbać o związek na odległość? 7 praktycznych porad

Związki na odległość nie należą do łatwych, a ogromna tęsknota za partnerem może być nie do zniesienia. Jak pielęgnować taki związek, by wytrzymał próbę czasu i odległości?
Jak dbać o związek na odległość? 7 praktycznych porad
fot.istock.com
18.11.2021

Chociaż każdy związek jest wyzwaniem i czymś, o co trzeba dbać oraz starannie pielęgnować, by cały czas rozkwitał, są relacje łatwiejsze i trudniejsze do utrzymania. Do tych drugich zdecydowanie należą związki na odległość, które potrafią wystawić uczucie dwojga kochających się osób na ciężką próbę. Jak w takim wypadku dbać o relacje, by dzieląca was odległość jej nie zniszczyła?

Jak dbać o związek na odległość? 7 praktycznych porad

1. Stały kontakt
Nie chodzi tu o wydzwanianie telefonem po kilkadziesiąt razy dziennie lub pisanie co pół sekundy "co słychać". Chodzi jednak o to, by wypracować stałe pory, gdy się ze sobą kontaktujecie - może to być np. godzina przed snem, albo telefon do śniadania. Ważne, by nie zaniedbać utrzymywania kontaktu, ponieważ im rzadziej będziecie ze sobą rozmawiać, tym większa szansa, że siła waszej relacji osłabnie, a w końcu może nawet zaniknie. Nie ma sensu kierować się zasadą "nie będę się odzywać, niech trochę potęskni" - oczywiście nie należy drugiej połówki osaczać, ale stały kontakt jest wam potrzebny, by pamiętać, że ta osoba po drugiej stronie komputera lub telefonu naprawdę istnieje, kochamy ją i nie możemy się doczekać zobaczenia na żywo. Dodatkowo wybierając formę kontaktu, powinniście postawić na rozmowę na kamerce lub przez telefon - tak by się widzieć lub słyszeć swój głos. Wysyłanie smsów lub pisanie ze sobą na Messengerze chociaż wygodne, może jednak osłabić waszą więź, a dodatkowo sprawić problemy, jeśli jedna ze stron odbierze coś w zupełnie inny sposób niż zamierzone. Możliwość zobaczenia mimiki twarzy drugiej osoby lub modulacji głosem jest bardzo ważna w prawidłowej komunikacji.

2. Planowanie wspólnej przyszłości
Chociaż związek na odległość jest całkowicie normalnym zjawiskiem, nie powinno się go jednak traktować jako coś, co będzie trwać wiecznie. Prędzej czy później powinniście ze sobą porozmawiać, co planujecie dalej - czy jedna ze stron się przeprowadzi do drugiej? Zamieszkacie razem w zupełnie nowym miejscu? A może jedno z was wyjechało za lepszymi zarobkami? Jeśli tak, to powinniście ustalić jak długo będzie przebywać za granicą i jaki macie plan po powrocie oraz czy w ogóle w grę wchodzi jakiś powrót. Dodatkowo warto roztaczać sobie przed oczami wizję wspólnej przyszłości, ponieważ tego typu plany bardzo zbliżają do siebie ludzi. Możecie dać się ponieść wyobraźni i w rozmowie planować umeblowanie waszego wspólnego mieszkania, jakiego zwierzaka zaadoptujecie, jak będziecie spędzać razem czas lub jak będzie wyglądać wasze życie z dziećmi.

3. Robienie sobie niespodzianek
Poczta kwiatowa, by na dzień dobry w progu drzwi powitał cię bukiet kwiatów od ukochanego? A może odręcznie napisany list skropiony ulubionymi perfumami jak za dawnych czasów? Albo drobne upominki dostarczone przez kuriera dla naszego partnera lub partnerki? Jeśli budżet na to nie pozwala, możecie też wysyłać sobie zmontowane filmiki lub żeby podsycić namiętność zdjęcia w seksownej bieliźnie? Może warto przeznaczyć pewną kwotę na profesjonalną, erotyczną sesje zdjęciową, którą potem można wysłać drugiej połówce? Liczy się każdy gest i niezależnie od wielkości niespodzianki najważniejszy będzie element zaskoczenia i szczera radość partnera.

4. Czułość
Pamiętajcie, że jesteście w związku, a po drugiej stronie ekranu jest osoba, którą kochacie. Bardzo długa rozłąka może rozluźnić wasze relacje i sprawić, że będziecie się traktować bardziej jak przyjaciele. I chociaż nie ma nic złego w przyjaźni w związku, należy jednak zadbać o czułość i okazywanie miłości drugiej osobie - zwracajcie się do siebie zdrobniale, mówcie jak za sobą tęsknicie. Możecie raz na jakiś czas powspominać wasze najfajniejsze momenty, wysyłać sobie zdjęcia z pamiątkowych wydarzeń. Może warto kupić karty dla par, w które moglibyście razem grać na kamerce? Nie wstydźcie się swoich uczuć i okazywania ich drugiej połówce.

5. Szczerość
Chociaż wydaje się to oczywiste, czasem bardzo łatwo o tym zapomnieć. Nie dawajmy naszym partnerom powodów do zmartwień - jeśli wychodzimy wieczorem z koleżankami, powiedzmy o tym wprost. Poinformujmy o której godzinie planujemy wrócić i starajmy się tego trzymać, by nie niepokoić drugiej połówki. Jeśli coś nas martwi albo nie podoba się w ich zachowaniu - rozmawiajmy! Najgorsze co można zrobić dla relacji to kłamstwa, brak zaufania i brak komunikowania swoich potrzeb lub frustracji.

fot.istock.com

fot.istock.com

6. Wspólne zajęcia
Myślisz, że skoro dzielą was kilometry to nie możecie robić wspólnie rzeczy? A dlaczego nie? Włączcie kamerkę, odpalcie w tym samym momence ulubiony serial i wymieniajcie się uwagami na jego temat. Zagrajcie w coś online. A może niech jedno z was czyta wieczorem na głos książkę drugiej osobie, a następnego dnia się zamienicie? Lub wymieńcie się ulubionymi powieściami, dajcie sobie tydzień na przeczytanie a potem o nich porozmawiajcie. Chociaż nie zastąpi to fizycznej bliskości drugiej osoby, to jednak da poczucie, jakbyście przebywali razem.

7. Odwiedzanie się
Zróbcie wszystko, żeby móc widywać się jak najczęściej. Wyszukujcie z wyprzedzeniem tanie bilety, planujcie dłuższe weekendy, święta lub urlop. Żeby było fair spróbujcie się wymieniać, tak, byś raz jechała ty, innym razem przyjeżdżał on. Jak już się spotkacie, odłóżcie telefony na bok i nie planujcie na siłę spotkań ze znajomymi lub zajęć, które sprawią, że oboje będziecie patrzeć w ekran, a nie na siebie. Ten czas jest dla was i poświęćcie go przede wszystkim sobie!

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie