Jak skutecznie odpoczywać?

Kilka słów o skomplikowanej sztuce świadomego odpoczywania
Jak skutecznie odpoczywać?
fot. istock.com
27.10.2021

Chociaż wydaje się, że nie ma nic prostszego niż odpoczywanie, to jednak okazuje się, że nie zawsze robimy to prawidłowo. Bardzo często wydaje nam się, że wstanie od łóżka, położenie się na kanapie i scrollowanie social mediów przez kolejne 3 dni odpowiednio nas zrelaksuje i odpręży, jednocześnie pozwalając naładować baterie. Jednak potem przychodzi zdziwienie, gdy jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni. Jak temu zaradzić?

Sztuka świadomego odpoczywania

Przede wszystkim, należy pamiętać, że odpoczynek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i powinniśmy go traktować jako nieodłączną część naszej pracy i codzienności. Odpoczynek nie jest sezonowym urlopem i 2-tygodniowym wyjazdem na wakacje, po którym znów rzucamy się w wir pracy, opieki nad dziećmi lub miliona projektów! Jeśli zaniedbamy świadome odpoczywanie i dawanie naszemu ciału czasu na relaks, bardzo szybko pojawi się przemęczenie organizmu, które może objawiać się:

  • nadmierną sennością
  • uczuciem napięcia
  • drażliwością, poczuciem irytacji
  • bólami głowy, mięśni i kręgosłupa

Mało tego, długotrwały brak odpoczynku może grozić wypaleniem zawodowym, a nawet stanami depresyjnymi. Żeby świadomie odpoczywać, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, co lubi nasze ciało i umysł. Jednymi ze źródeł, które dają nam energie i pozwalają odpocząć są między innymi: odpowiednio długi sen, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, relacje z innymi ludźmi, słońce, kontakt z przyrodą, realizowanie pasji lub po prostu zwykłe lenistwo i relaks. Formę odpoczynku powinniśmy jednak dobierać do naszego temperamentu, ale również rodzaju zmęczenia.

W przypadku temperamentu, ważną rolę odgrywa nasza reaktywność, czyli pobudliwość na bodźce. Osoby wysoko reaktywne silnie reagują na nawet najdrobniejsze bodźce i bardzo długo dochodzą do siebie, dlatego najlepszą formą odpoczynku będzie dla nich czytanie książki, opalanie się lub medytacja. A znowu osoby nisko reaktywne, by odpowiednio funkcjonować potrzebują silnych bodźców i intensywnych przeżyć, dlatego będą szukać wrażeń np. w sportach ekstremalnych lub aktywności fizycznej.

W kwestii rodzaju zmęczenia, należy zastanowić się, czym zajmowaliśmy się w ciągu dnia i skąd wynika nasze zmęczenie - jeśli cały dzień tworzymy grafiki lub piszemy teksty na strony, wówczas malarstwo dla samego siebie lub czytanie książki może się nie sprawdzić, ponieważ organizm dalej będzie uznawać to za pracę. Mówimy wtedy o zmęczeniu intelektualnym i w takim wypadku najlepiej sprawdzają się aktywne formy wypoczynku jak np. basen, siłownia czy spotkanie ze znajomymi. Z drugiej strony, jeśli w ciągu dnia intensywnie pracujemy fizycznie, nasze ciało jest przeciążone i potrzebuje pilnie aktywności intelektualnej - najlepiej sprawdzi się wtedy czytanie książki, rozwiązywanie krzyżówek czy nauka nowych języków.

Jeszcze innym przypadkiem jest zmęczenie "socjalne" od kontaktu z drugim człowiekiem - najczęściej dotyka nauczycieli, lekarzy, pracowników w urzędzie, a w szczególności introwertyków. Po całym dniu interakcji społecznych taka osoba najlepiej odpocznie w domowym zaciszu, sam na sam z ulubioną muzyką lub po prostu siedząc w ciszy czy medytując.

fot. istock.com

fot. istock.com

Jak nauczyć się odpoczywać?

Oto kilka złotych zasadach prawidłowego odpoczynku:

1. Zdrowy sen
Nie da się odpoczywać jednocześnie zaniedbując sen! Aby odpowiednio wypoczywać także w nocy, warto wziąć pod uwagę nie tylko liczbę godzin snu, ale dobry materac, odpowiednią temperaturę pomieszczenia, nawilżenie, brak świateł z dworu i brak hałasu, a także zrezygnowanie z korzystania z telefonu/komputera przynajmniej 30 minut przed snem. Jeśli po każdej nocy budzisz się zmęczona, być może czas pomyśleć o zmianie nawyków.

2. Wyciszenie bodźców
Jeśli jesteś osobą wysoko reaktywną i masz za sobą długi, stresujący dzień w pracy, musisz zrobić wszystko, by pozbyć się nadmiaru bodźców. W tym celu wycisz powiadomienia w telefonie i komputerze, wyłącz telewizor. Najefektywniejszy relaks uzyskasz w ciszy lub przy delikatnej, uspokajającej muzyce z przygaszonym, ciepłym światłem i rześkim powietrzem. Możesz też wziąć długą, odprężającą kąpiel w towarzystwie świec zapachowych i ulubionego płynu do kąpieli.

3. Ruch
Jeśli cały dzień spędzasz przed komputerem w jednej pozycji, to niestety mamy dla ciebie wiadomość, której zapewne nie chcesz usłyszeć - potrzebujesz ruchu! Codzienny krótki spacer, wyjście na siłownię lub trening na świeżym powietrzu, a nawet pielenie grządek w ogródku - to wszystko zaangażuje twoje ciało, a głowa w tym czasie będzie miała szansę odpocząć.

4. Nie kieruj się innymi
Bardzo często jesteśmy podatni na wpływ mediów i innych ludzi. Znajoma mówi, że jej ulubionym odpoczynkiem jest joga o wschodzie słońca na dachu wieżowca, a twoja kuzynka, że windsurfing w Dubaju. Zaczynamy odnosić wrażenie, że nie chodzi tu już o odpoczynek, ale konkurs i chęć pochwalenia się, kto odpoczywa lepiej i ciekawiej. Nie powinniśmy starać się nadążać za trendami lub preferencjami innych osób, lecz wybrać odpoczynek tylko i wyłącznie pod nas.

5. Nie zmuszaj się!
Tak, odpoczynek jest ważny i powinniśmy znaleźć na niego czas codziennie. Nie powinno to jednak stać się wewnętrznym przymusem i nakładaniem na siebie rygoru "dzisiaj masz odpocząć!" - taki rodzaj odpoczynku będzie nie tylko zupełnie niesatysfakcjonujący, ale również sprawi, że wcale nie wypoczniemy, lub spędzimy ten czas leżąc na kanapie z zegarkiem w ręku.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie