Czy test na ojcostwo to powód do wstydu?

Rozterki na temat tego, czy jest się biologicznym rodzicem własnego dziecka, nie należą do łatwych spraw.
Czy test na ojcostwo to powód do wstydu?
fot. ©pixabay.com/pl/users/dankwilson-16983197/
27.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Opiekunowie dziecka bardzo często mają olbrzymi problem, aby przyznać się do swojej sytuacji, nawet przed samym sobą. Stereotypy, ludzkie uprzedzenia wcale nie ułatwiają tutaj sprawy.

W związku z tym nasuwa się pytanie: czy wykonanie badania genetycznego celem ustalenia ojcostwa to powód do wstydu? Nie! Korzyści, jakie niesie za sobą badanie ojcostwa, powinny
w zupełności przekonać każdego stojącego przed takim dylematem
. Uzyskanie wyniku pozwala odmienić całe dotychczasowe życie, a także uwolnić się od szeregu negatywnych emocji. Nie ma więc sensu zwlekać z podjęciem decyzji.

Dlaczego decydujemy się na badania na ojcostwo?

Wątpliwości w zakresie ojcostwa przyczyniają się do poważnego pogorszenia kondycji psychofizycznej. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i wiąże się z innymi problemami.

Magdalena Łyźniak, kierowniczka działu sprzedaży i obsługi klienta testDNA, mówi:

Nasze laboratorium wykonuje m.in. badania ojcostwa. Po drugiej stronie słuchawki mamy do czynienia z człowiekiem, który bardzo często potrzebuje wsparcia psychologa, znajduje się w bardzo trudnej życiowej sytuacji. Niestety niewiele osób zwraca uwagę na ten aspekt testów na ojcostwo.

Do najczęstszych powodów, w wyniku których decydujemy się na badanie ojcostwa, należą:

 • wygląd dziecka (brak podobieństwa względem ojca);
 • podejrzenia, że partner/ka dopuścił/a się zdrady;
 • potrzeba uzyskania wyniku będącego dowodem w sądzie – np. w sprawach o alimenty, zaprzeczenie czy ustalenie ojcostwa;
 • uznanie ojcostwa – kiedy przed wizytą w USC konieczna jest całkowita pewność;
 • chęć udowodnienia wierności partnerowi;
 • kwestie dotyczące pokrewieństwa – dziadkowie chcą sprawdzić, czy dane dziecko jest ich wnukiem

Test na ojcostwo – emocje, emocje i jeszcze raz emocje

Panuje przekonanie, że zlecenie badania ojcostwa bardzo często wiąże się z wyrzutami sumienia. Tworzy się poczucie, że zdradzamy własne dziecko i/lub partnera. Taka osoba nie czuje się komfortowo, często się wstydzi, nierzadko decyduje się na zlecenie testu anonimowo.

Rodzice decydujący się na badanie w laboratorium nierzadko w ogóle nie mają wyboru. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy mamy do czynienia ze sprawami o zaprzeczenie ojcostwa. Dlaczego?

W polskim prawie istnieje zasada domniemania ojcostwa – w jej myśl ojcem dziecka wpisanym
w akt urodzenia zawsze będzie (były) mąż matki.

Z perspektywy prawnej ojcem dziecka zawsze będzie były mąż, jeśli dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy kobieta wciąż oficjalnie jest żoną, jednocześnie żyjąc z innym partnerem. Jeżeli zajdzie z nim w ciążę, to za ojca uważa się osobę, z którą kobieta pozostaje w związku małżeńskim.

Nieistotne są takie kwestie jak to, czy para mieszka ze sobą, to czy sprawa rozwodowa jest w toku, czy też fakt współżycia z innym partnerem. W praktyce biologicznym ojcem dziecka jest nowy partner matki, a mimo tego w akcie urodzenia uwzględnia się byłego męża. Taka sytuacja jest bardzo stresogenna, ponadto wiąże się z założeniem kolejnej sprawy w sądzie i przedstawienia wyniku badania DNA.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wygląda polskie prawo w praktyce. Wspomniana niewiedza powoduje również ocenianie osób chcących wykonać test. Należy pamiętać, że każdy czynnik, wątpliwość bądź powód jest dobry, by podjąć decyzję o wykonaniu badania. Proces ten nie jest łatwy, wiąże się ze stresem i innymi nieprzyjemnymi emocjami, jednak efekt końcowy jest tego wart.

Potwierdzenie czy wykluczenie ojcostwa?

Osoby zainteresowane wykonaniem testu na ojcostwo wielokrotnie zmagają się z dylematem, czy częściej dochodzi do potwierdzenia czy wykluczenia ojcostwa. Dane statystyczne wskazują, że znacznie częściej ojcostwo jest potwierdzane. Dla rodziców liczących na taki rezultat jest to powód do radości i motywacja do realizacji takiego badania.

Warto też wspomnieć, iż w momencie, gdy wynik informuje o wykluczeniu ojcostwa – rodzice niejednokrotnie deklarują, że ich stosunek względem dziecka wcale się nie zmieni.

Co zyskujemy, wykonując badanie na ojcostwo?

Wykorzystanie badań genetycznych na ojcostwo może okazać się kluczowe, jeżeli borykamy się
z wątpliwościami w tym zakresie. Eksperci jednomyślnie stwierdzają, iż poczucie pewności w kwestii ojcostwa jest podstawową potrzebą każdego z nas.

Wśród najważniejszych korzyści badań na ojcostwo należy wymienić:

 • Odzyskanie komfortu psychicznego – stres i niepewność odchodzą w zapomnienie;
 • Uzyskanie dowodu, gdy płacimy alimenty na dziecko, co do którego nie jesteśmy pewni, czy rzeczywiście jest naszym biologicznym potomkiem;
 • Możliwość poprawy relacji rodzinnych;
 • Uzyskanie pewności w sprawach spadkowych, gdy mamy wątpliwości co do faktycznego pokrewieństwa potencjalnych beneficjentów;
 • Pozytywny wynik testu to podstawa do ubiegania się o prawa rodzicielskie.

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl

Zdjęcie główne ©pixabay.com/pl/users/dankwilson-16983197/

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 27.10.2021 14:28
Okaże się, że kto inny pucował....
odpowiedz
Polecane dla Ciebie