Pokaż nam swój uśmiech, a powiemy co wyraża!

Czy wiesz, że uśmiech wyraża więcej niż tysiąc słów? A że istnieją różne jego rodzaje, które mogą być inaczej interpretowane? Przekonaj się sama!
Pokaż nam swój uśmiech, a powiemy co wyraża!
fot.Unsplash
18.10.2021

Uśmiechanie się jest, podobnie jak oddychanie, jednym z najbardziej instynktownych, a czasem spontanicznych działań, jakie wykonujemy jako ludzie. Posiadanie pięknego i zdrowego uśmiechu może nam pomóc na pierwszej randce lub sprawić, że odrzucimy potencjalnego kandydata, gdy ten zaprezentuje nam uśmiech składający się z psujących się, żółtych i krzywych zębów. Uśmiech bywa zaraźliwy, a uśmiechanie się do nieznajomych na ulicy może nawet znacząco poprawić im dzień.

Uśmiech odróżnia nas od zwierząt, ponieważ w przyrodzie nie występuje - możemy go zaobserwować w przypadku małp w formie odsłonięcia zębów, jednak jest wtedy uznawany za wyraz groźby, poddania się lub strachu. Również w przypadku psów szczerzenie zębów nie jest oznaką radości, ale gotowości do ataku. Szczery, radosny uśmiech jest domeną człowieka.

Z psychologicznego punktu widzenia uśmiech wspiera również nasz organizm - pomaga uwolnić endorfiny i zrelaksować się. Istnieją nawet badania sugerujące, że w przypadku gwałtownych spadków nastroju lub objawów depresyjnych (oczywiście tych lekkich, nie stwierdzonej przez lekarza ciężkiej depresji, która wymaga farmakoterapii) warto stanąć przed lustrem i przez kilka minut się do siebie uśmiechać - w ten sposób oszukujemy mózg, że jesteśmy szczęśliwi i zaczyna on produkować endorfiny! Istnieje nawet Światowy Dzień Uśmiechu, obchodzony każdego roku w pierwszy piątek października.

Istnieje 19 rodzajów uśmiechów

Jak się jednak okazuje, istnieje wiele rodzajów uśmiechu i nie wszystkie z nich są radosne i szczere. W 1924 roku amerykański psycholog Carney Landis przeprowadził badanie, w którym wykazał, że uśmiech jest naturalnym odzwierciedleniem zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych doznań. W ten sposób ustalił, że istnieje 19 rodzajów uśmiechów i tylko 6 przekazuje szczęście.

fot.Unsplash

Umiejętność rozszyfrowania każdego z nich może znacząco pomóc w kontaktach z innymi ludźmi oraz wysyłanymi przez ich ciała sygnałami, dlatego pomożemy ci rozróżnić najbardziej podstawowe typy uśmiechu.

Jakie znamy najpopularniejsze typy uśmiechów?

1. Uśmiech Duchenne'a
Jest to najbardziej klasyczny i szczery uśmiech. Nosi tę nazwę na cześć francuskiego neurologa, który opisał ją w XIX wieku, Duchenne de Boulogne. To długi i intensywny uśmiech, który odzwierciedla się głównie w wyrazie oczu i tworzących się wokół nich zmarszczkach mimicznych, a także kości policzkowych i ust. To najbardziej mimowolny, spontaniczny i prawdziwy uśmiech, jaki możemy zrobić.

2. Uśmiech sztuczny - Pan Am
Jego nazwa wzięła się od nazwy linii lotniczych Pan American World Airways, w których stewardessy były znane z uśmiechu właśnie tego typu. Charakteryzuje go to, że wymaga użycia jedynie mięśni jarzmowych - podnoszących kąciki ust. Ten rodzaj uśmiechu nie angażuje mięśni okrężnych, czyli podnoszących policzki oraz tworzących zmarszczki wokół oczu - uśmiechają się więc tylko i wyłącznie usta.

3. Uśmiech stłumiony
Jest to typowy uśmiech, który robimy, gdy chcemy wyrazić szczęście, ale nie możemy (lub nie chcemy), więc tłumimy mięśnie twarzy, by złagodzić pełną emocji ekspresję. Może się to objawiać zaciśniętymi wargami, napiętymi kącikami ust lub dolną wargą wypchniętą do góry.

4. Uśmiech smutku
Wyrażamy go w chwilach bólu i odzwierciedla głęboki smutek. Jest lekki i asymetryczny i często łączy się z jednoczesnym opadaniem kącików ust. Najczęściej spotykany w dramatycznych scenach w filmach i serialach, gdy główny bohater uśmiecha się przez łzy.

5. Uśmiech strachu
Ten rodzaj uśmiechu nie ma nic wspólnego z pozytywnymi emocjami, mimo, że kształtuje go mięsień śmiechu - ciągnie on kąciki ust horyzontalnie w kierunku uszu, tak, że wargi są rozciągnięte w kształcie prostokąta. Ten rodzaj skurczu może występować zarówno w śmiechu jak i emocji strachu, dlatego może być mylnie brany za pozytywny uśmiech. W takim wypadku prawdziwe emocje zdradzą oczy i brwi osoby lub jej postawa.

6. Uśmiech pogardliwy
Nazywany również sardonicznym, cynicznym, szyderczym - jest to grymas twarzy wywołany skurczem mięśni mimicznych, najczęściej charakteryzuje się obniżonym kącikami ust i zmarszczonym czołem lub marszczeniem nosa. Uśmiech sardoniczny występuje również w znaczeniu medycznym i oznacza grymas twarzy w przebiegu tężca.

7. Uśmiech sadystyczny
Pojawia się, gdy jesteśmy podekscytowani nieszczęściem drugiej osoby, może też być ubocznym objawem odczuwania złości. Chociaż na pierwszy rzut oka może wyglądać jak uśmiech szczery, to jednak odróżnia go zwężenie warg, a czasem także podniesieniem górnej wargi. No i oczywiście widoczne w oczach okrucieństwo lub puste spojrzenie.

8. Uśmiech zakłopotany
Podobny do uśmiechu stłumionego, jednak zazwyczaj towarzyszy mu skierowane w dół lub na bok spojrzenie, ponieważ zakłopotana osoba za wszelką cenę unika kontaktu wzrokowego. Może też wystąpić krótkotrwałe wybrzuszenie podbródka i rumieńce.

9. Uśmiech słuchacza
To delikatny, przyjacielski uśmiech pozwalający osobie mówiącej zorientować się, że wszystko jest zrozumiane i nie ma potrzeby powtórzenia wypowiedzi - uśmiech ten jest równoznaczny z kiwaniem głową lub charakterystycznym "mhm" - uśmiech ten nie ma na celu ukazywać szczęścia, a jedynie zachęcić rozmówcę do kontynuowania wypowiedzi.

10. Uśmiech zalotny
Kto nigdy nie wykorzystał go do zwrócenia na siebie uwagi drugiej osoby? Enigmatyczny i tajemniczy, ma na celu wzbudzić zainteresowanie naszego wybranka. Czasem może przerodzić się w uśmiech zakłopotany, jeśli nasze spojrzenia się skrzyżują lub w uśmiech flirciarski, jeśli mamy na tyle odwagi, by utrzymać kontakt wzrokowy.

fot.iStock

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie