5 najbezpieczniejszych miast, które dobrze sobie radzą z pandemią

Miasta na całym świecie musiały zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w obliczu pandemii COVID-19 – oto te, które robią to dobrze.
5 najbezpieczniejszych miast, które dobrze sobie radzą z pandemią
fot. istock.com
08.10.2021

Chociaż pandemia COVID-19 nie jest pierwszą śmiercionośną chorobą, z którą zmaga się świat, to jednak jej przebieg i warunki w jakich się pojawiła są zupełnie inne niż chociażby czasy, w których grasowała mordercza grypa hiszpanka. Tak naprawdę COVID-19 jest pierwszą pandemią na tak dużą skalę, która przytrafiła się nam jako "zurbanizowanemu" społeczeństwu. Jej skutki odczuł praktycznie każdy - od zamknięcia biur w centrach miast, po restrykcje dotyczące restauracji i miejsc publicznych, środki odkażające na każdym kroku czy nakaz noszenia maseczek - pandemia zmieniła krajobraz miast na całym świecie. W rezultacie miasta musiały stać się bardziej wyczulone na ochronę zdrowia i ogólnego bezpieczeństwa swoich mieszkańców niż kiedykolwiek wcześniej.

To są najbezpieczniejsze miasta

Chociaż pandemia COVID-19 nie jest pierwszą śmiercionośną chorobą, z którą zmaga się świat, to jednak jej przebieg i warunki w jakich się pojawiła są zupełnie inne niż chociażby czasy, w których grasowała mordercza grypa hiszpanka. Tak naprawdę COVID-19 jest pierwszą pandemią na tak dużą skalę, która przytrafiła się nam jako "zurbanizowanemu" społeczeństwu. Jej skutki odczuł praktycznie każdy - od zamknięcia biur w centrach miast, po restrykcje dotyczące restauracji i miejsc publicznych, środki odkażające na każdym kroku czy nakaz noszenia maseczek - pandemia zmieniła krajobraz miast na całym świecie. W rezultacie miasta musiały stać się bardziej czujne pod kątem ochrony zdrowia i ogólnego bezpieczeństwa niż kiedykolwiek wcześniej.

Jakiś czas temu Economist Intelligence Unit po wielu analizach opublikował ranking 60 najbezpieczniejszych miast w 2021 roku, na podstawie 76 wskaźników bezpieczeństwa w zakresie:

  • infrastruktury
  • życia cyfrowego
  • bezpieczeństwa osobistego
  • czynników środowiskowych
  • zdrowia

A to wszystko z uwzględnieniem gotowości miasta na wypadek pandemii oraz liczby zgonów na COVID-19. Jak się okazało, ogólne bezpieczeństwo wiąże się z silnym poczuciem spójności społecznej i zaufania społecznego. Miasta, które okazały się najbezpieczniejsze mają w głównej mierze zjednoczone, posłuszne społeczeństwo, które jest w stanie zaufać władzy w kwestii swojego zdrowia.

Które miasta najlepiej radzą sobie z pandemią?

fot.iStock

#1 Kopenhaga: Na pierwszym miejscu uplasowała się stolica Danii, jako najbardziej przyjazne dla środowiska miasto - bardzo dobra jakość powietrza, korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, dobra gospodarka odpadami i duże zalesienie obszarów miejskich. Kopenhaga jest postrzegana jako „najbardziej zielone miasto na świecie” według raportu Global Green Economy Index (GGEI). Największy park liczy 2 tysiące hektarów, jest tu również ponad 300km ścieżek rowerowych. Parki i tereny zielone były niezwykle popularne wśród mieszkańców podczas pandemii. Ludzie chętnie kupowali dania na wynos i spacerowali po okolicy ciesząc się licznymi miejscami do zaczerpnięcia świeżego powietrza. Dzięki temu miasto jak i jego mieszkańcy dobrze radzili sobie z ograniczeniami pandemii, które zostały całkowicie zniesione od września 2021 roku. Społeczny duch kraju najlepiej podsumowany duńskim słowem samfundssind umożliwia również obywatelom tego kraju współpracę i wzajemne zaufanie – w tym urzędnikom państwowym – w celu stworzenia bezpieczniejszego środowiska życia. Ranking bezpiecznych miast wykazał wysoką korelację między kontrolą korupcji a bezpieczniejszymi miastami, więc nie jest niespodzianką, że ranking Danii jako jednego z najmniej skorumpowanych krajów na świecie umożliwił jej obywatelom zaufanie jej instytucjom i sobie nawzajem podczas pandemii.

fot.iStock

#2 Toronto: Największe miasto Kanady zajęło drugie miejsce w rankingu pod względem ogólnego bezpieczeństwa, z dobrymi wynikami w zakresie infrastruktury i ochrony środowiska. Mieszkańcy również czują się bezpiecznie ze względu na długą historię wielokulturowości miasta. Różne grupy etniczne i kulturowe wchodzą ze sobą w interakcje i nie izolują się. Toronto to niezwykle otwarte miasto, w którym można czuć się bezpiecznie niezależnie od swojego pochodzenia, orientacji seksualnej czy religii. Miasto kładzie również duży nacisk na zwiększanie świadomości w społeczeństwie w temacie szczepionek.

fot.iStock

#3 Singapur: Singapur zajął trzecie miejsce pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa infrastruktury. Swoje mocne strony wykorzystał do walki z pandemią, szybko wdrażając cyfrowe monitorowanie i śledzenie kontaktów, aby umożliwić władzom identyfikację osób, które miały kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Kraj ten może się również pochwalić jednym z najwyższych na świecie wskaźników szczepień (obecnie 80%). Żeby wejść do budynków lub lokali, mieszkańcy muszą zeskanować swój token TraceTogether lub uruchomić aplikację SafeEntry. Pozwala to [władzom] szybko wyśledzić osoby, które mogły zachorować lub wejść w interakcje z osobami zarażonymi i wymusić na nich kwarantannę, celem powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Również podróżni muszą wyposażyć się w TraceTogether lub wypożyczyć telefon z zainstalowanym SafeEntry.

fot.iStock

#4 Sydney: Największe miasto Australii zajęło czwarte miejsce w rankingu i znalazło się w pierwszej dziesiątce pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego. Australia była jednym z pierwszych krajów, które całkowicie zamknęły swoje granice podczas pandemii i utrzymała ścisły lockdown w obliczu rosnących przypadków zakażeń - z pozytywnym skutkiem. Umieralność na COVID-19 w Australii jest jedną z najniższych na świecie. Szczepienia osiągnęły tam już 70%, dlatego można się spodziewać, że wkrótce część ograniczeń zostanie zniesiona, a międzynarodowe granice zostaną otwarte (na ten moment przewidywaną datą jest listopad). Miasto zajęło również pierwsze miejsce pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, które obejmuje politykę prywatności miasta, zabezpieczenia i zagrożenia cyberbezpieczeństwa.

fot.iStock

#5 Tokyo: Prawdopodobnie nikogo nie dziwi, że w rankingu znalazła się również Japonia znana z porządku, higieny i noszenia maseczek, zanim to było modne. Stolica Japonii uplasowała się na piątym miejscu w ogólnym rankingu, ale jednocześnie na samym szczycie pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego, na podstawie czynników takich jak powszechna opieka zdrowotna, gotowość na wypadek pandemii, długość życia, zdrowie psychiczne i śmiertelność z powodu COVID-19.
Szczepienia dotarły tam do prawie 60% populacji, Japonia ogłosiła również zakończenie stanu wyjątkowego i stopniowe znoszenie ograniczeń z końcem września 2021. Również dobra wiadomość dla turystów przebierających nogami na zwiedzanie Kraju Kwitnącej Wiśni - japoński minister zdrowia zgodził się na poluzowanie ograniczeń dla zagranicznych turystów, pod warunkiem okazania "paszportu covidowego" ze szczepionką: Pfizer, Moderną lub AstrąZeneką. Tokio znalazło się również w pierwszej piątce za bezpieczeństwo infrastruktury, które obejmuje bezpieczeństwo transportu, przyjazność dla pieszych i sieci transportowe.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie