KUCHNIA Z SALONEM – jedna przestrzeń dwa pomieszczenia

Dzięki zdecydowaniu się na takie rozwiązanie można powiększyć dostępną przestrzeń i optycznie ją otworzyć. To dobre rozwiązanie nie tylko na co dzień, ale też np. podczas wizyty gości, z którymi można mieć stały kontakt nawet w trakcie przygotowywania przekąsek. Jak urządzić te dwa pomieszczenia, by tworzyły estetyczną całość i spełniały swoje zadania?
Oddzielenie tych dwóch pomieszczeń i nadanie każdemu z nich unikatowego charakteru jest bardzo dobrym pomysłem. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze staje się unikatowe, a oddzielenie optyczne kuchni i salonu, np. przy użyciu kuchennej tapety, pozwala na zachowanie harmonii, przy jednoczesnym wyraźnym zaznaczeniu granicy pomiędzy nimi. Jeżeli jednak całkowicie otwarta przestrzeń nie jest marzeniem domowników i chcą oni mieć fizyczny podział pomiędzy pokojami, to z pomocą przychodzi ścianka działowa z lameli. Nie jest trudna w montażu, pasuje do każdego wnętrza i może posłużyć przez wiele kolejnych lat, ponieważ jest bardzo wytrzymała. Takie niecałkowite oddzielenie od siebie pomieszczeń zapewnia komfort i wygodę podczas odpoczynku i korzystania z salonu. Co więcej, przyrządzając potrawy w kuchni, można zachować trochę prywatności i ukryć powstający przy okazji gotowania nieład.
Podczas urządzania kuchni i salonu warto kierować się swoim gustem i poczuciem estetyki oraz stawiać na trwałość używanych przedmiotów. Tapety ścienne nigdy nie wychodzą z mody, a poprawnie położone mogą wytrzymać w niezmienionym stanie przez wiele lat. Przy ich pomocy można w bardzo delikatny, a zarazem efektowny sposób oddzielić dwa pomieszczeni i nadać im indywidualnego charakteru. W salonie można postawić np. na bardzo eleganckie tapety w kropki lub w paski odznaczające się od płytek położonych w kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu dwie przestrzenie zachowują podział na strefę pracy i relaksu, przy jednoczesnym zachowaniu dużej powierzchni i przestronności miejsca.
Kuchnia przede wszystkim musi być funkcjonalna, nie oznacza to jednak, że przez to ma być nudna. Istnieje wiele rozwiązań i możliwości, które pozwalają w ciekawy sposób zorganizować sobie tę przestrzeń. Warto pomyśleć na początku o klasyce, ponieważ ona nigdy nie wychodzi z mody i zawsze dobrze wygląda. Styl skandynawski króluje cały czas, jednak coraz więcej osób decyduje się na dołączenie do niego akcentów wyróżniających się swoją teksturą, bądź kolorem - dodaje to charakteru. W tym roku najmodniejsze jednak są połączenia dwóch kolorów - szarego i żółtego. W zależności od upodobań można stworzyć z nich spójną całość albo postawić na dominację jednego i wkomponować drugi w drobne akcenty dopełniające kompozycję. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o tym, że zarówno kolory, jak i materiały powinny być trwałe, ponieważ będą eksploatowane przez kolejne lata.
Salon połączony z kuchnią może być trochę trudniejszy do zagospodarowania, jednak w zależności od koncepcji istnieje wiele sposobów na jego urządzenie. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby te dwa pomieszczenia o różnym przeznaczeniu były nieco bardziej od siebie oddzielone. Z założenia salon to miejsce, w którym spotyka się rodzina, gości się znajomych i odpoczywa w ciągu dnia. Z tego względu musi on nieco przełamywać estetykę kuchni, co ułatwić mogą tapety. Oczywiście można wybrać jednolite w stonowanych kolorach - beże, biel, czy odcienie szarości, które nigdy nie wychodzą z mody. Można też troszeczkę bardziej poeksperymentować i wybrać wzory - często kojarzące się z tymi, w które zaopatrzone są tapety dziecięce, jednak kwieciste, bądź teksturowe motywy są niezwykle ciekawym rozwiązaniem. Odważne kolory dodają charakteru pomieszczeniu i sprawiają, że staje się ono unikatowe. Należy jednak mieć na uwadze to, że zbyt ekstrawagancki wystrój może zakłócać spokojny wypoczynek, dlatego dokonując ostatecznego wyboru, należy kierować się swoim gustem.