Jak powinno się pić najpopularniejsze alkohole?

O tym, jak spożywać najpopularniejsze alkohole, napisano już wiele.
Jak powinno się pić najpopularniejsze alkohole?
10.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Liczy się bowiem zarówno temperatura trunków, jak i ich towarzystwo, a nierzadko również – cały towarzyszący degustacji ceremoniał. Czy o czymś przypadkiem nie zapomnieliśmy? A co ze szkłem? Oczywiście jeśli interesuje nas picie alkoholu najwyższej klasy, powinniśmy zadbać również o odpowiednie kieliszki i szklanki. Dlatego właśnie w niniejszym artykule wyjaśniamy, w jakim szkle powinniśmy serwować najpopularniejsze alkohole świata – zapraszamy do lektury!

W jakim szkle powinniśmy pić popularne alkohole?

Kieliszki do wódki, czyli jak pić czystą (albo smakową)

Jak doskonale wiedzą wszyscy koneserzy – albo po prostu: wszyscy – czystą spożywa się zazwyczaj ze specjalnych kieliszków do wódki, mieszczących około 40 g trunku. W naszym kraju wypija się ją najczęściej za jednym razem, popijając sokiem lub napojem gazowanym. W innych krajach, m.in. w Rosji, wódkę się zakąsza (np. ogórkami kiszonymi lub śledziem). Warto zadbać oczywiście o to, by serwowana wódka była odpowiednio schłodzona (można schłodzić również kieliszki). Należy dodać, że kieliszki do wódki sprawdzają się również jako szkła, w których podawana może być tequila – choć specjalne kieliszki do tequili bywają również wyższe, o większej pojemności.

Jeśli pragniemy zdecydować się na degustację najwyższej jakości wódki i powoli zachwycać się spożywanym trunkiem, warto zadbać o utrzymanie napitku w temperaturze pokojowej i postawić na specjalne degustacyjne kieliszki do wódki w kształcie tulipana (zwężające się ku górze). Podobnie wyglądają kieliszki do koniaku. No dobrze, a jaki kieliszek do nalewek okaże się najlepszy? Taki o wysokiej nóżce i pojemności około 50 ml!

Kieliszek do likieru – czyli jaki?

W czym podać gościom nasz ulubiony likier? Kieliszek do likieru, podobnie jak kieliszek do nalewki, powinien posiadać długą smukłą nóżkę i pojemność około 50-55 ml. Może delikatnie rozszerzać się na samej górze oraz cieszyć wzrok konesera pięknym wzorem. Kieliszki tego typu napełniamy do ¾ wysokości. Likiery w towarzystwie innych składników często serwuje się z kolei w wysokich szklankach typu parfait.

Kieliszek do wina… a raczej kieliszki!

Jaki kieliszek do wina powinniśmy wybrać, unikając towarzyskiego faux-pas? Wszystko zależy od tego, z jakim gatunkiem wina mamy do czynienia. Wina czerwone z reguły podajemy w kieliszkach o dużej pojemności, w kształcie tulipana. Kieliszki do wina czerwonego napełniamy do najszerszego miejsca czaszy, znajdującego się najczęściej na ⅓ jej wysokości. Oczywiście wśród kieliszków do czerwonego wina również znajdziemy różne rodzaje szkła – np. te przeznaczone do degustacji win z Burgundii wyróżniają się szczególnie pękatą czaszą.

Zdecydowanie smuklejsze od kieliszków do wina czerwonego są kieliszki do wina różowego. A jak wyglądają te do wina białego? Są węższe od tych przeznaczonych do trunków o czerwonej barwie, o nieco mniejszej pojemności. Wyróżniają się również bardzo długą nóżką. Osobną kategorię kieliszków do wina białego stanowią kieliszki do Szampana. Najczęściej są to kieliszki tulipanowe bądź kieliszki flety, pozwalające na dłuższe zachowanie bąbelków w szkle. Kieliszki flety posiadają wysoką czarkę, która może, lecz nie musi, zwężać się ku górze. Kieliszki tulipany, nieco większe od fletów, doceniane są zwłaszcza przez tych spośród degustatorów, którzy pragną dokładnie zapoznać się z właściwościami aromatycznymi próbowanych specjałów. Warto w tym miejscu wspomnieć też o kieliszkach do Martini – wyróżniają się one niecodziennym kształtem przywodzącym na myśl odwrócony stożek.

Kieliszek do whisky… czy szklanka?

Zawodowi degustatorzy doskonałych trunków o bursztynowo-złotej barwie powtarzają, że najlepsze kieliszki do whisky to te w kształcie tulipana – tzw. sniftery. Dobrym wyborem dla konesera pragnącego oddać się sztuce degustacji może okazać się także kieliszek do koniaku lub kieliszek copita – przeznaczony do spożywania sherry. A co, jeśli zapragniemy napić się whisky ze szklanki? Wtedy warto zaopatrzyć się w klasyczne szklaneczki old fashioned, szerokie, raczej niskie, o grubym dnie.

W naszym tekście skupiliśmy się na tym, w jakim szkle spożywać najpopularniejsze alkohole. Warto jednak wiedzieć, że rodzajów kieliszków i szklanek – zwłaszcza koktajlowych – jest całe mnóstwo. Wystarczy wspomnieć o szklankach typu highball, collins, hurricane, a także kieliszkach takich jak coupe (mogące służyć jako kieliszki do Aperolu), czy też… coraz popularniejszych słoikach do drinków! Pamiętajmy przy tym, że ostateczny wpływ na wybór szkła do alkoholu powinny mieć zawsze nasze upodobania!

 

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie