Dlaczego zasypianie obok kogoś jest bardziej intymne niż uprawianie seksu?

Dzielenie z kimś łóżka powoduje, że jesteśmy zupełnie bezbronni.
Dlaczego zasypianie obok kogoś jest bardziej intymne niż uprawianie seksu?
fot. istock.com
15.07.2021
Dominika Stanisławska

Dzielenie z kimś łóżka sprawia, że czujemy się całkowicie bezbronni. To tak, jakby ktoś przeglądał nasz telefon albo rozmawiał o nas bez nas. Dlaczego zasypianie obok partnera, jest bardziej intymne niż seks?
Zobacz więcej: Jak zakochanie wpływa na nasz organizm?

Spanie bez seksu zbliża partnerów?

Sama możliwość bliskości, ale bez seksu, jest po prostu bardziej podniecająca niż sam stosunek. Mamy coś tajemniczego, czego nie znamy, a chcemy doświadczyć. To jak zakazany owoc – powoduje napięcie i podniecenie. Gdy np.: pod bluzką zarysowują się piersi partnerki, są zdecydowanie bardziej interesujące, niż nagość. Gdy już dojedzie do rozwiązania jednej zagadki koniecznie chcemy odkryć kolejną, a to, co znane, nie jest już tak kuszące.

Niekiedy ludzie stawiają sprawę jasno i wprost mówią stosunek – tak, związek – nie. Dla osób, które długotrwale wikłają się w krótkie romanse może nawet nie być jasne, że podświadomie szukają czegoś więcej, czyli intymności, zrozumienia, bliskości, akceptacji i przyjaźni. Zostawanie u kogoś na noc i zwykłe spanie z kimś nie jest wbrew pozorom takie proste. Wymaga zaufania i więzi emocjonalnej.

seks a spanie
fot. istock.com

Wspólne spanie to przede wszystkim cały rytuał przygotowań. Chociażby wspólna kolacja, kąpiel, zmycie makijażu i cała wieczorna toaleta. Są to czynności bardzo osobiste, których nie zrobimy przy każdym. Odsłaniają to, jak się zachowujemy, jakie mamy nawyki i przyzwyczajenia, a pokazanie ich, siłą rzeczy, wymaga zaufania. Zwłaszcza w początkowej fazie relacji jest to o wiele bardziej podniecające niż sam seks.
Zobacz więcej: 10 wskazówek, które sprawią, że twoje życie erotyczne będzie wystrzałowe!

Na czym polega prawdziwa bliskość w relacji?

Przede wszystkim na zaufaniu. Chcemy, aby na świecie była chociaż jedna osoba, która zna nas od początku do końca i w pełni nas akceptuje. Z tego powodu szukamy bliskości i wikłamy się w różne romanse, dopóki nie spotkamy odpowiedniego człowieka. Bez wzajemnego zaufania, nici porozumienia i szacunku nie ma mowy o bliskości. Nawet wspólne spanie wymaga odrzucenia masek, które codziennie wkładamy, aby znaleźć akceptację – to kolejna kwestia. W intymnej relacji trzeba się ich pozbyć, co powoduje, że czujemy się niepewnie, bo boimy się odrzucenia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie