Czy kobiety po 36. roku życia są za stare na macierzyństwo?

Jedyna słuszna odpowiedzieć na to pytanie? NIE!
Czy kobiety po 36. roku życia są za stare na macierzyństwo?
fot. istock.com
15.07.2021
Dominika Stanisławska

Dlaczego w naszym społeczeństwie nadal żywy jest mit o kobietach, które w wieku 36 lat są już za stare na zostanie mamą?

Za stara na bycie mamą – dlaczego wciąż myślimy w ten sposób?

Małym dziewczynkom od najmłodszych lat wmawia się, że jeśli będą zbyt długo czekać z zajściem w ciążę w końcu będzie dla nich za późno. Jednak dla wielu z nas w pierwszej kolejności liczy się wykształcenie, dobra praca i odpowiedni partner. Ile lat to odpowiedni wiek na dziecko? Jedne z nas są gotowe w wieku 25 lat, inne zaczynają myśleć o powiększeniu rodziny zbliżając się do 40. Czy to źle? Absolutnie nie.

Zobacz więcej: Szczęśliwe macierzyństwo? To możliwe!

późne macierzyństwo
fot. istock.com

Kobietom wmawia się, że w pewnym wieku są za stare na macierzyństwo

Według sondażu YouGov przeprowadzonego wśród obywateli Wielkiej Brytanii, idealny wiek by zostać mamą to 28 lat. Co więcej, 46 proc. ankietowanych mężczyzn uważa, że kobiety po 36 roku życia są „za stare” na zostanie mamą - a dla przypomnienia księżna Sussex urodziła swoje drugie dziecko w wieku 39 lat. Sytuacja zmienia się, gdy pod lupę weźmiemy odpowiedni wiek na zostanie tatą. Aż 71 proc. mężczyzn uważa, że wiek 35 lat jest odpowiedni dla mężczyzny, by zająć się potomkiem.

Ankieta rozwścieczyła kobiety w mediach społecznościowych. To kolejny sposób na osądzanie życia kobiet. Późniejsze ciąże są powszechne, ale przekonanie, że płodność „spada” w wieku 35 lat, pozostaje jednym z żywszych mitów. 
Zobacz więcej: Bycie samotną matką szkodzi zdrowiu...

 

Według was, dlaczego kobiety coraz częściej decydują się na późne macierzyństwo?

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Jola (Ocena: 5) 16.07.2021 13:52
Jeśli wszystko okej ze zdrowiem, to czemu by nie planować w tym wieku dziecka? Trzeba zrobić wyniki, badania, najlepiej domowy monitoring cyklu jak cyclotest myway i przyjmować suplementy.
odpowiedz
Beata (Ocena: 5) 16.07.2021 11:59
Oczywiście, że nie! Sama mam 35 lat dopiero kilka tygodni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Nawet nie jestem w stanie opisać jaka była moja radość. Wczoraj nawet kupiłam wózek z camini dla maluszka i kilka innych potrzebnych rzeczy. A dzisiaj wybieram się do lekarza na badanie kontrolne. Już nie możemy z mężem się doczekać, aż maluszek będzie już z nami :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.07.2021 17:45
Co to znaczy "późne"? Blisko menopauzy (mając 36 lat ma się jeszcze trochę do tego etapu)? Później niż zalecane przez lekarzy? Później niż przeciętnie ludzie się decydują? Może czas przestać myśleć takimi kategoriami, i przyjąć, że to jest sprawa indywidualna i w największym stopniu zależna od tego, czy jesteśmy na to gotowi i czy jesteśmy zdrowi, a nie od tego, ile mamy lat. W ten sposób nie tylko się utwierdza kobiety w przekonaniu, że są już "stare", ale też odmawia im się rozumu i decyzyjności w tych sprawach (bo przecież kobieta w tak "podeszłym" wieku" nie jest nawet w stanie o siebie zadbać wystarczająco, by móc zajść w ciążę) i sianie strachu, że się "downa" urodzi, itp.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie