Czujesz się zestresowana? 4 sposoby na redukcję stresu

Od długich spacerów po alternatywne terapie i przyjmowanie suplementów.
Czujesz się zestresowana? 4 sposoby na redukcję stresu
fot. istock.com
24.06.2021
Dominika Stanisławska

Chociaż stres jest czymś naturalnym i normalnym, ważne jest, aby rozpoznać, kiedy ta cicha plaga odbija się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Wysoki poziom stresu, który utrzymuje się przez długi czas, może drastycznie zmienić nasze funkcje fizyczne i wpłynąć na praktycznie każdy narząd w naszym ciele.
Zobacz więcej: TEN sposób to szybka i skuteczna broń na cellulit

4 sposoby na redukcję stresu

#1 Zmiana diety

Jedzenie wpływa na nasz nastrój. Kiedy słodkie pokarmy i węglowodany powodują nierównowagę cukru, nastrój może również ulegać wahaniom. Jeśli kiedykolwiek byłaś na tyle głodna, by się zdenerwować – wiesz o czym mowa. To, co jemy, może zwiększyć lub złagodzić stres. Jeśli masz wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu), zamiast sięgać po kofeinę lepiej zacząć pić herbatę matcha oraz włączyć do diety produkty bogate w magnez, takie jak zielone warzywa liściaste, fasolę, wodorosty, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste.

jak zredukować stres?
fot. istock.com

#2 Ćwicz i biegaj

Wyzwalaj w sobie hormony szczęścia. Ćwiczenia mogą pomóc w obniżeniu poziomu hormonów stresu w organizmie, takich jak adrenalina i kortyzol. Stymulują również produkcję endorfin, substancji chemicznych w mózgu, które działają jako naturalny środek przeciwbólowy i poprawiający nastrój. Ćwiczenia nie polegają na karaniu ciała, ale na poprawianiu samopoczucia.

#3 Joga i wyciszenie

Joga jest używana od tysięcy lat do kultywowania samoświadomości. To także skuteczne narzędzie do radzenia sobie ze stresem. Joga jest dla każdego, ale jednocześnie jest inna dla każdego. Niektórzy ludzie wolą energiczne ćwiczenia, które budują siłę, napięcie mięśniowe i wytrzymałość. Inni czerpią korzyści z łagodniejszej praktyki, która promuje relaksację, pomaga radzić sobie z bólem i działa na układy fizjologiczne – układ odpornościowy, krążeniowy, trawienny, hormonalny itp.
Zobacz więcej: Zero training, czyli jak wyrzeźbić ciało przy minimalnym wysiłku?

#4 Psychoterapia i ćwiczenia ze specjalistą

Świetnym sposobem na złagodzenie stresu jest rozmowa z terapeutą. Uzdrowienie duszy to sposób na długotrwałe radzenie sobie z negatywnymi emocjami. To jak gimnastyka dla twojego świata emocjonalnego i psychicznego: przestrzeni, w której możesz lepiej poznać siebie, co napędza cię, by zaakceptować lęki i traumy, a tym samym zacząć się ich pozbywać, być szczęśliwszym, bardziej czułym dla ​​siebie i innych.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Karina (Ocena: 5) 16.07.2021 12:35
Wyrównanie cyklu też pomaga. Ja kontroluję na komputerze cyklu cyclotest myway. Od tego wyszłam, później lekarz był w stanie skierowac na odpowiednie badania i przepisać leki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.06.2021 23:19
stres ma różne podłoże. mnie po porodzie stresowało każde zbliżenie, bo bałam się zajść w ciążę. od kiedy mam diafragmę caya , jestem spokojniejsza. zawsze przed stosunkiem wkładam i psychicznie czuję się zdecydowanie lepiej
odpowiedz
Polecane dla Ciebie