Zdaniem 55% kobiet, Polska nie jest dobrym krajem do tego, żeby rodzić dzieci i zakładać rodzinę

Czy to koniec ery Matki Polki?
Zdaniem 55% kobiet, Polska nie jest dobrym krajem do tego, żeby rodzić dzieci i zakładać rodzinę
fot. istock.com
11.06.2021
Dominika Stanisławska

Według danych szacunkowych w Polsce w 2020 roku urodziło się 355 tysięcy dzieci, czyli
o 20 tysięcy mniej niż rok wcześniej. SW Research przeprowadziło badanie, w którym udział wzięło 511 kobiet w wieku 16-44. Zdaniem 55% z nich, Polska nie jest dobrym krajem do tego, żeby zakładać rodzinę i realizować się w macierzyństwie.
Zobacz więcej: „Co sądzę o finansowaniu aborcji przez państwo?”

(Nie) Matka Polka

Okazuje się, że mimo iż w przestrzeni publicznej pokazujemy kobiety, które idealnie łączą bycie matką i profesjonalistą spełniającym się zawodowo oraz w życiu osobistym, te role nie zawsze idą w parze. Prawie 33% badanych zwraca uwagę na fakt, że matki w Polsce muszą rezygnować z pracy, żeby zajmować się dzieckiem. Wiele Polek (32%) uważa także, że czasami dla kobiety ważniejsza jest kariera niż macierzyństwo. Niepewność ekonomiczna oraz nierówności kobiet na rynku pracy odciska swój ślad na decyzji o posiadaniu potomstwa. Polki wśród przyczyn tego, dlaczego kobiety coraz rzadziej mają dzieci lub nie decydują się na nie wskazują, że nie chcą rezygnować z pracy z obawy, że nie będą miały gdzie wrócić (35% ogółu i 37% matek), oraz że kobiet nie stać na dziecko, ponieważ ich zarobki są zbyt niskie (prawie 35%).

Polki o macierzyństwie

Jednak nie tylko sytuacja finansowa kobiet ma decydujący wpływ na decyzję o zostaniu matką. Na pytanie: czy Polska jest dobrym krajem do tego, żeby zakładać rodzinę i mieć dzieci, aż 55% kobiet odpowiedziało przecząco. Po zawężeniu grupy badanych tylko do tych, które nie mają dzieci, odsetek negatywnych odpowiedzi wynosi blisko 65% kobiet. Wśród głównych powodów takiego stanu rzeczy kobiety wymieniają dwa czynniki: brak faktycznego wsparcia systemowego dla rodziny oraz dostępu do niezbędnych usług (38%), a także ograniczanie podstawowych wolności obywatelskich (blisko 37%).
Zobacz więcej: Strajk Kobiet. Na Warszawę!

Również niepewność i strach o zdrowie swoje, jak i dziecka, ma w tym przypadku ogromny wpływ na decyzje Polek dot. zakładania rodziny. Badanie „Polki o macierzyństwie 2021” pokazało, że nieco ponad 30% kobiet uważa, iż Polki boją się ewentualnej niepełnosprawności dziecka, a w naszym kraju nie ma rozwiązań skierowanych do rodzin dzieci z niepełnosprawnościami. Również prawie 30% badanych wskazuje, że nie decyduje się na rodzicielstwo, z powodu braku dostępu do legalnej aborcji w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu. Co piąta respondentka wskazuje na brak dostępności metody in vitro przy problemach z płodnością, co jest poważnym problemem i niejednokrotnie uniemożliwia posiadanie potomstwa.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie