Dlaczego już od najmłodszych lat musimy chronić dane osobowe naszego dziecka?

Wyniki ogólnopolskiego badania wskazują, że Polacy nie doceniają wartości swoich danych.
Dlaczego już od najmłodszych lat musimy chronić dane osobowe naszego dziecka?
fot. istock.com
10.06.2021
Dominika Stanisławska

W niedawno przeprowadzonym w Polsce badaniu na temat cyberbezpieczeństwa, zapytano respondentów o to, jak postrzegają zagrożenia w sieci. Wzięło w nim udział tysiąc stu dwudziestu czterech (1124) internautów w wieku od 18 do 64 lat, których zapytano o opinie na temat prywatności i bezpieczeństwa w sieci, zagrożeń internetowych oraz wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej: Zamiast oddawać swoją prywatność w sieci, zadbaj o nią

Dane osobowe nasze i naszych dzieci powinny być lepiej chronione - wyniki badania

Internauci w Polsce nie doceniają wartości danych osobowych i uważają, że ryzyko ich zaatakowania jest mniejsze niż w przypadku osób zamożnych i wpływowych. Podczas badania zapytano respondentów o to, jak postrzegają cyberzagrożenia. Większość z nich uważa, że hakerzy atakują głównie celebrytów i influencerów (75%), następnie dyrektorów (67%) i urzędników państwowych (59%). Co ciekawe, więcej osób obawia się inwigilacji ze strony rządu (65%) niż wycieku swoich prywatnych zdjęć. Wyniki wyraźnie pokazują, że internauci nie doceniają wartości swoich danych osobowych. Prawdopodobnie wynika to z braku wiedzy i edukacji na temat cyberzagrożeń. Większość osób po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że handel danymi to świetnie prosperujący biznes. W dark webie ceny za dane osobowe wahają się od kilku do nawet kilku tysięcy dolarów. Takie podejście do wartości danych wpływa na to, że dark web ma się coraz lepiej. Jeśli ktoś uważa, że jego dane osobowe nie są cenne, jest mniej skłonny je chronić.

Internauci przywiązują wagę do bezpieczeństwa w sieci, ale tylko w teorii

Badanie ujawniło kilka rozbieżności pomiędzy postrzeganiem zagrożeń a wiedzą na ich temat. 86% respondentów zapytanych o cyberzagrożenia odpowiedziało, że przywiązuje wagę do bezpieczeństwa w sieci, lecz 64% z nich przyznało także, że ma niewystarczającą wiedzę na temat prywatności w Internecie. Jednocześnie 94% respondentów, którzy potwierdzili, że bezpieczeństwo w sieci jest dla nich ważne, nie potrafiło rozpoznać większości cyberzagrożeń. Średnio respondenci poprawnie wskazali tylko trzy z dziesięciu najpopularniejszych cyberzagrożeń.
Te wyniki nie napawają optymizmem, ponieważ pokazują znaczne rozbieżności pomiędzy postrzeganiem cyberzagrożeń a podejmowaniem działań, które mogą im zapobiec. Wykorzystują to hakerzy, w łatwy sposób bogacąc się kosztem innych. Częścią badania była analiza, która miała wskazać, jakie dane polskich internautów można znaleźć w Internecie. Oto wyniki:
1. Liczba zaatakowanych adresów e-mail: 39 725 403.
2. Liczba zaatakowanych stron internetowych i naruszeń danych: 23 219.
3. Liczba zebranych punktów danych (imię, nazwisko, hasła itp.): 78.
Zobacz więcej: 5 rzeczy, których mamy nigdy nie powinny publikować w sieci

Badanie przeprowadziła firma Mediacom na zlecenie Surfshark.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie