Wszystko, co musisz wiedzieć na temat zmian klimatycznych

Zmiana zaczyna się od nas.
Wszystko, co musisz wiedzieć na temat zmian klimatycznych
fot. istock.com
09.06.2021
Dominika Stanisławska

O zmianach klimatycznych mówi się od lat. Wcześniej nazywaliśmy to “globalnym ociepleniem”, ale teraz mamy globalną katastrofę klimatyczną. Eksperci mówią jasno: albo odwrócimy proces zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia, albo niebawem planeta będzie niezdatna do zamieszkania.
Zobacz więcej: STOP food waste day - dzień, w którym przestaliśmy marnować żywność

Co jest powodem zmian klimatycznych?

#1 Nadprodukcja plastiku

Plastik jest wytwarzany z ropy naftowej lub gazu ziemnego. Są to zasoby nieodnawialne. Warto pamiętać o tym, że plastik rozkłada się od ok. 100 do 1000 lat. Z tego powodu jest jednocześnie trwałym tworzywem. Można go wykorzystywać ciągle i nie ma potrzeby co i rusz kupowania plastikowej siatki w sklepie albo wyrzucania po jednym użyciu plastikowych torebek na kanapki. To samo dzieje się z plastikową butelką wody - można ją wykorzystywać bez końca. W ten sposób ograniczamy popyt na plastik. Co ważne, coraz więcej nadprodukowanego plastiku trafia do oceanów. Przewiduje się, że do 2050 roku w oceanie będzie więcej plastiku i ryb.

zmiany klimatyczne
fot. istock.com

#2 Paliwa kopalne

Polska węglem stoi - niestety. Paliwa kopalne, takie jak węgiel używane są - najprościej mówiąc - do produkcji prądu. Problem polega na tym, że coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną powoduje coraz większą produkcją CO2, który przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i chorób takich jak rak płuc albo pylica oraz produkcji dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenek węgla. Toksyny wpływają na naszą atmosferę i zdrowie układu krążenia, nie wspominając o tym, że do ich wydobycia potrzeba od 13 do 27 milionów litrów wody i 68 000 do 72 000 litrów chemikaliów na odwiert. Rozwiązaniem jest inwestowanie w odnawialne źródła energii - panele słoneczne, elektrownie wiatrowe i wodne.
Zobacz więcej: Na rzecz zrównoważonego piękna - GOOD FOR rusza w Sephorze [EkoMama]

#3 Wylesianie

Lasy na całym świecie zatrzymują ok. 280 miliardów ton dwutlenku węgla, ilość ta zmniejsza się za każdym razem, gdy drzewo jest ścinane. Bez drzew poziom CO2 przekroczyłby poziom tlenu, a życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Ludzie są główną przyczyną wylesiania: wycinanie lasów odpowiada za ok. 12 do 17% rocznych emisji gazów cieplarnianych. Dlaczego je wycinamy? Do produkcji trzciny cukrowej, soi i oleju palmowego, tworzenia rozległych rancz bydła, by pozyskać drewno na opał, robić drogi, czy mieć nowe tereny pod budowę mieszkań i domów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie