Tablet niczym rozpędzona cegła - czyli wszystko o bezpiecznym podróżowaniu!

Elektronika otacza nas również w samochodzie. Tablety i telefony komórkowe towarzyszą nam podczas podróży, dając rodzicom odrobinę wytchnienia od dziecięcych kaprysów.
Tablet niczym rozpędzona cegła - czyli wszystko o bezpiecznym podróżowaniu!
Volvo Car Warszawa
09.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Gdy dochodzi do wypadku, nagle wszystkie niezabezpieczone przedmioty zaczynają zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Badanie społeczne przeprowadzone na zlecenie Volvo Car Warszawa pokazuje, że rodzice nie są świadomi, iż tablet może zranić dziecko podczas wypadku, co więcej, 62 proc. z nich nie zabezpiecza tabletu w czasie podróży. Jak to zmienić?

Bezpieczne podróżowanie - czyli jakie?

Telefon komórkowy czy tablet, to urządzenia, bez których, większość osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Są nie tylko niezbędnymi narzędziami komunikacji, ale służą również jako nawigacja, aparat fotograficzny czy zabawka, która podczas podróży zajmuje czas znudzonym pociechom. Nie każdy kierowca ma świadomość, co dzieje się z niezabezpieczonymi przedmiotami podczas nagłego manewru. Volvo Car Warszawa, w swojej najnowszej kampanii „Tablet jak cegła”, zwraca uwagę rodziców na bezpieczeństwo dzieci w podróży, które w znacznym stopniu zależy od odpowiednio zabezpieczonych tabletów, z których maluchy korzystają w trakcie jazdy.

Podczas dłuższych podróży urządzenia elektroniczne pomagają zaangażować uwagę dzieci, a rodzicom pozwalają skupić się na drodze. Ponad 60% przepytanych przez nas osób nie zdawało sobie sprawy, że taki przedmiot w czasie gwałtownego hamowania lub kolizji może dotkliwie zranić dziecko. Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi sezon rodzinnych wyjazdów samochodowych. To najlepszy czas, by przypomnieć wszystkim, jak ważne jest zabezpieczanie przewożonych w kabinie przedmiotów i nadanie im określonego porządku. W ramach naszej kampanii prezentujemy konkretne rozwiązania pomagające zapanować nad chaosem w aucie i podnoszące poziom bezpieczeństwa podróży – komentuje Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland.

Infografika - bezpieczeństwo podróży

Drobny przedmiot, poważne konsekwencje

Niepozorny telefon komórkowy czy tablet podczas wypadku może zrobić dużą krzywdę osobom znajdującym się w samochodzie. Dlatego wszelkie drobne przedmioty warto przewozić w schowkach. Niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h nabiera takiej energii, jakby był od 30 do 50 razy cięższy1. Polski Kodeks Drogowy nie określa jasno, czy ciężkie lub ostre przedmioty znajdujące się w środku pojazdu powinny być zabezpieczone lub mocowane ze względu na ryzyko obrażeń osób znajdujących się w pojazdach.

Kierowco zadbaj o bezpieczeństwo

Badanie2 opinii przeprowadzone na zlecenie Volvo Car Warszawa pokazuje, że ponad 70 proc. rodziców pozwala dzieciom bawić się tabletem podczas jazdy samochodem, traktując go jako idealny sposób na uniknięcie znudzenia podczas jazdy. Niestety, tylko 38 proc. stosuje jakiekolwiek uchwyty lub mocowania zabezpieczające dziecko przed zranieniem tym przedmiotem podczas wypadku. Dzieje się tak głównie dlatego, że aż 62 proc. badanych nie zdaje sobie sprawy, że tablet podczas wypadku może być niebezpieczny dla dziecka. Rodzice, którzy wzięli udział w badaniu i korzystają z uchwytu na tablet, w największym stopniu dbają o bezpieczeństwo podróżnych, ponieważ 60 proc. z nich zabezpiecza również inne przedmioty, takie jak: książki, telefony, kubki czy bidony.

Tablet - bezpieczeństwo podróżowania

Rodzice nie są świadomi zagrożenia

Kobiety częściej niż mężczyźni są skłonne pozwalać dzieciom na używanie tabletu podczas jazdy. W grupie respondentów niepozwalających dzieciom na korzystanie z tabletu w trakcie podróży przeważają osoby do 39 roku życia (63%). Badanie Volvo wykazało, aż 2/3 respondentów biorących udział w badaniu Volvo ma świadomość, że tablet może zranić dziecko podczas jazdy, a mimo to 70 proc. rodziców biorących udział w badaniu przynajmniej sporadycznie pozwala maluchowi na zabawę tabletem w podróży. Żaden z przedmiotów nie jest zabezpieczany przez więcej niż 2/3 respondentów przed rozpoczęciem podróży autem. Największy odsetek rodziców (65 proc.) dba o to, aby przed wyjazdem zabezpieczyć kubek termiczny lub bidon. Należy pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać z pomocy narzędzi elektronicznych, by uniknąć znudzenia dzieci w samochodzie, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.

Jakie rozrywki Polacy zapewniają dzieciom w podróży?

Z badań Volvo wynika, że najczęstszym sposobem zajęcia dziecka jest śpiewanie, które wśród rodziców zajmuje 1. miejsce (wskazało je 34 proc. respondentów). Z kolei 22 proc. rodziców rozmawia ze swoimi dziećmi w trakcie podróży, a 17 proc. opowiada im bajki. Badanie Volvo pokazało, że 10 proc. rodziców pozwala maluchowi na korzystanie z tabletu, który tym samym zajmuje 8. miejsce wśród rozrywek w trakcie podróży autem. Jak w takim razie zapewnić dzieciom rozrywkę w czasie jazdy? Solidny uchwyt na tablet przymocowany do przedniego siedzenia pozwoli na przykład na bezpieczne oglądanie filmu. Najnowszą propozycją marki jest uchwyt, który umożliwia zamontowanie go w nagłówku fotela przed dzieckiem. Dobrym pomysłem jest również wspólne słuchanie audiobooków czy gry słowne i zabawy, w których może uczestniczyć cała rodzina.

Lista praktycznych rozwiązań, które podnoszą bezpieczeństwo w kabinie:

  • Tablet najlepiej jest wpinać w specjalne mocowanie.
  • Butelki i kubki z napojami – po zaspokojeniu pragnienia – chowamy do schowka lub do mocowań z siatki. Jeśli samochód ich nie ma, możemy się w nie doposażyć.
  • Po załadowaniu bagażu do bagażnika (dotyczy aut typu SUV i kombi) warto zasunąć go roletą. Jeśli jest ich dużo i pakujemy się „po dach” – sprawdzi się siatka oddzielająca przedział bagażowy od pasażerskiego.
  • Klucze i inne podobne przedmioty warto schować do podłokietnika lub innej zamykanej lub zasuwanej przestrzeni.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie