Powrót do byłego - tak czy nie?

Dlaczego niektórzy wracają do swoich byłych partnerów?
Powrót do byłego - tak czy nie?
fot. istock.com
28.05.2021
Dominika Stanisławska

Dla wielu powrót do byłego może być czymś nie do przyjęcia, jednak dla wielu kobiet jest to ponowne odkrywanie związku, a zerwanie i powrót do siebie okazują się lekiem na całe zło.
Zobacz więcej: Czy można zranić dziecko penisem?

Powrót do byłego - tak czy nie?

Ostatnio głośno zrobiło się o powrocie Jennifer Lopez do Bena Afflecka. Para rozstała się w 2004 roku, a teraz zeszli się i odbudowują swój związek. Okazuje się, że nie są jedynymi. Według badania Journal of Social and Public Relationships aż 50 proc. par wróciło do siebie po rozstaniu. Jeśli zastanawiasz się nad powrotem do byłego, prawdopodobnie nie byłaś całkowicie pewna, czy zerwać. Może dlatego, że zerwanie nie nastąpiło na twoich warunkach, może z powodu innych wartości lub priorytetów, które sprawiły, że bycie razem w tym czasie było niemożliwe. Jednak łatwo zrozumieć, dlaczego lubimy powroty do byłych. Komfort, który może pochodzić ze znajomego dotyku, zapach, dźwięk i uczucia, mogą sprawić, że odkrywanie starego związku będzie bardzo atrakcyjne. Tym bardziej po długiej przerwie, gdy obie strony prowadziły intensywne życie osobno, powrót do ex wcale nie będzie taki trudny.
Zobacz więcej: Czy znalezienie „tego jedynego” to tylko gra liczbowa?
związek
fot. istock.com

Powrót do byłego - czy to się może udać?

Aby powrót do byłego nie okazał się wielkim rozczarowaniem, obie strony muszą wykazywać chęć zatroszczenia się o siebie nawzajem oraz mieć przepracowane błędy z przeszłości. Norma społeczna i narracja „uzupełniasz mnie” są niewiarygodnie szkodliwe w prawdziwych związkach. Jeśli nie jesteś odpowiedzialnym, zdrowym, dorosłym człowiekiem, nie możesz stworzyć pełnej, zdrowej relacji z drugim człowiekiem. Po drugie, jeśli twój były wykazuje te same zachowania, które przyczyniły się do zerwania, daj sobie czas na zastanowienie się. Są szanse, że tym razem nie będzie inaczej i tak naprawdę nic się nie zmieni. Czasami nawet, jeśli obie strony w związku czują się dobrze, dynamika relacji może być toksyczna. Jeśli w związku doszło do jakiegokolwiek znęcania się - fizycznego lub psychicznego, nie wracaj do tego bez wsparcia profesjonalisty - a najlepiej w ogóle nie wracaj do takiego człowieka.

Ostatecznie tylko ty wiesz, czy powrót do byłego jest dla pozytywną rzeczą. Związek to miejsce, w którym obie strony nakładają się na siebie, więc najprawdopodobniej relacja będzie wyglądała inaczej niż wcześniej, ponieważ minął czas i oboje się zmieniliście.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie