Dlaczego tak trudno nam czuć się dobrze nago?

Wygląd naszego ciała wprawia nas w obrzydzenie.
Dlaczego tak trudno nam czuć się dobrze nago?
fot. istock.com
19.05.2021
Dominika Stanisławska

Mimo ciągłej dyskusji na temat samoakceptacji i bycia świadomym własnej cielesności nadal wiele kobiet po seksie czuje obrzydzenie względem własnego ciała. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz więcej: Gdy niewydolność szyjki macicy grozi przedwczesnym porodem...

Dlaczego tak trudno nam czuć się dobrze nago?

Gdy leżysz obok swojego partnera po stosunku, zaczynasz się zastanawiać, co się przed chwilą wydarzyło? Twoje nogi oplatają kołdrę, a ty sama wycierasz makijaż spod oczu. Okazuje się, że wiele kobiet, które wykonują działania podczas stosunku, wcale się z nimi nie utożsamia. Co to znaczy? O ile seks jest przyjemny i każdy o tym wie, trudno nam tak samo bez żadnego wstydu podejść do nagości po stosunku. Całe życie jest tak nastawione na seks, że kiedy już go mamy, następuje utrata orientacji, w wyniku której nie wiadomo, co ze sobą zrobić później. Nasze ciała, które już się nie wyginają ani nie są napięte, stają się długa, rozluźniona płaszczyzna skóry, tłuszczu i mięśni, które wprawiają wiele kobiet w obrzydzenie. Intymne części ciała przestają się różnić od rąk czy nóg. Dla kobiety taki stan po stosunku jest czymś “normalnym” chociaż nie powinno tak być, a do własnego ciało powinniśmy czuć szacunek i radość z tego, jakie ono jest.

nagość
fot. istock.com

Dlaczego inaczej patrzymy na nasze ciała po stosunku?

Prawda jest taka, że nagość sama w sobie nie jest erotyczna. To, co sprawia, że przestajemy się wstydzić i brzydzić naszych ciał, to oczekiwanie na sam stosunek oraz ciekawość, co się wydarzy po nim. Po osiągnięciu nagości ciało wydaje się całkowicie niewinne, dlatego striptizerki często noszą stringi lub szpilki i dlatego ubieramy się po seksie, więc wciąż jest coś do odkrycia, a poczucie oczekiwania pozostaje. Budowanie intymności z partnerem polega na tym, że oboje odkrywacie nie tylko to, co was łączy, ale także akceptujecie i jesteście ciekawi swoich różnic i swoich ciał - nawet jeśli jest tylko nagie i tobie wydaje się mało seksowne.
Zobacz więcej: WHO: Długie godziny pracy zabijają setki tysięcy ludzi rocznie

Co można zrobić, by przestać patrzeć na swoje ciało, jak na coś “obcego”? Najprościej jest po prostu być nago tuż obok partnera. Istnieją związki, w których kochankowie śpią bez bielizny obok siebie. Może to już czas by spróbować tego w swoim związku?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie