Praca zdalna: oczekiwania vs. rzeczywistość

Co radzą eksperci i dlaczego się do tego nie stosujemy?
Praca zdalna: oczekiwania vs. rzeczywistość
fot. istock.com
07.05.2021
Dominika Stanisławska

Przed pandemią niewiele osób pracowało zdalnie. Teraz okazuje się, że ma to swoje korzyści, chociażby życie jest dużo łatwiejsze pod względem organizacyjnym. 
Zobacz więcej: 
Czy wczesnego wstawania można się nauczyć?

Praca zdalna: oczekiwania vs. rzeczywistość

Nie jest łatwo należeć do tej grupy ludzi, którzy mówią “tak” pracy zdalnej. Prawda jest taka, że praca w domu jest bardzo wygodna. U wielu osób przeważa koncentracja i produktywność, ponieważ wierzą, że w życiu społecznym zawsze będziemy mieć przestrzeń, czas i miejsca bardziej przyjazne niż biuro.

Dla wielu osób komunikacja online to sposób na utrzymanie dystansu wśród pracowników, którzy za sobą nie przepadają lub mają więcej niż jedno zlecenie. W tej chwili to właśnie media społecznościowe nas łączą, więc nie ma potrzeby na narzekanie na ciągłe wibracje telefonu.
home office
fot. istock.com

Rok temu zaczęły się porady ekspertów dotyczące pracy zdalnej, ale także szczegółowe wytyczne od przełożonych. Wielu pracowników zaczęło wykonywać swoją pracę szybciej niż w 8 godzin. Co ważniejsze wielu nie zastosowało się do ani jednej wskazówki dotyczącej tej formy pracy. Czy to mogło wypłynąć na produktywność? Od początku pandemii mówiło się, aby nie pracować w łóżku, podczas gdy dla sporej liczby pracowników, to właśnie ta część w sypialni jest najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do prowadzenia stresujących telekonferencji. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, a nie maszynami, trudno zmieniać nawyki, które są przyjemne. Być może praca z wygodnego łóżka lub sofy zwiększyła czyjąś produktywność nawet o 90%, ponieważ warunki w domu są przyjemniejsze niż w biurze. Miło jest pić ze swojego kubka, sięgnąć w każdej chwili po ulubioną kanapkę, czy zrobić sobie świeży obiad, a nie jeść ten wyciągnięty z mikrofali.
Zobacz więcej: 
Kobieca przychodnia Infemini Medi Home

Firma TINYpulse zebrała dane ponad 500 pracowników, którzy pracowali zdalnie i 200 000 pracowników, którzy musieli to robić w biurze, pytając wszystkich, czy czują się szczęśliwi i cenieni w swojej pracy, w skali od 1 do 10. Pracownicy zdalni stwierdzili, że ich poziom zadowolenia kształtuje się średnio na poziomie 8,1 w stosunku do 7,42 średnich punktów, które grupa pracowników biurowych stwierdziła ze swojej strony.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Beata (Ocena: 5) 12.05.2021 09:50
U mnie praktycznie każdy dzień wygląda tak samo wstaję rano, jem śniadanie i zaczynam pracę. W międzyczasie uruchamiam roombe, żeby ogarnęła sierść psa z podłóg, po południu gotuję obiad a później mam czas dla siebie :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie