W ten sposób na Pomorzu walczą z ubóstwem menstruacyjnym. "Pożyczanie podpasek od koleżanek jest dla wielu przykrą koniecznością."

Poseł z Pomorza wspiera lokalne szkoły.
W ten sposób na Pomorzu walczą z ubóstwem menstruacyjnym. "Pożyczanie podpasek od koleżanek jest dla wielu przykrą koniecznością."
fot. instagram.com/marekrutka/
04.05.2021
Dominika Stanisławska

Poseł z Pomorza, Marek Rutka, postanowił rozpocząć walkę z ubóstwem menstruacyjnym.
Zobacz więcej: 
Koniec ubóstwa menstruacyjnego w Szkocji! A co z Polską?

Nawet 15% dziewczynek ucieka z lekcji z powodu krwawienia

Poseł z Pomorza, Marek Rutka, który jest członkiem partii Roberta Biedronia “Wiosna”, postanowił rozpocząć walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Z jego inicjatywy w lokalnych szkołach na Pomorzu staną różowe skrzynki, w których znajdą się artykuły higieniczne dla dziewcząt. Miesiączka nadal jest tematem kulturowego tabu, na który trudno uzyskać dokładne dane. Powodem milczenia wielu młodych dziewcząt i dorosłych kobiet jest nic innego jak wstyd. 

Chociaż sytuacja powoli się zmienia, to nadal co piąta Polka nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. Na zmianę wykorzystywane są wata, papier toaletowy, a nawet skarpetki i reklamówki foliowe. Na stronie fundacji Akcja Menstruacja można przeczytać: "Najnowsze badania pokazują, że w Polsce aż 39% kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu produktów menstruacyjnych na rzecz innych domowych wydatków". Fundacja prowadzi zbiórki artykułów higienicznych.

- Ubóstwo menstruacyjne jest niezwykle palącym problemem w polskich szkołach. Miesiączka to temat tabu, a brak edukacji seksualnej sprawia, że dziewczynki, które nie mają artykułów higienicznych, przechodzą w szkole istny koszmar. 
Nawet 15% dziewczynek ucieka z lekcji z powodu krwawienia! Szyderstwa i żarty na widok czerwonych plam na ubraniach mogą prowadzić do prawdziwej traumy. Pożyczanie podpasek od koleżanek, czy zastępowanie ich papierem toaletowym jest dla wielu przykra koniecznością. To nie może tak wyglądać. Mamy XXI wiek, żyjemy w środku Europy. Czas walczyć z ubóstwem menstruacyjnym!
Z mojej inicjatywy w lokalnych szkołach już niedługo pojawia się różowe skrzyneczki wypełnione artykułami higieny menstruacyjnej! Miejmy nadzieje, ze to początek różowej fali. - pisze Marek Rutka w poście.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marek Rutka (@marekrutka)

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ewa (Ocena: 5) 06.05.2021 12:30
Jako nastolatka zawsze miałam przy sobie podpaski, żeby nie pożyczać od koleżanek. Jednak uważam, że nie powinien to być powód do wstydu. Teraz w trakcie miesiączki wychodząc z domu, zabieram jeszcze ze sobą gruszkę biobidet, żeby w razie potrzeby móc się podmyć ;)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie