Jak zakochanie wpływa na nasz organizm?

Okazuje się, że tak samo jak silny lęk.
Jak zakochanie wpływa na nasz organizm?
fot. istock.com
03.05.2021
Dominika Stanisławska

Doświadczenie miłości nie jest ograniczone wyłącznie do sfery mentalnej. Są z nią związane bardzo realne reakcje cielesne. Co dokładnie dzieje się z ciałem podczas zakochania?
Zobacz więcej: 
Od radości, do niepokoju i nadopiekuńczości - czyli jakie zmiany zachodzą w mózgu kiedy zostajesz mamą?

Miłość czy depresja?

W zależności od etapu związku, poziomy różnych hormonów w ciele rosną i maleją w obecności lub nieobecności ukochanej osoby. Dzięki temu nie tylko myślimy o uczuciu, ale także fizycznie je przeżywamy - od motyli w brzuchu ciele, po szybsze bicie serca. Zakochanie się jest z oczywistych powodów bardzo ekscytujące - a między podnieceniem a niepokojem jest cienka granica. Niemożność jedzenia, nerwowość i lęk - to mogą być objawy niepokoju i stresu, ale mogą to być również objawy podniecenia. Kiedy jesteś z dala od swojego partnera, mieszanka uczucia niepokoju i podniecenia może stać się jeszcze bardziej wyraźne. Możesz być zajęty myślami o tej osobie, nie potrzebując tyle snu lub zapominając o jedzeniu. Co więcej, możesz zapominać wykonać swoje rutynowe czynności przez rozkojarzenie.
Co więcej, możesz zapominać wykonać swoje rutynowe czynności przez rozkojarzenie.
fot. istock.com

Miłość jak narkotyk

Nagły wzrost poziomu dopaminy, która wywołuje uczucie podekscytowania i niepokoju oraz związany z nim wzrost poziomu kortyzolu i noradrenaliny - dwóch głównych hormonów stresu, powoduje gwałtowny spadek serotoniny, która odpowiedzialna jest za stabilizację nastroju. To wyjaśnia, dlaczego mamy obsesję na punkcie myśli o naszej nowej miłości. Ten spadek serotoniny odpowiada poziomowi osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. 
Zobacz więcej: 
W jakim kraju na świecie dzieci płaczą najczęściej?

Głównym hormonem odpowiedzialnym za zakochanie się i przyjemność po zażyciu narkotyków jest dopamina. Ten hormon daje poczucie przyjemności i euforii. Używki, takie jak alkohol, nikotyna, amfetamina, kokaina i heroina, zwiększają poziom dopaminy w mózgu.

Stabilny związek sprzyja odzyskiwaniu równowagi

Wraz z rozwojem związku poziom hormonów wraca do normy. Gdy związek jest bardziej ugruntowany, zostaje poczucie spokoju, swobody i bezpieczeństwa. Bicie serca zwalnia, a my czujemy się bardziej zrelaksowany wokół swojego partnera.

Na tym etapie uczucie zmienia się w miłość bardziej towarzyską, w przeciwieństwie do miłości namiętnej. Miłość towarzyska obejmuje wzajemny szacunek i zaufanie, podczas gdy miłość namiętna obejmuje intensywny pociąg seksualny.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie