Pocałunek w czasach pandemii: jaki stosunek mają do niego Polacy?

"Za pocałunek… Nie wiem, co dałbym Ci za pocałunek!"
Pocałunek w czasach pandemii: jaki stosunek mają do niego Polacy?
fot. istock.com
15.04.2021
Dominika Stanisławska

"Za pocałunek… Nie wiem, co dałbym Ci za pocałunek!" Te słowa hiszpańskiego pisarza Gustavo Adolfo Domínguez'a Bécquer'a, idealnie wpisują się w aktualny kontekst, który sprawił, że wyrażanie uczuć poprzez pocałunki musiało zostać ograniczone. A co za pocałunek daliby Polacy?
Zobacz więcej: Jak będzie wyglądało życie seksualne po pandemii?

Przezorni, choć stęsknieni

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pocałunku, który obchodzimy 13 kwietnia, przypominamy ten nieodłączny zwyczaj w życiu Polek i Polaków, który w aktualnym kontekście, uległ zmianom, jednak nigdy nie został zapomniany. 

Okazujemy się, że Polacy są znacznie bardziej przezorni, gdy mają kontakt ze swoimi znajomymi i rodziną. Według badań blisko 50% respondentów deklaruje, że unika całowania się z przyjaciółmi na powitanie. Jednocześnie 64% badanych przyznaje, że brakuje im tego rodzaju pozdrowienia. 
Pocałunek w czasach pandemii: jaki stosunek mają do niego Polacy?
fot. Materiał prasowy

Pożądanie rządzi się swoimi prawami?

Wszystkie wprowadzone obostrzenia, które pozwalają nam zadbać o nasze zdrowie, nie spowodowały jednak zmiany naszego podejścia, jeśli chodzi o zdecydowanie się na pocałunek, gdy ktoś naprawdę nam się podoba. To prawda, jesteśmy mniej bezpośredni niż kiedyś, ale kiedy na randce czujemy motyle w brzuchu, nie mamy żadnych skrupułów i ruszamy do pocałunku, tak jak robiliśmy to wcześniej. 

Potwierdzają to badania ZaadoptujFaceta, z których wynika, że ponad 80% ankietowych pocałowałoby osobę, z którą są na randce, a jedynie 11% zapytałoby o ewentualne objawy, kontakt z osobą chorą czy wynik testu. 

"Nasze badania pozwalają nam zaobserwować ewolucję, jaka zaszła w zachowaniu Polaków. Z naszego ubiegłorocznego sondażu wynikało, że 65% ankietowanych przyznało, że miałoby obawy przed pocałunkiem z kimś, kogo nie znają. Wiele wskazuje na to, że przyzwyczailiśmy się do nowej rzeczywistości i staramy się żyć, tak jak kiedyś" - wyjaśnia Rocio Cardosa, specjalistka aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta.

Pierwszy pocałunek? Tego się nie zapomina

Jednym z najbardziej niezapomnianych doświadczeń w życiu człowieka jest, bez wątpienia, pierwszy pocałunek. Dla 57% Polaków był on rodzajem szkolnej zabawy, natomiast w przypadku 43% ankietowych doszło do niego pod wpływem uczucia. Co ciekawa, ponad 50% badanych twierdzi, że nie był to jednak ich wymarzony pocałunek, a nawet katastrofa. 

Polacy pytani o to, kto powinien przejąć inicjatywę w pocałunku, byli podzieleni: 45% twierdzi, że nie ma to znaczenia, natomiast 55%, że powinien być to mężczyzna. Jednak nie każdy jest na tyle odważny, aby od razu przejść do pocałunku. Ponad 70% badanych deklaruje, że pierwsza randka to trochę za wcześnie na całowanie i woli przedłużyć ten moment niepewności do kolejnego spotkania. 

Polacy znacznie mniej różnią w kwestii tego, czy są skłonni pocałować kogoś bez znajomości jego imienia, dając się ponieść chwili. 31% przyznaje, że taka sytuacja miała miejsce w ich życiu, natomiast 69% zapewnia, że nigdy do tego nie doszło… jak na razie.
Zobacz więcej: Dlaczego wraz z pandemią wzrosła liczba zdrad?

Najlepszy i najgorszy pocałunek

Polacy zgodnie twierdzą, że najlepsze pocałunki to te dzielone z wyjątkową osobą, opisując je jako czułe, delikatne, zmysłowe, emocjonalne i pełne namiętności. 

A co, jeśli chodzi o te najgorsze? Tutaj badani zwracają uwagę na pocałunki bardzo "niechlujne", niezdarne lub zbyt nachalne, z nieświeżym oddechem lub ze zbyt dużą ilością śliny. No cóż, o gustach się nie dyskutuje, również w kwestii całowania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie