Jak pozbyć się negatywnych myśli ze swojej głowy?

Kluczem jest medytacja.
Jak pozbyć się negatywnych myśli ze swojej głowy?
fot. istock.com
13.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in

  • dlaczego medytacja pozwala oczyścić umysł
  • skąd bierze się ciągły stres.

Nasze myśli nieustannie przychodzą i odchodzą. Sprawiają, że albo jesteśmy uśmiechnięci albo bez przerwy się czymś zamartwiamy. Jak pozbyć się negatywnych myśli z głowy?
Zobacz więcej: 
Planujesz ciążę? Przyjrzyj się bacznie... swojej macie do ćwiczeń

Dlaczego tak trudno wyeliminować negatywne myśli z głowy?

Negatywne myśli nie są tylko wytworem naszego umysłu, ale pełnią funkcję ochronną. Dawniej, gdy niebezpieczeństwo fizyczne czaiło się na każdym kroku, negatywne myśli podnosiły poziom hormonu stresu i były w stanie ocalić nasze życie. Nasi przodkowie dzięki negatywnemu nastawieniu chronili się przed zagrożeniami. 
Nasi przodkowie dzięki negatywnemu nastawieniu chronili się przed zagrożeniami. 
fot. istock.com

Dziś jednak przez tempo życia nie stresujemy się dzikimi zwierzętami, które mogą nas upolować, a innymi rzeczami, jak np.: e-mailem od szefa albo prezentacją w pracy. Nadaliśmy etykietkę “niebezpieczne” wielu sytuacjom, z którymi mamy do czynienia. Prawda jest taka, że żadne z nich nie zagraża naszemu życiu, a chroniczny stres doprowadza do depresji i innych zaburzeń psychicznych. Nie pomaga też tendencja do ciągłego analizowania wydarzeń z przeszłości, jak rozstanie albo zmiana pracy.

Czy medytacja jest najlepszym rozwiązaniem?

Aby oduczyć się złych nawyków najpierw trzeba się im przyjrzeć. Medytacja pozwala na zweryfikowanie tego, co nas przytłacza. Jest to pierwszy krok do nauczenia się, że możemy myśleć o czym chcemy i panować nad swoim stosunkiem do świata. To od nas zależy, czy każdy e-mail będzie nas stresował, czy po prostu przeczytamy zwykłą wiadomość i się do niej odniesiemy. Medytacja daje miejsce na zadanie pytania “czy to, o czym myślę i jak to odczuwam jest prawdą? czy mam prawdziwe powody, by sądzić, że dzieje się coś złego? czy takie nastawienie pomaga mi się rozwijać?”.
Zobacz więcej: 
Czy joga może mieć pozytywny wpływ na stawy?

Podczas medytacji nasz umysł nie pozostanie wolny od myśli, ale myśli można rozłożyć na czynniki pierwsze i się do nich ustosunkować. Codzienna medytacja stworzy przestrzeń między każdym wytworem naszego umysłu, który jest jak zachmurzone niebo. Gdy coraz bardziej angażujemy się w medytowanie, pojawiają się prześwity, między którymi widać promienie słońca.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie