Ślub po 40. roku życia - romantyczny gest czy praktyczny krok?

Wiek to tylko liczba zwłaszcza, jeśli jedno nieudane małżeństwo ma się już za sobą.
Ślub po 40. roku życia - romantyczny gest czy praktyczny krok?
fot. istock.com
07.04.2021
Dominika Stanisławska

Jeśli pierwsze małżeństwo poszło nie tak, czego możesz się spodziewać po drugim?
Zobacz więcej: 
Czy dziecko może zniszczyć związek?

Oczekiwania wobec małżeństwa - dlaczego pary decydują się na późne małżeństwo?

Miłość nie ma wieku, a zakochać można się tak samo mocno w wieku 15 lat, jak i w wieku 40 lat. Jeszcze kilka lat temu małżeństwo było drzwiami do koegzystencji, do nowego domu i ostatecznie do nowego życia. Dzisiaj rodziny mogą składać się z osób rozwiedzionych, czy wdów z dziećmi z poprzednich małżeństw. Zapewnia to większą elastyczność, swobodę i różnorodność. Jest to także praktyczne rozwiązanie. Przykłady późnych małżeństw to chociażby Jennifer Aniston, która w wieku 46 lat wzięła ślub z Justinem Therouxem. Czy do ślubu w młodym wieku podchodzi się inaczej niż do późnego małżeństwa?
Czy do ślubu w młodym wieku podchodzi się inaczej niż do późnego małżeństwa?
fot. istock.com

Jakie są zalety późnego małżeństwa?

Pary są bardziej dojrzałe, mają większą siłę decyzyjną i walczą o swoje interesy. Mają jasno określony cel i lepiej radzą sobie z presją, nie ulegając oczekiwaniom innych. Wiedzą, jak negocjować i nie przeżywają stresu związanego z weselem, tak jak młodzi. Świętują ślub, który chcą mieć. Odchodzą od presji społecznej, rodzinnych konwencji i nie boją się zaproponować innej ceremonii, która dostosowuje się do chwili, w której żyją. Ich sytuacja gospodarcza jest na ogół lepsza. Zwykle pary mają własny dom lub mieszkanie, a ich życie jest stabilne, więc inaczej podchodzą do zarządzania domowym budżetem. Osoby biorące ślub po 40. roku życia wiedzą już, czego szukają w związku. Doświadczenia z przeszłości są formą nauki, którą wykorzystuje się przy budowaniu nowego związku. Para biorąca ślub w późniejszym wieku ma już odchowane dzieci, więc obie strony mogą zająć się sobą i więcej czasu poświęcić partnerowi.
Zobacz więcej: 
Micro-zdrady? Oto co Polacy myślą o tym zjawisku!

Jeśli to nie pierwszy ślub...

W pierwszej kolejności należy się upewnić, że nie wchodzi się w nowy związek pod wpływem żałoby po poprzednim małżeństwie. Zapychanie pustki kolejnym ślubem, będzie miało poważne konsekwencje dla nowej pary. Często problemy z poprzednich związków przenoszone są na nową relację. Ponadto, dzieci nie zawsze akceptują macochę lub ojczyma, co również wymaga przepracowania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie