Dlaczego po seksie niektórzy czują się przygnębieni?

Dysforia postkoitalna dotyka co trzecią kobietę.
Dlaczego po seksie niektórzy czują się przygnębieni?
fot. istock.com
07.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • co to jest dysforia postkoitalna;
  • jak poradzić sobie z dysforią postkoitalną;
  • jakie są przyczyny dysforii postkoitalnej.

Chociaż seks jest fantastyczny to tak naprawdę jest dość skomplikowany. Sam akt jest bardzo przyjemny, ale niewiele osób zastanawia się, co się dzieje po nim? 
Zobacz więcej: 
Czy jeden stosunek w tygodniu wystarczy, by osiągnąć życiową satysfakcję i zadbać o zdrowie?

Czym jest dysforia postkoitalna?

Nawet jeśli seks był przyjemny i pożądany przez obie strony, to po nim wcale nie musi przychodzić faza relaksu i odprężania. Okazuje się, że wiele kobiet odczuwa rodzaj smutku lub drażliwości tuż po odbytym stosunku. Ten stan nazywa się dysforią postkoitalną lub w skrócie PCD. Takie samopoczucie może się utrzymywać od kilku minut do nawet kilku godzin. Dysforia postkoitalna nie jest regularna, oznacza to, że po jednym stosunku może wystąpić, a po kolejnym nie. Nawet 50 proc. kobiet doświadczyło smutku po seksie w pewnym momencie swojego życia. PCD objawia się jako płaczliwość, poczucie melancholii lub depresji, niepokój, pobudzenie lub agresja po stosunku seksualnym - nawet jeśli zbliżenie było pełne miłości, satysfakcjonujące i przyjemne.
PCD objawia się jako płaczliwość, poczucie melancholii lub depresji, niepokój, pobudzenie lub agresja po stosunku seksualnym - nawet jeśli zbliżenie było to pełne miłości, satysfakcjonujące lub przyjemne.
fot. istock.com

Co powoduje dysforię postkoitalną?

Uczucie melancholii po seksie może być związane z ogromnym spadkiem hormonów wytwarzanych podczas seksu, a także wstydem kulturowym i uczuciami dotyczącymi twojego ciała, seksualności i nie tylko. Taka kombinacja może w naturalny sposób prowadzić do obniżenia nastroju, co może prowadzić do smutku. W stanie najwyższego pobudzenia ciało jest zalewane adrenaliną, dopaminą, oksytocyną, norepinefryną i serotoniną, czyli wszystkimi hormonami, które odpowiedzialne są za radość i podniecenie. Po orgazmie poziom tych związków chemicznych gwałtownie spada. Dopamina tuż po szczytowaniu osiąga poziom poniżej przeciętnego, co wiąże się z brakiem energii, lękiem społecznym i smutkiem.
Zobacz więcej: 
Współżycie rodziców po urodzeniu dziecka

Jak poradzić sobie z uczuciem przygnębienia po seksie?

Jednym z najprostszych sposobów poradzenia sobie ze smutkiem po seksie jest rozmowa z partnerem. Pytaj, jak się czuje i co myśli. Jeśli czujesz, że potrzebujesz przytulenia to nie wstydź się o nie poprosić. Bliskość osoby, z którą nasze pożycie jest w porządku sprawia, że możemy poczuć się lepiej. Warto pamiętać, że jeśli stany smutku po stosunku zdarzają się cały czas trzeba udać się do specjalisty, który powie, gdzie dokładnie leży problem.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.04.2021 17:57
Nie miałam takiej sytuacji żebym była przygnębiona po seksie, zdarzało się za to że bałam się że mogłam zajść w ciążę dlatego postanowiłam zmienić gumki na tabletki vines bo to jednak pewniejsze zabezpieczenie
odpowiedz
Polecane dla Ciebie