Lenistwo po holendersku, czyli czym jest niksen?

Jak leniuchować, by się zregenerować?
Lenistwo po holendersku, czyli czym jest niksen?
fot. istock.com
18.03.2021
Dominika Stanisławska

Co robić, by być bardziej kreatywnym, zrelaksowanym i wypoczętym? Odpowiedź na to pytanie znaleźli Holendrzy, którzy praktykują jedną z holenderskich sztuk “nicnierobienia”. Nazywa się ona niksen i czas wprowadzić ją także do Polski. Na czym polega niksen? Jakie efekty przynosi?
Zobacz więcej: 
Dzięki tym rzeczom, poczujesz się dobrze w swoim ciele

Niksen - co to jest?

To nic innego, jak przerwa w obowiązkach. Niksen jest sztuką, w której chodzi o to, by robić sobie małe przerwy w trakcie jakichś zadań. Jest to filozofia, którą łatwo wprowadzić w życie. Nic dziwnego, że Holendrzy są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie. Potrafią doskonale wprowadzić słodkie lenistwo w swoje obowiązki.

Dla wielu osób każda minuta ma znaczenie i powinna być wykorzystana na obowiązki - czy to domowe, czy służbowe. Nic bardziej mylnego. Wyobraź sobie świat, w którym nie staramy się maksymalizować zadań w czasie, a zamiast tego poświęcamy czas na relaks i leniuchowanie. Odrzucamy ideę robienia wszystkiego, aby od czasu do czasu nie robić nic - to właśnie niksen. Chodzi w tym o to, by pozbyć się nacisków wewnętrznych i zewnętrznych, by odróżniać czynności, od tych, które są istotne, a które nie są.
Chodzi w tym o to, by pozbyć się nacisków wewnętrznych i zewnętrznych, by odróżniać czynności, które są istotne, a które nie są.
fot. istock.com

Dlaczego każdy powinien spróbować niksen?

Niksen nie zwiększy stanu naszego konta, nie poszerzy sieci znajomych, ale pomoże poprawić produktywność, kreatywność i spowoduje, że poczujemy się bardziej zrelaksowani. Nie można być wydajnym, jeśli ciągle jest się zmęczonym i ospałym. Krótkie przerwy pozwalają na oczyszczenie umysłu. Dbanie o siebie przekłada się także na relacje z innymi. Trudno wymagać od siebie, by po wielu godzinach pracy, nadal tryskać energią i być pozytywnie nastawionym do życia. Niksen pomaga to osiągnąć. Mając więcej siły, można spędzać więcej czasu z dziećmi albo partnerem.
Zobacz więcej: 
Jak zacząć myśleć o sobie, zanim zaczniemy myśleć o innych - czyli 3 sposoby na zadbanie o siebie!

Niksen to nowatorski sposób na obalenie mitu o ciągłym pędzie i byciu wiecznie zajętym. Jest to także nowy sposób na relaks i budowanie pozytywnego wizerunku siebie. Niksen daje możliwość walki ze stresem, bo dzięki niemu można odnaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym. Dobre samopoczucie sprawia, że chcemy dzielić się pozytywną energią z najbliższymi, przez co każdy czuje się lepiej.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie