6 zaskakujących objawów ciąży u… przyszłych tatusiów (wcale nie tak łatwo nakłonić ich do zwierzeń!)

Okazuje się, że przyszli ojcowie także miewają objawy ciąży. Poznaj najczęstsze z nich.
6 zaskakujących objawów ciąży u… przyszłych tatusiów (wcale nie tak łatwo nakłonić ich do zwierzeń!)
fot. istock.com
25.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Widzisz dwie kreski na teście, lekarz potwierdza ciążę. Jesteś jednocześnie szczęśliwa i boisz się. Boisz się trochę o swoje ciało, jak przejdzie ciąża, czy maluszek urodzi się zdrowy, co dalej. Przyjęło się, że kiedy kobieta zachodzi w ciążę, to właśnie ona i tylko ona w życiu doświadcza ogromnych zmian. Mężczyzn jako przyszłych ojców, ich odczuć, radości czy lęków jakoś nie specjalnie bierze się pod uwagę. Spróbujmy spojrzeć na ciążę okiem mężczyzny!

Ciąża i jej objawy u przyszłych ojców

Kiedy jesteś w ciąży i podjadasz sobie jakieś przekąski, czy zauważasz, że nagle twój partner też zaczyna podjadać, i musisz dzielić się z nim wszystkim? To jeden z objawów ciąży, który współodczuwa twój partner. Kuwada (syndrom couvade) – tak nazwali naukowcy ten całokształt doświadczenia mężczyzn podczas ciąży ich partnerek. Pod tym terminem kryje się także specyficzny zespół objawów behawioralnych i somatycznych, towarzyszących temu doświadczeniu przyszłych ojców. W wolnym tłumaczeniu "syndrom couvade" oznacza po prostu „jesteśmy w ciąży”. Przekonaj się, jak wiele objawów współodczuwać może twój partner.

Objaw pierwszy: Lęk

Nawet najbardziej wyluzowani faceci mogą doświadczać bezsennych nocy, zgagi i napadów zmęczenia podczas, gdy ich partnerki są w ciąży. Dlaczego? Okazuje się, że niektórzy mężczyźni są bardziej skłonni do dzielenia zmartwień podczas ciąży, działa to na zasadzie współpracy, czują się równie odpowiedzialni za ciążę. Co więcej, przeprowadzono badania i wyniki są tych badań są bardzo ciekawe. Mężczyźni, którzy chłodne stosunki ze swoimi rodzicami, ale także ci, którzy byli wręcz zbyt blisko z nimi, są mniej narażeni na strach i lęki podczas ciąży ich partnerek. Krzysztof, ojciec dwuletniej Oliwki: „Pamiętam to jak dziś. W sumie z Gośką nie planowaliśmy ciąży, ale też specjalnie się nie zabezpieczaliśmy. Kiedy Gosia powiedziała mi, że jest w ciąży byłem w szoku. Zawsze uważałem, że ojcostwo jest nie dla mnie, że nie jestem zbyt cierpliwy, a dzieci są zbyt wymagające. Po szoku przyszedł stres. Bałem się, bałem się bardzo, czy podołam ojcostwu, czy będę dobrym tatą, czy odpowiednio zadbam o całą naszą rodzinę. Stresowałem się piekielnie, nie mogłem spać, czułem się ciągle zmęczony. Jednocześnie wstydziłem się przyznać do tego. Dopiero jak Oliwka się urodziła, przyznałem się Małgosi. Teraz planujemy drugie dziecko, sam jestem ciekaw, jak przejdziemy następną ciążę”.

Zobacz więcej: Slow parenting - beztroskie dzieciństwo

Objaw drugi: Nudności

Poranne mdłości wcale nie muszą występować tylko o poranku, a co ciekawsze, nie muszą dotyczyć tylko kobiet. U mężczyzn winowajcą nie jest wyższy poziom estrogenów. Przyczyną mdłości lub częstszych wizyt w toalecie może być wspomniany już niepokój, ale także zmiany w ich diecie, które są dość typowe dla osób, które „zajadają” stres. Rada dla panów: postarajcie się o większą aktywność fizyczną, która jest zbawienna dla zestresowanych, porozmawiajcie z partnerką lub kumplem o waszych wątpliwościach. Uważajcie na co jecie i spożycie alkoholu. „ Bardzo przeżywałem pierwszą ciążę Ani. Ogólnie jestem podatny na stres, często przejmuję się niepotrzebnie. Gdy Ania zaszła w ciążę, myślałem, ze zwariuję ze stresu. Często bolał mnie żołądek, czasem mnie mdliło. Nie wierzyłem w to, że takie rzeczy mogą spotkać faceta, przecież to nie ja byłem w ciąży. Dziś się z tego śmiejemy, że jak byliśmy w ciąży, to miewaliśmy mdłości”, mówi Marek, ojciec Jaśka.

Objawy ciąży

fot. istock.com

Objaw trzeci: Wahania nastrojów

W czasie ciąży szaleją hormony, w tym czasie kobieta staje się sinusoidą, gdzie smutek przeplata się z radością ułamku sekundy. Niech Cię nie dziwi jeśli twój partner przypomina filmowych Dr Jekyll’a i Mr. Hyde’a! Otóż niektórych  mężczyzn też dotyka huśtawka nastrojów, przyczyną są po prostu nerwy. „ W pracy miałem kolegę o raczej spokojnym usposobieniu. W pewnym momencie zaczął się dziwnie zachowywać, dosłownie jak kobieta podczas okresu, proszę wybaczyć szowinistyczny żart. Nie chcę podawać imienia kolegi, bo umówiliśmy się, że zatrzymamy to dla siebie. Niemniej potrafił rzucić papierami, gdy coś mu się nie spodobało a za chwilę był serdeczny jakby zapomniał o sytuacji sprzed minuty. Postanowiłem z nim pogadać. Okazało się, że jego żona jest w ciąży i nie radzi sobie z nerwami. Sam jestem ojcem, więc poradziłem mu, żeby jak najczęściej rozmawiał z żoną o swoich wątpliwościach i zapewniłem go, że takie pojęcie jak idealny ojciec czy matka nie istnieją, więc żeby odpuścił. Nie od razu, ale po jakimś czasie wyluzował” – mówi Grzegorz, kolega anonimowego przyszłego ojca.

Objaw czwarty: Zmiany popędu seksualnego

Jak wiadomo libido zazwyczaj zmienia się u ciężarnych kobiet. Niektóre mogą zauważyć wzrost popędu seksualnego (szczególnie w drugim trymestrze), niektóre zaś czują się zmęczone, świadomie zmian w swoim ciele i nie mają ochoty na seksualne igraszki. Na tym etapie lektury chyba nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że mężczyźni także mogą nie mieć ochoty na seks przez dłuższy czas podczas ciąży. Zazwyczaj wiążę się to z poczuciem ogromnej odpowiedzialności jaką jest dziecko oraz oczywiście ze stresem. Niektórzy mężczyźni czują się na tyle zestresowani, że nie są w stanie myśleć o seksie. Poza tym niektórzy mają też obawy, że kochając się ze swoją ciężarną partnerką mogą uszkodzić maluszka. Staszek, ojciec Marcela przeżył ten objaw. „Kiedy Karolina zaszła w ciążę cieszyłem się jak dziecko. Do piątego miesiąca zachowywałem zimną krew, podtrzymywałem na duchu swoją kobietę w gorszych chwilach. W piątym miesiącu ciąży nasze role się odwróciły. Im bardziej było widać brzuch, tym bardziej się stresowałem. Bałem się, że coś się stanie naszemu dziecku. Karolina nagle zaczęła mieć ochotę na seks a ja… nie. Była sfrustrowana, gdy ciągle odmawiałem. Postanowiłem z nią poważnie porozmawiać o moich obawach. Nic nie powiedziała, ale od tego czasu dbała o naszą intymność. Częściej chodziliśmy na spacery, bardziej się do mnie wtulała podczas wieczornych sesji filmowych, raz zrobiła mi nawet masaż, choć to ja powinienem. Jakoś tak na mnie podziałało, tylko kobiety tak potrafią! W sumie kiedy się rozkręciłem, to Karolina gorzej się czuła. Teraz Marcel ma 11 miesięcy, jest zdrowy i między nami też jest jak przed ciążą”.

Objaw piąty: Przyrost masy ciała

Brzuch z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc pięknie się zaokrągla. Kilka, kilkanaście kilogramów można przybrać w czasie ciąży, niektóre tyją więcej, inne mniej. To naturalna kolej rzeczy. Ale czy naturalne jest, że podczas ciąży tyją jednocześnie nasi partnerzy? Czy to naturalne, to nie wiemy, ale tak niestety jest. Współczujący przyszły ojciec zaczyna podjadać. Oczywiście wszystkiemu winny jest stres. Winowajcą jest kortyzol czyli po prostu hormon stresu, który wydziela się w czasie większego niepokoju. Kortyzol reguluje poziom cukru we krwi, więc mózg może wysyłać sygnały do ciała, że te jest głodne a wcale tak nie jest. „Gdy Monia była w ciąży, oglądaliśmy praktycznie co drugi wieczór jakiś film i oczywiście podjadaliśmy w tym czasie. To był popcorn, jakieś chrupki. Monika się śmiała, że niedługo będę miał taki sam brzuch jak ona. Też się wtedy śmiałem, ale też i obawiałem. Całe szczęście, że Monika poszła po rozum do głowy. Filmy oglądaliśmy już rzadziej, żeby nie podjadać, zamiast tego chodziliśmy na spacery lub czasem na basen. Do oglądania filmów moja żona przygotowywała zdrowe przekąski, były to warzywa lub owoce. Na początku tego nie cierpiałem, ale szybko się przyzwyczaiłem. Choć czasem w pracy nadrabiałem i kupowałem jakieś batoniki w automacie, ale nie chciałem zawieść mojej żony.  Całe szczęście, że tak się stało, bo w innym razie Monika by straciła brzuch po porodzie a ja bym z takim został!” - mówi Rafał, ojciec trzyletniej Malwinki.
Zobacz więcej: Możesz sama nauczyć swoje dziecko czytać. Poznaj metody!

Objaw szósty: Ból

Wśród ankietowanych przyszłych ojców, wskazują oni najczęściej występujące u nich bóle zęba, bóle kręgosłupa, głowy, skurcze nóg i wiele innych dolegliwości podczas trwania ciąży partnerki. Niektórzy twierdzą wręcz, że odczuwają ból w tych samych miejscach, co ich ciężarne partnerki. Naukowcom nie udało się do tej pory wyjaśnić przyczyn fizycznych, więc prawdopodobnie ma to związek z psychologią – są na tyle silnie związani ze swoją partnerką, że czują, to co ona. Niektórzy wyrażają po prostu chęć uczestnictwa w typowo kobiecych przeżyciach. „Nie potrafię tego wyjaśnić, ale od 6. tygodnia ciąży Eli czułem, to co ona… jadłem jak ona, drzemałem kiedy ona, nawet gorzej się czułem wtedy, kiedy Ela. Brzmi niewiarygodnie, ale też mnie zmęczyła fizycznie ta ciąża. W okresie ciąży brałem dość sporo leków przeciwbólowych” - mówi Adam, jeden z ojców dotkniętych syndromem Kuwady.

Kochane Mamy, czy wasi partnerzy zachowywali się podejrzanie, kiedy byłyście w ciąży?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie