Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest feminizm?

Równe traktowanie kobiet i mężczyzn.
Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest feminizm?
fot. istock.com
05.03.2021
Dominika Stanisławska

Wiele kobiet identyfikuje się jako feministki, chociaż w ostatnich latach słowo nabrało pejoratywnego znaczenia i kojarzy się bardzo negatywnie oraz jest obiektem żartów. Z tego powodu warto przypomnieć sobie, czym tak naprawdę jest feminizm, a czym nie jest? Co to znaczy być feministką, i jak wyjaśnić to dziecku?
Zobacz więcej: 
"Tydzień Kobiet" - Dzień Kobiet to doskonała okazja do tego, abyś mogła poczuć się gwiazdą

Jak wyjaśnić dziecku, czym jest feminizm?

Feminizm jest szeroką definicją, w którą wchodzi wiele tematów, ale aby jak najprościej wyjaśnić dziecku niektóre kwestie z tym związane warto skupić się na równości płci. Można powiedzieć, że w feminizmie chodzi o to, aby dziewczynki miały takie same szanse, jakie mają chłopcy. Równy dostęp do aktywności, edukacji, zasobów, a w przyszłości mogły ubiegać się o te same stanowiska w pracy, co mężczyźni. Chodzi o to, aby pod uwagę były brane kompetencje i umiejętności, a nie płeć. To tak, jakby powiedzieć, że dziewczynka dostanie pół ciastka, bo po prostu jest dziewczynką. 

Dzięki emancypacji kobiet pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku, dziś kobiety mogą głosować, mogą się uczyć na tych samych uczelniach, co mężczyźni i mogą kończyć te same kierunki, co panowie, mogą także robić prawo jazdy. Obecnie idzie to nieco dalej - kobiety mogą decydować, kiedy będą miały dzieci oraz czy w ogóle chcą je mieć. 
Zobacz więcej: 
Co robić, gdy twoje dziecko zadaje się z nieodpowiednią osobą?

Obecnie idzie to nieco dalej - kobiety mogą decydować, kiedy będą miały dzieci oraz czy w ogóle chcą je mieć. 
fot. istock.com

Czym feminizm nie jest?

Obecnie wiele osób wskazuje, że feminizm stracił na swoim prawdziwym znaczeniu, co tylko wzmacnia żarty na temat kobiet, które określają się jako feministki. Związek z tym ma fakt, iż przez wiele lat hasło “kobiety są lepsze” i szeroko pojęta niechęć do mężczyzn wzięły górę nad definicją i zdrowym rozsądkiem. Feminizm nie oznacza nienawiści do płci przeciwnej - ma wyrażać równość kobiet i mężczyzn. Warto w rozmowie z dzieckiem zwrócić uwagę na to, jak wiele ułatwia równość płci. Chociażby w kwestiach finansowych, gdy kobieta może pracować i zarabiać tyle co jej partner, poprawia to sytuację finansową ich gospodarstwa domowego oraz daje obu stronom niezależność. Ponadto podział w kwestii wychowywania dzieci i obowiązkach domowych pomaga obu stronom skupić się na pasjach i hobby.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 11.03.2021 06:48
Bzdury.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie