

Budowanie związku to długa droga, która nie zawsze usłana jest różami. Mając świadomość, że każdy z nas ma wady i swoje nawyki staje się ona jeszcze trudniejsza, bo nie zawsze da się wszystko zmienić. Przy panującej pandemii, stresie i wielu innych czynnikach, utrzymanie relacji w nienaruszonym stanie wydaje się niemożliwe. Okazuje się, że są trzy zwroty, które mogą mogą zdziałać cuda i poprawić waszą relację lub po prostu ją umocnić.
Zobacz więcej: Czym jest praca emocjonalna w związkach?
Niezależnie od tego, czy jesteście razem dwa lata czy dwadzieścia lat, usłyszenie “doceniam cię” powoduje mimowolny uśmiech na twarzy. Po długim czasie razem łatwo jest brać miłość partnera za pewnik i po prostu wpaść w rutynę, w której wszystko dzieje się automatycznie. Jeśli twój partner zrobi coś nieoczekiwanego, zauważ to i doceń. Te same zasady dotyczą codziennych czynności, jak zmywanie naczyń, wynoszenie śmieci, czy przygotowanie porannej kawy dla was obojga. Każdy lubi czuć się doceniany, dlatego warto o tym mówić, bo nie tylko gesty mają moc.
fot. istock.com
Z biegiem czasu pary przestają żyć razem, a obie strony zaczynają się mijać. Do tego szybko przyzwyczajamy się do dobrego, np.: gdy twój partner robi dla ciebie codziennie kolację możesz tego dobrego gestu nie zauważać, a tym bardziej nie przyjdzie ci do głowy, aby zapytać, czy tym razem, ty możesz coś dla niego zrobić. Zapytaj, co ostatnio wydarzyło się ciekawego w pracy u twojego partnera, może ma jakieś problemy i potrzebuje pomocy, ale wstydzi się powiedzieć. Zapytanie drugiej strony, czego potrzebuje i co możesz zrobić jest jednym z dowodów uznania i wsparcia.
Zobacz więcej: Czy aktywność fizyczna wpływa na jakość życia seksualnego?
Takie proste słowo, a jednak często trudno przechodzi przez gardło. Wdzięczność jest kluczem do udanego związku. W wielu związkach jest podział, w którym jeden z partnerów często narzeka, a drugi po prostu się wycofuje, bo nie chce słuchać pretensji i brać udziału w niepotrzebnej konfrontacji. Zwłaszcza jeśli daje z siebie wszystko i nie słyszy słów wdzięczności. Okazuje się, że słowo “dziękuję” potrafi scalać związki, nawet jeśli przechodzą kryzysy.