Czy zazdrość może być dobra dla związku?

Często może prowadzić do kłótni, ale czy naprawdę jest zła?
Czy zazdrość może być dobra dla związku?
fot. istock.com
18.02.2021
Dominika Stanisławska

“Nie ma miłości bez zazdrości…” jak kiedyś śpiewała wielka gwiazda polskiej estrady. Okazuje się, że jest w tym całkiem sporo prawdy. Kiedy myślimy o zdrowych, dobrych związkach, wyobrażamy sobie wzajemne zaufanie, szacunek i nienaganną komunikację. To tylko nasze wyobrażenia, bo nie ma par idealnych, a nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Mimo tego, skoro związek trwa to znaczy, że obie strony potrafią poradzić sobie z zazdrością.
Zobacz więcej: 
Jak powinien wyglądać zdrowy związek?

Czy zazdrość może być dobra dla związku?

Łagodna zazdrość może być całkiem dobra dla związku. Wyraża, że dbamy o partnera i nie chcemy go stracić. Można być zazdrosnym o uwagę, bo chcemy być oczkiem w głowie. Jeśli jednak zazdrość prowadzi do ciągłych kłótni, szantażu, czy innych wyczynów warto usiąść i pomyśleć, czy problem jest w nas, czy drugiej stronie. Zadaj pytanie, dlaczego i o co, twój partner jest zazdrosny.
Zadaj pytanie, dlaczego i o co, twój partner jest zazdrosny.
fot. istock.com

Jakie są objawy zdrowej zazdrości?

#1 Rozmawiacie o tym otwarcie

Mów o swoich uczuciach, gdy już jesteście sami. Gdy wydarzyło się coś, co sprawiało, że czujesz się nieswojo lepiej o tym powiedzieć, niż kłócić się przy znajomych czy rodzinie. To samo działa w drugą stronę. Jeśli partner mówi, że czuł się zazdrosny to może taka rozmowa nie będzie należała do najprzyjemniejszych, ale na pewno będzie rozwijać wasz związek.

#2 Bierz odpowiedzialność za swoje emocje

Reakcja na oskarżenia lub zachowania partnera może o nas wiele powiedzieć. To, w jaki sposób komunikujemy się z drugą stroną może albo zakończyć związek albo go uzdrowić. Zanim zaczniesz robić awantury na przyjęciu ze znajomymi lepiej weź głęboki oddech. Aktywnie poszukuj rozwiązań w sobie, gdy nie czujesz się komfortowo.
Zobacz więcej: 
Jak skutecznie flirtować przez komunikatory?

#3 Oznaki niezdrowej zazdrości

Główne z nich to paranoja i podejrzliwość, których skutki to impulsywne zachowania w różnych miejscach publicznych lub nagłe ataki złości w domu. Inne z nich to agresywne zachowanie w stosunku do drugiej strony. Mogą to być złośliwe komentarze, ciągłe narzekanie lub robienie na złość drugiej stronie. Kolejne to kontrolowanie zachowania. Może to obejmować czytanie prywatnych wiadomości, wymuszanie zmiany stylu ubierania się lub zabranianie chodzenia w określone miejsca.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie