Rodzice kładą dzieci wcześniej spać, aby móc oglądać telewizję

Chociaż sami ograniczją dzieciom czas spędzony przed ekranem.
Rodzice kładą dzieci wcześniej spać, aby móc oglądać telewizję
fot. istock.com
17.02.2021
Dominika Stanisławska

Czas spędzany przed ekranem to jeden z głównych tematów ostatnich lat. Nie tylko ze względu na to, że jest niekorzystne dla dzieci, ale także niezdrowe dla dorosłych. Mimo to każdy z nas, kto odczuwa zmęczenie pod koniec dnia pierwsze co robi, to siada przed telewizorem przeskakując z kanału na kanał. Rodzice mają z tego powodu poczucie winy, ale nie wiedzą, jak to zmienić. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Zobacz więcej: 
27 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć, ZANIM urodzisz dziecko

Kiedy przyjemność z oglądania serialu zamienia się w nałóg i lenistwo?

Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu zorganizujesz dzieciom czas, aby mieć chwilę dla siebie - przy ulubionym serialu czy nowym filmie. Problem pojawia się wtedy, gdy wszystko zaczyna kręcić się wokół twojego czasu wolnego, który spędzasz przed telewizorem. Zaczynasz tworzyć harmonogram dnia pod wieczorny program lub inne show nadawane w telewizji. Chociaż rodzice ograniczają dzieciom czas spędzany przed ekranem, to sami się do własnych zasad nie stosują.
Problem pojawia się wtedy, gdy twój jedyny czas to oglądanie telewizji. 
fot. istock.com

LG USA przeprowadziło badanie Serious Watchers, w którym aż 59% rodziców przyznało się do wcześniejszego wysyłania dzieci spać, aby móc oglądać telewizję. 37% rodziców zignorowało zebranie w szkole lub inne wydarzenie, aby zobaczyć swój ulubiony program. Kolejnych 36% rodziców przyznało się do skrócenia rodzinnej wycieczki, na rzecz oglądania telewizji. Chociaż jest to tylko badanie, to pokazuje, że ograniczenia powinniśmy stosować nie tylko u dzieci, ale również u samych siebie.
Zobacz więcej: 
4 sposoby na wspieranie dzieci, gdy są smutne i samotne

3 kroki do ograniczenia czasu przed ekranem

#1 Nie włączaj telewizora dopóki dzieci nie śpią

Znacznie mniej kuszące jest wysłanie dzieci wcześniej spać, gdy telewizor jest wyłączony. Rodzic nie jest jeszcze pochłonięty programem, więc ma czas dla pociech.

#2 Pozbądź się telewizora z sypialni

Jeśli pod koniec dnia marzysz o położeniu się w sypialni i oglądaniu TV to lepiej się go pozbyć, bo możliwe, że prędko z sypialni się nie wyjdzie. Zamiast oglądać programy, przeczytaj książkę.

#3 Ustal sobie limit

Nic nie rozprasza bardziej przed snem niż telewizor. Lepiej zakończyć oglądanie kilkanaście minut przed położeniem się spać, aby móc się wyciszyć.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie