Nastolatki dążą do nieralnego wyglądu. Wszystko przez social media?

Z czym borykają się nasze dzieci?
Nastolatki dążą do nieralnego wyglądu. Wszystko przez social media?
fot. istock.com
17.02.2021
Dominika Stanisławska

Zainteresowanie ludzi własnym ciałem przybrało na sile, gdy pojawiły się nie tylko media społecznościowe, ale wszystkie dodatki z nimi związane. Filtry, które poprawiają nasz wygląd, sprawiają, że czujemy się bardziej pożądani i podobni do reszty mają swoje konsekwencje w prawdziwym życiu. Szczególnie problem dotyka nastolatek podatnych na wszystkie wpływy. Jak zdefiniować i rozpoznać problemy oraz wyleczyć dziecko z kompleksów? Jak rozpoznać, czy to cielesne zaburzenia dysmorficzne?
Zobacz więcej: 
FONOHOLIZM - lepiej zapobiegać niż leczyć!

Czy problem naprawdę dotyczy wyglądu, czy jest głębszy?

Poprawa wyglądu ma ogromne znaczenie ze względu na to, że obecnie tylko przez media społecznościowe można pozostać w kontakcie. Z tego powodu zawsze trzeba być gotowym na selfie. Filtry w różnych aplikacjach pozwalają na wypełnienie policzków, które są prawie pod oczami, zniwelowanie cieni, które są czymś naturalnym oraz powiększenie oczu, które w rzeczywistości są wystarczająco duże. Dla nastolatek to trudny czas, kiedy muszą ciągle walczyć o swoją samoocenę przez porównywanie się do przerabianych obrazów podpisanych jako #nofilter. Warto zwrócić uwagę, czy problem dotyczy wyglądu i jest przejściowy, czy potrzebna jest interwencja specjalisty. Coraz częściej problemy są głębsze niż tylko fizyczność.
Coraz częściej problemy są głębsze niż tylko fizyczność.
fot. istock.com

To, że możemy się “ulepszać” nie znaczy, że powinniśmy

Wielu z nas codziennie mija osoby, które uważa za lepsze od nas samych. Zanim zaczniemy myśleć w ten sposób, lepiej powstrzymać swoje uczucia. Jeśli dziecko zaczyna modyfikować obraz tylko przez pryzmat fizycznych atutów to jest to poważny problem. Teraz czas, by o siebie zadbać nie oznacza spokoju i robienia rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, ale przesadne dbanie o wygląd. Dzieje się tak często, gdy dziecko ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, jest nieśmiałe i zamknięte w sobie. Cielesne zaburzenia dysmorficzne to przesadne dbanie o siebie, obsesja na punkcie części ciała, ciągłe porównywanie się do innych. Obawy o wygląd ciała, oglądanie go często zajmują po kilka godzin dziennie. Chory nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania. Oglądanie się w lustrzanych odbiciach ma za zadanie zapewnić o idealnym wyglądzie. Przekonanie o “byciu gorszym” od innych może być tak silne, że nastolatek może robić sobie krzywdę np.: poprzez głodzenie się lub samookaleczanie.
Zobacz więcej: 
Co zrobić, gdy nastolatek ma złe nastawienie?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie