Czym jest praca emocjonalna w związkach?

Jak ją zrównoważyć?
Czym jest praca emocjonalna w związkach?
fot. istock.com
13.02.2021
Dominika Stanisławska

Związek to ciągła praca, jeśli chce się go utrzymać. Żaden nie jest idealny i każdy ma swoje za uszami, ale jeśli obie strony się postarają, mogą dojść naprawdę daleko. Praca emocjonalna, jaką wkładają obie strony w związek ma ogromne znaczenie, bo określa nie tylko jego jakość. Można po tym stwierdzić, która ze stron bardziej się stara oraz w jakich aspektach radzi sobie lepiej.
Zobacz więcej: 
Po czym poznać, że czas na rozwód?

Jak wyrównać pracę emocjonalną?

#1 Zrozum dynamikę waszego związku

W wielu związkach większość pracy emocjonalnej spada na kobiety. Mimo to zdarza się, że to mężczyźni wykonują lwią część pracy. Każdy związek z czasem się zmienia i rozwija. Aby jak najlepiej zrozumieć siebie i partnera warto patrzeć, co tak naprawdę robią obie strony, jakie mają temperamenty i czy w związku zachowana jest równowaga. Pomyśl krytycznie o waszym związku.
 Pomyśl krytycznie o waszym związku.
fot. istock.com

#2 Chcesz coś zmienić? Zacznij rozmawiać

Z pozoru rozmowa jest prostą czynnością, ale z czasem okazuje się, że ludzie się rozstają, bo nie umieją ze sobą wymienić ani jednego zdania. Jeśli nie chcesz, aby to samo spotkało twój związek musisz słuchać i być słuchaną. Powiedz, co ci nie odpowiada i jakie gesty swojego partnera doceniasz. Dzięki wymianie myśli, będzie wam łatwiej naprawić błędy. Warto też pamiętać, że przerzucanie się winą do niczego was nie doprowadzi. W rozmowie skup się tylko na faktach.

#3 Uczyń niewidzialną pracę, widzialną

Niewidzialna praca to czynność, która pozostaje niezauważona przez drugą osobę, ale musi zostać wykonana. Jeśli czujesz, że twój partner nie zauważa, jak dużo robisz warto o tym porozmawiać. Zwróć uwagę, czy oboje wykonujecie równą ilość czynności i czy druga strona wywiązuje się ze swojej pracy.
Zobacz więcej: 
Jak skutecznie flirtować przez komunikatory?

#4 Skoncentruj się na zmianie samego siebie

Jedyna osoba w życiu, na która masz 100% wpływu to Ty. Piękno związku polega na tym, że jeżeli zmienia się jedna osoba, to zmienia się też druga. Chociażby dlatego warto nad sobą pracować i być coraz lepszą wersją samego siebie. Dzięki temu macie także wybór - czy ty lub twój partner się zmienicie, czy się rozstaniecie.

#5 Nikt nie czyta w twoich myślach

Zdarza się, że druga strona nie robi nic, bo po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pracy wkładasz we wszystko. Tu znowu wracamy do punktu numer 2. Jeśli chcesz coś zmienić, musisz rozmawiać. Nikt się nie domyśli, że klniesz w myślach na zmywanie naczyń, bo po prostu nie lubisz tego robić. Powiedz głośno, o co chodzi. Zazwyczaj wysyłamy tylko sygnały drugiej stronie, które są pasywno-agresywne. Niestety, ale twój partner może ich po prostu nie rozumieć i pomyśleć, że masz gorszy dzień.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie