Jak pomóc świeżo upieczonej mamie podczas społecznej izolacji?

5 prostych sposobów, które doceni każda kobieta.
Jak pomóc świeżo upieczonej mamie podczas społecznej izolacji?
fot. istock.com
12.02.2021
Dominika Stanisławska

Dla mam, które urodziły swoje pierwsze dziecko, uziemienie spowodowane pandemią jest bardzo obciążające psychicznie. Jeszcze do niedawna mogły wychodzić na spacery czy spotkać się ze znajomymi. Teraz siedzą w domu z małym dzieckiem. Tak nagła zmiana może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Są jednak sposoby na to, aby pomóc świeżo upieczonej mamie podczas izolacji.
Zobacz więcej: 
Czujesz, że nie jesteś dość dobrą mamą?

5 sposobów, aby pomóc kobiecie podczas społecznej izolacji

#1 Pytaj, jak czuje się twoja przyjaciółka lub partnerka w nowej roli

Tak prosty gest, a niesie za sobą ogromną moc. Wydawać się może, że pytanie o tym, jak ktoś czuje się w nowej roli jest powierzchowne. Jednak warto pamiętać, że aby zagłębić się w temat trzeba zacząć od prostych rzeczy. W ten sposób osoba, z którą rozmawiamy zaczyna się powoli otwierać, co przyniesie lepsze efekty na dłuższą metę. Jest to często punkt wyjścia do rozmowy o tym, co sprawia największy ból i ciężar.
Jest to często punkt wyjścia do rozmowy o tym, co sprawia największy ból i ciężar.

#2 Okaż empatię

Gdy kobieta mówi, że ma problemy z nowymi obowiązkami nie zaprzeczaj. Nie mów, że każdy tak ma, czy że każdy przez to przechodzi. Po prostu okaż empatię i potwierdź uczucia drugiej strony. Pokaż, że bliska ci osoba nie jest sama. Warto przypomnieć kobiecie, że wszystkie doskonałe posty i zdjęcia, które widzi w mediach społecznościowych są kłamstwem. Życie mamy jest trudne, zwłaszcza na początku i mimo że ma wiele wspaniałych chwil, każdy radzi sobie z nowymi obowiązkami w swoim czasie.

#3 Utrzymuj kontakt

To na co narzeka wiele mam, ale także osób, które mają wśród swoich znajomych rodziców to brak kontaktu. Osoby, które mają dzieci, mają także nowe obowiązki. Nie oznacza to jednak, że poza życiem rodzinnym nie chcą mieć towarzyskiego. Chociaż na początku kontakt może być słabszy, to warto wysłać raz na kilka dni wiadomość, aby obie strony wiedziały, że mogą na siebie liczyć. Można napisać jakąś złotą myśl przyjaciółce lub zwyczajnie zapytać, co słychać.

#4 Pokaż, jak można spędzać czas w domu 

Obecnie świat oparty jest na technologii, która wiele ułatwia. Z tego powodu warto pokazać nowym mamom aplikacje, które przeznaczone są do np.: medytacji. Na rynku jest ich całkiem sporo. Dzięki temu obie strony będą mogły spędzać czas “razem, ale osobno” dzieląc się wrażeniami z chwili dla siebie.
Zobacz więcej: 
Kiedy COVID-19 jest chorobą zawodową?

#5 Zorganizuj spotkanie online

Zaproś wasze najbliższe koleżanki na spotkanie online. Będzie to czas na wspólne pogaduchy oraz poopowiadanie, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie. Utrzymywanie kontaktów w tym trudnym czasie jest bardzo ważne. Gdy pandemia się skończy, będzie można wyjść z przyjaciółmi na kawę. Ponadto dzięki spotkaniom online ludzie czują się mniej samotni.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie