5 aktywności, które zwiększą IQ w twojej rodzinie

Nowe hobby może odnieść twoje IQ.
5 aktywności, które zwiększą IQ w twojej rodzinie
fot. istock.com
08.02.2021
Dominika Stanisławska

W czasie pandemii ludzie podejmują nowe aktywności, aby zabić czas. Okazuje się, że można nie tylko dobrze się bawić, ale też podnieść swoje IQ. Niektóre z czynności są banalnie proste, ale wymagają pełnego skupienia i uważności. Jakie aktywności mogą pomóc twojej rodzinie w podniesieniu ilorazu inteligencji?
Zobacz więcej: 
5 trendów wellness na 2021 rok

5 aktywności na podniesienie IQ

#1 Nauka gry na instrumencie muzycznym

Według badań, nauka gry na instrumencie muzycznym zwiększa objętość istoty szarej w różnych obszarach mózgu. Wzmacnia także połączenia między nimi, przez co szybciej uwalniamy i dostarczamy informacje do odpowiednich obszarów mózgu. Istota szara odpowiedzialna jest za kontrolę ruchu, pamięć i emocje. Osoby z doskonale rozwiniętą istotą szarą mają zazwyczaj wyższy iloraz inteligencji.
Osoby z doskonale rozwiniętą istotą szarą mają zazwyczaj wyższy iloraz inteligencji.
fot. istock.com

#2 Robienie na drutach

Robienie na drutach oraz inne pokrewne czynności zwiększają refleks oraz ćwiczą ruchy. Na początku zawsze wiele osób robi na drutach bardzo powoli. Z czasem jednak są w stanie zrobić szalik lub rękawiczki w błyskawicznym tempie. Zdolności motoryczne mają wpływ na zdolności poznawcze, dlatego jeśli nie wiesz, co twoja rodzina może robić w wolnym czasie, może właśnie powinna zacząć szydełkować?

#3 Czytanie i zapamiętywanie

Nie ma w tym nic dziwnego. Nie od dziś wiadomo, że osoby oczytane mogą pochwalić się wysokim ilorazem inteligencji. Wszystko przez to, że czytanie poszerza nasz słownik, zwiększa naszą wiedzę oraz powoduje, że ćwiczymy zapamiętywanie. W dodatku osoby, które pochłaniają więcej książek szybciej są w stanie skojarzyć fakty oraz znaleźć rozwiązanie jakiejś trudnej sytuacji.
Zobacz więcej: 
Czy istnieje związek między budowaniem odporności a szczęściem?

#4 Medytacja

Zaledwie 15-20 minut dziennie medytacji, pomaga zwiększyć nasze IQ. Wszystko przez to, że chwila wytchnienia pomaga zredukować stres oraz zwiększyć uważność, która ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób wykonujemy zadania. Dzieje się tak, bo nasz mózg podczas medytacji spowalnia, a natłok myśli ustępuje. Gdy mózg jest mniej przepracowany staje się bardziej elastyczny, przez co lepiej wykonujemy powierzone nam zadania.

#5 Wysypianie się

Wiedza o tym, jak ważny jest sen i wypoczynek po pracy jest już powszechna. Mimo to wiele osób nadal nie dosypia lub często przepracowuje się kosztem snu. Wypoczęty mózg lepiej radzi sobie z zadaniami oraz stresującymi sytuacjami.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie