Co zrobić, aby mieć pozytywny stosunek do pracy?

Szczególnie w czasach pandemii, pracy zdalnej i zajmowania się domem.
Co zrobić, aby mieć pozytywny stosunek do pracy?
fot. istock.com
05.02.2021
Dominika Stanisławska

Wiele mam od marca ma ogromny problem z dostosowaniem się do realiów. Chociaż jest lepiej niż na początku, to nadal robienie kilku rzeczy na raz może przytłaczać i odbijać się na naszej pracy. Kobiety mogą być bardziej rozdrażnione i sfrustrowane. Żeby sobie z tym poradzić warto odpowiedzieć na kilka pytań, które pozwolą zmienić stosunek do pracy.
Zobacz więcej: 
Bycie pracującą mamą jest jeszcze trudniejsze podczas pandemii

Jak zweryfikować i zmienić swój stosunek do pracy?

#1 Miej jasność sytuacji

Zanim zmienisz swój stosunek do pracy trzeba przeprowadzić mały research względem swoich oczekiwań. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są zupełnie wypaleni zawodowo. Niechęć, nerwica i złe samopoczucie na myśl o pracy, to jeden z elementów. Jak najlepiej sprawdzić, czy nasza praca jeszcze sprawia nam przyjemność? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy jesteś spełniona?Czy to Cię ekscytuje, sprawia Ci radość? Czy czujesz się wyczerpana pod koniec dnia? Czy regularnie czujesz się przytłoczona i / lub zestresowana?
Czy jesteś spełniona?Czy to Cię ekscytuje, sprawia Ci radość? Czy czujesz się wyczerpana pod koniec dnia? Czy regularnie czujesz się przytłoczona i / lub zestresowana?
fot. istock.com

#2 Bądź uczciwa przed sobą i w pracy

Nauczono nas, aby nie wyrażać swoich opinii i poglądów, bo to praca. Wielokrotnie powstarzano, że trzeba zacisnąć zęby i iść dalej. Przetrwać nieprzyjemności w imię wyższych celów. Prawda jest taka, że to bardzo złe podejście. Wiele osób ma dość, gdy szef lub koledzy z pracy mają uwagi do naszej pracy, ale żeby zapobiec takim sytuacjom warto zastanowić się, czy przykładamy się do zadań. Błędy zdarzają się każdemu, ale niechlujstwo prowokuje innych do robienia nam uwag.

#3 Masz wybór

Trzeba sobie uświadomić, że w pracy nie mamy kontroli, tylko wybory. To, co nas ukształtowało to właśnie wybory. Z jakiegoś powodu wybrałaś taką a nie inną pracę. Z jakiegoś powodu pracowałaś kiedyś w innych miejscach. To, co można wybrać w pracy to terminy, relacje z ludźmi z pracy, przyjaźnie. Przemyśl, jaką masz historię i wybierz, jak ma się dalej toczyć.
Zobacz więcej: 
Jak uchronić swoje studiujące dziecko przed długami?

#4 Określ swoje marzenia

Chodzi tu o marzenia, a nie cele i motywacje, którymi uwielbiają posługiwać się korporacje. Ma to być motywacja, ale na zdrowy rozsądek są to tylko puste hasła, które udają twoje marzenia. W końcu twoim marzeniem nie jest wyrobienie miesięcznego planu, a np.: zagraniczne wakacje lub zakup działki w atrakcyjnym miejscu. Gdy sobie to uświadomisz, jakie sama masz marzenia i cele, będzie łatwiej określić swój stosunek do pracy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie