Czego można nauczyć swoje dziecko o pieniądzach?

Na podstawie własnych katastrof finansowych.
Czego można nauczyć swoje dziecko o pieniądzach?
fot. istock.com
05.02.2021
Dominika Stanisławska

Wiele osób, szczególnie tych, które nie przeszły edukacji finansowej w domu, ma spore problemy w przyszłości. Niektórzy rodzice wyciągają wnioski i na podstawie własnych błędów uczą dzieci, jak należy zarządzać pieniędzmi, aby uniknąć problemów finansowych.
Zobacz więcej: 
Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie pierwszego dziecka?

Czego można nauczyć swoje dziecko na podstawie własnych błędów finansowych?

#1 Kredyty nie są przyjaciółmi

Kredyty i karty finansowe mogą się przydać w nagłych wypadkach, ale ich limit powinien być jak najmniejszy. To, o czym należy pamiętać, to o regularnej spłacie zadłużenia. Dopiero, gdy dług zostanie oddany, można dalej planować budżet i wydatki. Kredyty to również trudne przedsięwzięcie. Banki mają bardzo szerokie oferty, ale spłata dużego kredytu często zajmuje kilkadziesiąt lat. Ponadto warto szukać najlepszych ofert kredytów i negocjować warunki.
Banki mają bardzo szerokie oferty, ale spłata dużego kredytu często zajmuje kilkadziesiąt lat.
fot. istock.com

#2 Patrz, gdzie i na co trafiają twoje pieniądze

Dziecko powinno mieć świadomość, jak ważne jest prowadzenie listy wydatków. Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak dużo wydaje. Jednak prawda jest taka, że jest sporo wydatków, na które zupełnie nie zwracamy uwagi. Bilet na komunikację miejską, sok kupiony w sklepie podczas drogi do pracy, czy inna drobna rzecz to dla nas "niewidzialne" wydatki. Ludzie w większości sprawdzają konto, upewniają się, że są na nim pieniądze, a potem je wydają. 

#3 Zawsze oszczędzaj, nawet drobne kwoty

Wiele osób nie jest w stanie oszczędzić, bo za mało zarabiają. Problem jest wtedy, gdy zarabiają więcej i nadal nie są w stanie oszczędzić, bo nagle więcej wydają. Zawsze ok. 20% wpłaty powinno trafiać na konto oszczędnościowe. Żeby nie trzeba było pamiętać o przelewie co miesiąc, można ustawić przelew automatyczny, który będzie przerzucał konkretne kwoty na inne konto w dniu wypłaty.
Zobacz więcej: 
Kilka powodów, dla których powinnaś ubezpieczyć swoje dziecko

#4 W kwestii finansów od razu trzeba dorosnąć

Wiele osób nie chce myśleć o długach i swoich finansach. Strach przed finansami powoduje wstrzymywanie się od zrobienie porządku w kwestii wydawania i spłacania długów. Rodzice często nie zaprzątają dzieciom głowy w tym temacie, a powinni. Świadomość, że można wpaść w poważne problemy finansowe i psychiczne przez złe zarządzanie budżetem powinna rosnąć wraz z wiekiem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie