Jak uchronić swoje studiujące dziecko przed długami?

Zdarza się, że niektórym trudno spłacić kredyt studencki.
Jak uchronić swoje studiujące dziecko przed długami?
fot. istock.com
03.02.2021
Dominika Stanisławska

Wiele osób cieszy się, gdy idzie na studia do wielkiego miasta na prestiżowy kierunek. Jednak dla sporej części z nich jest to brutalne zderzenie się z rzeczywistością, bo duże miasta często są drogie, a praca – zwłaszcza w dobie kryzysu i koronawirusa – jest słabo płata. Te wszystkie czynniki utrudniają młodym ludziom regularne płacenie za wynajęte mieszkania lub pokoje, opłacanie studiów i radzenie sobie z innymi wydatkami. Co zrobić, aby uronić swoje studiujące dziecko przed długami?
Zobacz więcej: Jak skutecznie oszczędzać pieniądze w domowym budżecie?

Co mogą zrobić rodzice, zanim dziecko pójdzie na studia?

Przede wszystkim o edukacji dziecka należy myśleć dalekosiężnie. Odkładanie drobnych kwot na konto oszczędnościowe przez kilka lat, to lepsza opcja niż w krótkim czasie wielkich sum. To, co ważne, to fakt, iż wartość pieniądza z roku na rok spada. Oznacza to, że 100 zł dziś, jest więcej warte niż np. za 5 lat. Wiele osób zapomina o tej zależności. Mimo tego zawsze lepiej być przygotowanym w kwestii wydatków. Oszczędzanie na studia dziecka może odbywać się za pomocą konta oszczędnościowego lub lokaty. Ważna może okazać się pomoc doradcy finansowego, który przeanalizuje budżet i znajdzie najlepszą dla rodziców opcję oszczędzania. Ważną rolę odgrywa także domowa edukacja finansowa i nauczenie dziecka, w jaki sposób można poradzić sobie z problemami finansowymi. Dla wielu osób kilkumiesięczne wyrzeczenia to sytuacja nie do przejście. Wcale tak nie jest. Jest to sposób myślenia, który przyniesie efekty za jakiś czas.
Zobacz więcej: Najlepsze konta oszczędnościowe dla dzieci [RANKING]

Wcale tak nie jest. Jest to sposób myślenia, który przyniesie efekty za jakiś czas.
fot. istock.com

Co, gdy rodzice sami mają długi?

Presja oszczędzania jest ogromna, bo sytuacja tego wymaga. Wiele osób jeszcze przed COVID-19 miało spore zadłużenie, a utrata stanowiska pracy i inne czynniki tylko pogorszyły sytuację finansową. Warto poradzić sobie z długami do 6-7 roku życia dzieci. Pomoże to w kształtowaniu prawidłowych „nawyków” finansowych u dzieci. Kiedy dziecko jest w liceum, cały proces pomocy finansowej ma na celu wyliczenie, ile prawdopodobnie jesteś w stanie zapłacić za studia – nie biorąc pod uwagę własnego zadłużenia. Pomoc dzieciom zwłaszcza na pierwszym roku studiów, jest bardzo potrzebna. Wiele osób rezygnuje z wyższego wykształcenia na rzecz pracy w wielkim mieście lub z powodów finansowych wraca do swoich małych miejscowości.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie