5 sposobów na lepsze zarządzanie budżetem domowym

Opcje dla rodzin wielopokoleniowych i nie tylko.
5 sposobów na lepsze zarządzanie budżetem domowym
fot. istock.com
03.02.2021
Dominika Stanisławska

Zarządzanie budżetem domowym to trudna sprawa. Zwłaszcza, gdy każdy ma pracę i dokłada swoją cegiełkę do utrzymywania gospodarstwa. Często można się pogubić w rachunkach oraz oszczędnościach. Wielopokoleniowe domy stają się coraz popularniejsze ze względu na trudną sytuację finansową wielu Polaków. Jak zarządzać domowym budżetem, żeby nie pogubić się w wydatkach?
Zobacz więcej: 4 złote zasady zarządzania oszczędnościami w związku

5 sposobów na najlepsze zarządzanie budżetem domowym

#1 Rób sam, co tylko możesz

Wydatki w Polsce rosną, a często dwie pensje nie wystarczają, aby nie tylko przeżyć miesiąc, ale też odłożyć oszczędności. Jednym z rozwiązań jest robieniu wielu rzeczy samemu. Jeśli masz swój ogródek możesz wygospodarować mały warzywniak i zasadzić w nim najpopularniejsze produkty, jak marchewka czy pietruszka. Wiele osób buduje też swoje szklarnie, w których hoduje ogórki i pomidory.
Wiele osób buduje też swoje szklarnie, w których hoduje ogórki i pomidory.
fot. istock.com

#2 Podejdź do prowadzenia domu jak do prowadzenia biznesu

Zsumujecie wasze wszystkie dochody, a potem obliczcie, ile wydajecie na rachunki, jedzenie, przyjemności, ile jesteście w stanie oszczędzić oraz z czego możecie zrezygnować. Im lepiej poznacie waszą sytuację, tym łatwiej wyjdzie zarządzanie domowym budżetem. Warto także rozdzielić wydatki na poszczególnych domowników, aby jedna osoba nie musiała mieć wszystkiego na głowie.

#3 Sprzedaj to, czego nie używasz

W domu wielopokoleniowym, ale nie tylko, jest wiele rzeczy, które zabierają przestrzeń. Nieużywane lub popsute mają wartość sentymentalną, jednak warto pamiętać, że zawsze można posprzedawać niektóre z nich. Dzięki temu można zrobić porządek w domu i zarobić trochę gotówki. Raz na 2-3 lata warto zrobić generalny przegląd strychu.

#4 Zapisz się do programów lojalnościowych

W wielu domach przy więcej niż 4 osobach rachunki za prąd, wodę i śmieci są bardzo wysokie. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem jest zapisanie się do programów lojalnościowych, które mogę pomóc obniżyć koszty. To, co ważne, to coraz popularniejsze panele słoneczne w Polsce. Dzięki nim można magazynować energię, co znacznie zbija koszty.
Zobacz więcej: Kilka powodów, dla których powinnaś ubezpieczyć swoje dziecko

#5 Poszukaj innych dostawców

Ubezpieczenie auta, prąd, gaz to rzeczy, które oferuje kilku dostawców na rynku. Jeśli uważasz, że przepłacasz warto zorientować się, kto oferuje najtańszą i najlepszą dla ciebie ofertę. Ubezpieczenie auta wykupione wcześniej jest też o wiele tańsze niż to, które jest kupowane na ostatnią chwilę. Planuj wydatki z wyprzedzeniem, aby oszczędzić jak najwięcej pieniędzy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie