8 rzeczy, które mogą sprawić, że twój partner odsunie się od ciebie po przyjściu na świat waszego dziecka

Nie są to sytuacje, które muszą się koniecznie wydarzyć, ale warto zdać sobie sprawę z najczęściej popełnianych przez kobiety błędów, zanim będzie za późno.
8 rzeczy, które mogą sprawić, że twój partner odsunie się od ciebie po przyjściu na świat waszego dziecka
fot. istock.com
02.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Nieprzespane noce, lęk o dziecko i o to, co przyniesie kolejny dzień, depresja poporodowa, przepracowanie, to wszystko może bardzo negatywnie wpłynąć na relacje z mężem po urodzeniu dziecka. Wg Instytutu Badania Relacji Międzyludzkich z Seatle, 2/3 małżeństw odczuwa pogorszenie relacji z partnerem w ciągu trzech lat po urodzeniu pierwszego dziecka.

Pogorszenie się relacji z partnerem - jaki powód?

Choć w relacjach między mężczyzną a kobietą prawie nigdy nie jest tak, że wina za ich pogorszenie leży tylko po jednej stronie, to trzeba nam, Mamom, uświadomić sobie, że nierzadko w okresie, w którym pojawia się maluszek na świecie, to niestety my, kobiety, popełniamy więcej błędów.

Jakie powody pogorszenia relacji z partnerką po urodzeniu przez nią dziecka wymieniają mężczyźni?

#2 Przestałaś o siebie dbać: Poplamiona mlekiem, rozciągnięta koszula, tłuste włosy z odrostami, niewydepilowane nogi, obdrapany lakier do paznokci - to niektóre zmiany w wyglądzie partnerki, na które może zwrócić uwagę facet. O ile w czasie ciąży mogłaś usprawiedliwiać nieużywanie farby do włosów, to po urodzeniu dziecka nie ma ku temu przeciwskazań i jedne z pierwszych kroków z porodówki powinnaś skierować do fryzjera.

Pamiętajmy, że mężczyźni są wzrokowcami i nie nigdy nie przestają nimi być. Kiedy facet konfrontuje twój nowy wygląd z wyglądem singielek w pracy, może to rodzić w nim frustrację.

Oczywiście przybranie na wadze, trudności z organizowaniem czasu i opieki nad dzieckiem stanowią utrudnienie dla dbania o swój wygląd, ale nie możesz pozwolić sobie, aby zaniedbać go aż do tego stopnia, że twój partner zacznie to coraz częściej dostrzegać.

Zobacz więcej: Krzyczenie na dziecko - czy to przemoc?

#2 Ona mnie nie słucha: Skupienie na dziecku i sprawach związanych z opieką nad nim u niektórych świeżo upieczonych mam skutkuje totalnym brakiem zainteresowania dla tego, czym mąż pragnie się podzielić po całym dniu pracy. Pamiętać trzeba, że gdzieś tam na zewnątrz istnieje wciąż świat pełen ciekawych rzeczy i to, że mąż nie stracił zainteresowań lub fascynacji robienia czegoś innego niż spędzanie czasu z żoną i dzieckiem, nie oznacza, że wciąż najbardziej i tak interesuje się wami. Jednakże ciągłe poruszanie tematu dziecka i jego kupek nie każdemu mężczyźnie może wypełniać 100% rozmowy. Z kim ma się teraz dzielić informacjami, przeżyciami, uczuciami, wrażeniami, którymi do tej pory dzielił się z tobą? 

Problemy w związku

fot. istock.com

#4 Drażni mnie brak obiadu: Nie chodzi tutaj o serwowanie trzydaniowego obiadu w trymiga, gdy tylko mąż stanie w drzwiach po powrocie z pracy. Może to być tylko błyskawiczna zupa z proszku, ale podana z uśmiechem i na ładnej serwetce. Twój facet będzie miał poczucie, że jego dom to wciąż miejsce, w którym czeka na niego kochająca żona.

Mężczyźni i tak nie są w stanie wyobrazić sobie, jak zajmująca dla kobiety w pierwszych miesiącach po porodzie jest opieka nad dzieckiem. Stąd pojawiające się krzywdzące pytania, typu: „Co robiłaś cały dzień?”. Wynikać to może z rozdrażnienia w sytuacji, gdy przyzwyczaiłaś męża, że zawsze ma co jeść po pracy, a nagle widzi pustą lodówkę i jedynie butelkę ze smoczkiem na stole.

#5 Brak chęci na seks: Poza okresem połogu, który nie trwa długo, kompletna oziębłość ze strony partnerki może być postrzegana jak odtrącenie. Nic w relacji nie zastąpi czułości. Szczególnie, jak dotychczasowe bogate życie seksualne nagle staje się tylko wspomnieniem. Trzeba dbać o to, aby ogień pożądania przynajmniej trochę się tlił. Jeśli czujesz, że pomimo chęci w głowie, nie masz ochoty na współżycie, zastanów się, czy nie skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub seksuologa. Może coś nie tak jest z twoim libido? Zdarza się, że po urodzeniu dziecka ono spada, z różnych powodów (zmęczenie nie jest jedynym), więc warto zawalczyć o to, by zmienić ten stan rzeczy. Dla dobra waszego związku.

#6 Brak zaufania: Niekiedy, ilekroć mąż chce wykąpać dziecko, przewinąć je, nakarmić, słyszy: Uważaj, bo woda będzie za gorąca, uważaj bo je udusisz, źle je trzymasz, źle zapinasz body! Takie komunikaty mogą przestraszyć nawet potężnego tygrysa.

Zobacz więcej: Gotowość na dziecko - kiedy przychodzi ten odpowiedni moment?

Lepiej łagodnie wprowadzać męża w obowiązki opieki nad dzieckiem i zaufać, że jest istotą myślącą i to myślącą o dobru dziecka, więc powinien poradzić sobie z niejednym wyzwaniem związanym z opieką nad ukochanym maluszkiem.

Pamiętaj, że krzywo zapięty pajacyk to nie tragedia, a ciągłe krytykowanie sprawia, że stajesz się uosobieniem kogoś, od kogo chce się uciec. Sytuacja pogarsza się, gdy wtóruje ci twoja mama lub teściowa. Wtedy nie zdziw się, gdy twój facet, zamiast kąpać maluszka, będzie wolał spędzić wieczór z piwkiem w ręce, pod telewizorem.

#7 Cały czas z dzieckiem, a co ze mną? Kiedyś spędzaliście dużo czasu poza domem? Kino, teatr, spacery, wycieczki, odwiedziny u znajomych. Spraw, by przyjście na świat waszego dziecka nie oznaczało totalnego zerwania z dotychczasowymi zwyczajami. Pójście na randkę można zaplanować z wyprzedzeniem, zapewnić opiekę dziecku (ciocia, babcia, niania na godziny) i wyrwać się z domu. To odświeżająco wpłynie na wasz związek, nawet jeśli, co wielce prawdopodobne, będziecie na randce rozmawiać o dziecku i po godzinie uświadomicie sobie, że za nim bardzo tęsknicie.

#8 Stała się bardzo kłótliwa - jak to wytrzymać? Zmęczenie powoduje frustrację i niekontrolowane wybuchy gniewu, ale nie pozwól, byście zaczęli na siebie warczeć. Dziecko wychowane w atmosferze kłótni nie będzie rozwijało się prawidłowo emocjonalnie. W skrajnych sytuacjach warto skorzystać z poradni małżeńskiej i nie pozwolić, aby doszło do zranień, które cieniem położą się na waszym związku na długie lata.

Chociaż powyższe przykłady męskich żalów nie napawają optymizmem, pamiętajmy, że co do zasady pojawienie się dziecka pogłębią relacje w związku, a świadome i mądre przejście przez trudności i kryzysy cementuje związek i sprawia, ze postrzegamy go w efekcie jako coś jeszcze bardziej dla nas cennego.

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 1.8 / 5
Joanna (Ocena: 1) 03.01.2022 10:54
Gdybym popełniła taki artykuł, chyba podpisałabym się "Anonim". Wstydziłabym się, że ktoś może mnie z nim powiązać. Niesamowite, że to napisała kobieta. Delikatnie zwrócę uwagę, że w tekstach mimowolnie odsłaniają się sami autorzy. Bardzo współczuję!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 27.10.2021 12:33
Dosłowny żal
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 27.10.2021 12:33
Dno i wodorosty
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.10.2021 12:33
Obrzydliwy artykuł - pisał chyba go jakiś zaściankowy Janusz
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 27.10.2021 12:32
Szkoda że nie da się dać 0 bo to totalne dno
odpowiedz
Polecane dla Ciebie