5 aktywności, które dzieci mogą robić z dziadkami

Obie strony będą zadowolone z propozycji.
5 aktywności, które dzieci mogą robić z dziadkami
fot. istock.com
29.01.2021
Dominika Stanisławska

Dzień Babci i Dzień Dziadka już za nami, ale warto pamiętać o nich każdego dnia w roku. Chociaż przepaść międzypokoleniowa może być naprawdę spora, to jest kilka sposobów, aby wybudować nad nią most, który pomoże wszystkim lepiej się zrozumieć. Czasy się zmieniają, świat szybko pędzi do przodu, ale nie każdy nadąża za zmianami. Oto 5 aktywności, które dzieci mogą wykonywać z dziadkami.
Zobacz więcej: Jak skłonić dziadków do przestrzegania zasad rodzicielskich?

5 aktywności, które dzieci mogą wykonywać z dziadkami

#1 Zachęć dziecko do zadawania nostalgicznych pytań

Kto z nas nie lubi wspominać szalonych czasów młodości? Wielu z naszych dziadków ma sentyment do minionych lat, mimo że większość z nich pamięta doskonale trudy II Wojny Światowej i prawie 50 lat komunizmu. Tylko dzięki ich wspomnieniom możemy wiedzieć, jak kiedyś było, zrozumieć motywacje i trudy życia, z którymi musieli się mierzyć dziadkowie. Zachęć dziecko do zadawania pytań np.: jakie tradycje i zasady panowały w ich domach, gdy byli dziećmi? Jak spędzali wolny czas?
Zachęć dziecko do zadawania pytań np.: jakie tradycje i zasady panowały w ich domach, gdy byli dziećmi? Jak spędzali wolny czas?
fot. istock.com

#2 Zachęcaj dziadków do opowiadania o wydarzeniach historycznych

Opowieści to nie tylko czas na lepsze poznanie dziadków, ale i naukę. Wiadomo nie od dziś, że dziadkowie – lepiej niż ktokolwiek inny – wyłożą historię. Własne doświadczenia mają wpływ na to, jak postrzegamy rzeczywistość. Do tego, warto poznać też stanowisko drugiej strony oraz zdanie dziadków. Niech wspólne gotowanie lub jedzenia posiłku stanie się pretekstem to lekcji historii.

#3 Niech dziecko bawi się z dziadkami w listę pytań

Zachęć swoje dziecko, aby przygotowało listę pytań do dziadków. Niech pytania przechodzą od najbardziej otwartych do najbardziej intymnych. Dzięki temu obie strony będą miały czas na przemyślenia, wyciąganie wniosków oraz zastanowienie się, jak modyfikować listę pytań. Można także zabawić się w dziennikarza i nagrywać rozmowę w formie wywiadu.

#4 Nocowanie dla dziadków i wnuków

Nocowanie u dziadków jest zupełnie inne niż u rodziców. Są godziny, o których dzieci chodzą spać, ale nie są tak bardzo przestrzegane jak w domu. Z tego powodu obie strony mają dla siebie więcej czasu, rodzi się w głowie więcej pytań do zadania, a wieczorem wspólnie spędzany czas ma magiczny charakter – zwłaszcza, gdy dziadkowie mieszkają na wsi.
Zobacz więcej: Moja mama stanowi zagrożenie dla dzieci - list czytelniczki

#5 Niech obie strony nauczą się czegoś nowego

Może to być hobby, takie jak obróbka drewna lub robienie na drutach, życiowa umiejętność, taka jak nauka jazdy na rowerze lub gotowanie. Żeby było ciekawej dziadkowie mogą nauczyć się czegoś technologicznego, jak np.: obsługa Instagrama. To świetny sposób na tworzenie wspomnień.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.02.2021 08:02
Moi rodzice zawsze opowiadają dzieciom bajki, zabierają je na spacery, wspólnie gotują, a nawet grają w planszówki. Mama kupiła grę Rach Ciach i dzieciaki były nią zachwycone. Maluchy lubią spędzać czas z dziadkami, bo zawsze poświęcają im dużo czasu i uwagi.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie