Badania potwierdzają – stres jest zaraźliwy

Jak go przezwyciężyć, nawet gdy wszyscy wokół się stresują?
Badania potwierdzają – stres jest zaraźliwy
fot. istock.com
26.01.2021
Dominika Stanisławska

Czujesz, kiedy twoje dziecko wraca zestresowane ze szkoły, kiedy twój partner się stresuje – bo nerwowo chodzi. Wiesz, kiedy twój nastolatek ma gorszy dzień, bo leży smutny lub wszystko go drażni. W dzisiejszych czasach emocje potrafią krążyć po domu jak bumerang i przechodzić z jednej osoby na drugą, co oznacza, że stres może być naprawdę zaraźliwy. Łatwo chłonąć złą energią, a potem przekazać ją kolejnej osobie. Jak nie dać się wciągnąć we współdzielenie stresu?
Zobacz więcej: 10-latka zmarła z powodu TikToka. Seriwis zablokował dostęp w kraju

Dlaczego wyczuwamy czyjś stres?

Ma to związek z naszymi genami i pierwotnymi instynktami. Zanim nauczyliśmy się inaczej reagować na zagrożenia i komunikować się za pomocą języka, naszym jedynym sposobem było wyczuwanie zapachu. Okazuje się, że stresowanie myszy w badaniu naukowców z Uniwersytetu Calgary w Kanadzie wykazało, iż wytwarza ona „feromon alarmowy”, który wyczuwają inne gryzonie. Co ciekawe, samice i samce inaczej reagowały na stres. Badanie wykazało, że samice dzieliły się nim z partnerem – wtedy poziom stresu spadał, natomiast samce potrafiły sobie same z nim poradzić. Brzmi znajomo?
Zobacz więcej: “Grzeczne dziewczyny idą do nieba, a niegrzeczne… piszą książki”
Badanie wykazało, że samice dzieliły się nim z partnerem – wtedy poziom stresu spadał, natomiast samce potrafiły sobie same z nim poradzić. Brzmi znajomo?
fot. istock.com

Dlaczego media społecznościowe nas nie uspokajają?

Czas spędzony na przewijaniu Instagrama czy Facebooka często jest ucieczką od negatywnych emocji. Jak się okazuje one również mogą wywoływać reakcję stresową. W badaniu z 2017 roku chętni do udziału ludzie oglądali filmy, na których zobrazowany był różny poziom stresu. Tętno wolontariuszy zmieniało się w zależności od stresu na nagraniach. Szybko rosło u osób, które są bardzo empatyczne i potrafią wczuć się w czujesz emocje. Z tego powodu przeglądanie wiadomość przez osoby, które potrafią wczuć się w sytuację wywołuje silny stres, wiadomości z mediów społecznościowych – mimo że często przeglądane na leżąco i w wygodnej pozycji – również mogą wywoływać w nas stres.

To nie koniec ciekawostek. Bez odczuwania empatii trudniej byłoby nam zrozumieć, co doświadczają inni ludzie. Oczywiście trzeba rozróżniać stresującą wideokonferencję od stania w korku, czy długotrwałego stresu trwającego nieprzerwanie od miesięcy. Jeśli jednak jesteś osobą, która łatwo zaraża się emocjami innych, nie przejmuj się. Oznacza to, że łatwo możesz się także zarazić szczęściem i dobrym samopoczuciem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie