W jaki sposób nauka zdalna wpływa na twoje małżeństwo?

Co zrobić, żeby przetrwać ten trudny okres?
W jaki sposób nauka zdalna wpływa na twoje małżeństwo?
fot. istock.com
12.01.2021
Dominika Stanisławska

Zdalne nauczanie nie tylko testuje cierpliwość rodziców i odporność psychiczną dzieci, ale też jest ciężkim egzaminem dla wielu małżeństw. Jaki wpływ na domowe relacje ma nauka zdalna dzieci? W jaki sposób można zachować resztki normalności? Co można zrobić, żeby nie kłócić się z partnerem o naukę zdalną?
Zobacz więcej: Ta nauczycielka wie jak uczyć. Ten film robi furorę w sieci!

Trzy sposoby, w jakie zdalne nauczanie wpływa na małżeństwo, i co można z tym zrobić?

#1 Trauma ze szkoły przechodzi na twój związek

Rodzice zapominają o szkole bardzo szybko, ale koszmar młodych lat powraca, gdy ma się dzieci i naukę zdalną. Nie każdy musiał być mistrzem algebry lub języka polskiego. Niechęć do przedmiotów nie tylko przenosi się na dziecko, ale głównie na twój związek. Frustracja z powodu zmiany programu nauczania i chęć pomocy dziecku sprawiają, że jeden z rodziców zaczyna obsesyjnie myśleć o szkole. Uwagi partnera lub wideokonferencja podczas zajęć matematyki mogą doprowadzić do złości. Jak rozwiązać taki stan rzeczy? Warto pamiętać, że jesteśmy źli na sytuację, a nie partnera. Rozdzielenie obowiązków ułatwi wam obojgu podejście do sprawy. Innym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z nauczycielem i poproszenie o dodatkową godzinę, podczas której będzie można przećwiczyć materiał ponownie.
Innym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z nauczycielem i poproszenie o dodatkową godzinę, podczas której będzie można przećwiczyć materiał ponownie.
fot. istock.com

#2 Mniej czasu na małżonka, a więcej na… naukę

Wirtualne lekcje wymagają nie tylko od dzieci, ale też od rodziców dodatkowego czasu i nakładów energii. To, że dziecko kończy lekcje online o 15, nie znaczy, że to koniec nauki – wręcz przeciwnie. Teraz do 20 (najmniej) siedzenie przy książkach i to całą rodziną. To, co jeszcze frustruje to zachowanie dzieci. Znudzone, mają ogrom energii, którego nie mogą wybiegać, więc zaczynają wariować w domu. Wcześniej samodzielne czytanie książki nie było problemem. Teraz są kłótnie, aby to jeden z rodziców czytał i powiadał historie. Stres również wpływa na niepożądane zachowania. Co można z tym zrobić? Powiedz dziecku, że doskonale rozumiesz jego uczucia i to, co ono czuje jest jak najbardziej w porządku. W miarę możliwości staraj się zachować jednolity harmonogram dnia, bo dzieci lubią przewidywalność. To samo dotyczy małżeństwa, zaplanuj z mężem raz w tygodniu randkę. Jedzenie możecie zamówić, a film obejrzeć w sypialni.
Zobacz więcej: 3 rzeczy, które pomogą twojemu dziecku przebrnąć przez naukę zdalną

#3 Walka z systemem

Zdalna szkoła to stres dla dziecka, ale także dla ciebie. Przejmujesz się tym, że twoja pociecha jest smutna, dziwnie się zachowuje, źle znosi brak kolegów i koleżanek wokół siebie. Te czynniki wpływają na to, że twoje małżeństwo na tym cierpi. Zamiast skupiać się na szukanie rozwiązań, bierzesz cały problem na siebie, co prowadzi do kłótni z partnerem, który – tak jak i ty – chce dobrze dla dziecka. Co można zrobić? Umów się na rozmowę z nauczycielem sam na sam, aby wspólnie poszukać rozwiązań, do tego możesz poprosić o pomoc specjalistę, który spojrzy z boku na cały problem. To co możesz zrobić, to zadbać o swoje zdrowie psychiczne, aby lepiej dbać o innych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie