Oglądanie na nowo ulubionych seriali ma na nas dobry wpływ?

Naukowcy nie mają wątpliwości…
Oglądanie na nowo ulubionych seriali ma na nas dobry wpływ?
fot. istock.com
12.01.2021
Dominika Stanisławska

Siedzenie przed telewizorem nie ma na nas pozytywnego wpływu – wie o tym każdy. Mimo tego, wszystko jest dla ludzi, a godzina przy ulubionym serialu nie spowoduje, że wpadniemy w uzależnienie, a nasze szare komórki przestaną prawidłowo funkcjonować. Wręcz przeciwnie, jak się okazuje, powracanie do naszych ulubionych seriali ma na nas pozytywny wpływ. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz więcej: Mama kazała córce założyć maseczkę…

Dlaczego lubimy oglądać to samo po kilka razy?

Naukowcy Cristel Antonina Russell oraz Sidney L. Levy postanowili sprawdzić, dlaczego tak bardzo lubimy powracać do seriali, filmów i książek, które już wcześniej widzieliśmy. Badanie zostało pierwotnie opublikowane w Journal of Consumer Research, a wydane przez University of Chicago Press, akt „ponownej konsumpcji” jest jak siedzenie w ulubionej restauracji i sprawia ludziom ogromną przyjemność.
Zobacz więcej: Ty decydujesz, czy zachorujesz!

Dlaczego tak się dzieje?
fot. istock.com
Jak można przeczytać w podsumowaniu badania „W przeciwieństwie do ewolucyjnych uwarunkowań, powtarzanie hedonicznych doświadczeń – nawet raz – pozwala na powtórne przeżycie, które ma szczególne znaczenie dla jednostki.” Jak piszą dalej autorzy „W ten sposób hedoniczna rekonsumpcja jest zgodna z etymologią słowa „powtórzenie”. Jest to aktywna forma poszukiwania przyjemnych przeżyć z przeszłości. Oznacza to, że wielokrotne oglądanie tego samego serialu lub filmu jest sposobem na uszczęśliwienie samego siebie. Jest to "jakość hedoniczna", czyli ocenianie czegoś za pomocą określeń przyjemny-nieprzyjemny itd.

Dzieje się tak, bo jesteśmy aktywnymi poszukiwaczami tego, co nas ukształtowało. Z tego powodu lubimy powracać do rzeczy, które miały na nas dobry wpływ, jak np.: film, serial, czy książka. Prowadzi to do odczuwania przywiązania i sentymentu. To, na co również zwrócili uwagę naukowcy, to fakt, że w miarę naszego dorastania powracamy do bajek z dzieciństwa, na które patrzymy i interpretujemy zupełnie inaczej niż, gdy byliśmy dziećmi.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie