Kontakt fizyczny z innymi jest niezbędny dla naszego szczęścia i dobrego samopoczucia

Dlaczego kontakt z innymi jest tak ważny?
Kontakt fizyczny z innymi jest niezbędny dla naszego szczęścia i dobrego samopoczucia
fot. istock.com
11.01.2021
Dominika Stanisławska

W erze, w której technologia - samoobsługowe kasy, zakupy online, domowa rozrywka, możliwość pracy zdalnej i wirtualnych rozmów - pozwala nam niemal całkowicie oderwać się od rzeczywistych interakcji międzyludzkich, dlaczego nasze pragnienie spotkań w prawdziwym życiu jest tak silne? Dlaczego kontakt z innymi jest dla nas tak ważny?
Zobacz więcej: Jak zapewnić zdrowie sobie i całej rodzinie?

Dlaczego kontakt z innymi jest dla nas tak ważny?

#1 Chęć przebywanie z innymi to jeden z pierwotnych instynktów

Potrzeba łączenia się w stado to instynkt bardzo silny, pierwotny. Dotyk jest pierwszym zmysłem, jaki nabywamy jako istota ludzka. Dotyk pomaga niemowlętom zrelaksować się i zasnąć, reguluje hormony stresu, wspomaga rozwój umysłowy, a nawet pomaga zmniejszyć płacz i ból. Dotyk i kontakt z innymi pozostaje fundamentalną częścią naszego życia. Kiedy ktoś dotyka ciebie lub ty dotykasz kogoś innego, stymuluje to receptory ciśnienia na skórze i uruchamia biologiczną sekwencję, która wyzwala oksytocynę, hormon budujący więzi i dobrego samopoczucia, który poprawia nasz nastrój. Nie wiemy, co się dzieje, ale wiemy, że dotykanie poprawia samopoczucie. Przytulanie, masowanie i wszystkie inne kontakty fizyczne poruszające skórę pomagają nam zachować zdrowie.
Przytulanie, masowanie i wszystkie inne kontakty fizyczne poruszające skórę pomagają nam zachować zdrowie.
fot. istock.com

#2 Dotyk wyraża więcej niż słowa

Dotyk jest uniwersalnym językiem na całym świecie, który przekazuje więź, empatię i poczucie bycia zauważonym przez innych. Codzienne przykłady tego, jak wpływa na nas dotyk, a zwłaszcza jego brak można zauważyć wśród młodzieży. Odcięci od siebie nawzajem nastolatkowie gorzej znoszą naukę zdalną. Nie mają kontaktu z rówieśnikami, nie mogą się do siebie nawzajem przytulić, potrzymać za rękę. Jedyne co mają, to kontakt z najbliższym otoczeniem. Jak ważna jest więź fizyczna wie każdy, kto przeszedł depresję. Uściskanie kogoś, kto jest dla nas ważny wyraża więcej niż słowa. Chociażby podczas zmagania się z trudnym wydarzeniem, jak np.: śmierć bliskiej osoby, często nie wiemy, co powiedzieć, ale wiemy, że osobę w trudnej chwili należy przytulić.
Zobacz więcej: Czy noszenie maseczek w dobie koronawirusa jest bezpieczne dla naszej skóry?

#3 Kontakt fizyczny jest synonimem miłości

Dzieci, które nie są przytulane, gorzej się rozwijają, a w konsekwencji mogą zapadać na chorobę sierocą. Dotykanie jest głównym czynnikiem warunkującym jakość relacji międzyludzkich – chętniej idziemy do osób, które w jakikolwiek sposób utrzymują z nami kontakty fizyczne. Chociażby seks jest tego typu przykładem. Często ludzie, którzy wcale nie mieli w planach tak bliskiego kontaktu fizycznego zaczynają się zastanawiać, dlaczego do niego doszło. Sprawa jest dość prosta – spragnieni czułości po prostu zaczęli się przytulać przesuwają granice kontaktu fizycznego.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie