Przesądy bożonarodzeniowe, które nadal mają się dobrze!

Kilka jest naprawdę zabawnych…
Przesądy bożonarodzeniowe, które nadal mają się dobrze!
fot. istock.com
24.12.2020
Dominika Stanisławska

Świąteczne zabobony, z których obecnie się śmiejemy, kiedyś miały się całkiem dobrze. Mimo że logika nakazuje porzucenie pogańskich wierzeń, to nie są one już rodzajem wyroczni, a sposobem na pośmianie się i rozładowanie przedświątecznych emocji. Poza przemawiającymi w Wigilie zwierzętami, z jakimi przesądami można się jeszcze spotkać?
Zobacz więcej: 4 kreatywne sposoby na obchodzenie świąt

Przesądy bożonarodzeniowe, które nadal mają się dobrze

#1 Odpowiednie wymiatanie śmieci

Jeden z przesądów skierowany jest do singielek. Jeśli panna zamiata podłogę, to powinna to robić w kierunku mieszkania, a nie drzwi. Zamiatanie podłogi w kierunku drzwi „wymiata” kawalerów.

#2 Liczenie pestek w jabłku

To kolejny przesąd skierowany do samotnych kobiet. Jeśli chcesz wiedzieć, czy spotkasz ukochanego w nadchodzącym roku, to policz pestki w zjedzonym jabłku. Jeśli jest ich parzysta ilość możesz spotkać ukochanego, jeśli nieparzysta – na miłość trzeba jeszcze poczekać.

#3 Co powie echo?

Młode dziewczyny po wieczerzy wychodziły przed dom i głośno krzyczały. Z której strony szło echo, z tamtej należało wypatrywać przyjścia męża.
Młode dziewczyny po wieczerzy wychodziły przed dom i głośno krzyczały. Z której strony szło echo, z tamtej należało wypatrywać przyjścia męża.
fot. istock.com

#4 Jaka Wigilia, taki cały rok

Wielu z naszych dziadków do tej pory wierzy, że jeśli w Wigilię domownicy będą się kłócić, tak też będzie przez cały rok, aż do następnych Świąt. Z tego powodu dzień wigilijny powinien być spędzony w spokoju, radości i zgodzie.

#5 Wszyscy muszą siedzieć przy stole

Jeden z przesądów mówi o tym, że kiedy wszyscy zasiadają do wigilijnej wieczerzy nikt nie może odchodzić od stołu, a wszystkie potrawy musza być wcześniej przygotowane, aby nie trzeba było po nie chodzić. Ten, kto jednak odejdzie od stołu przed skończeniem kolacji, nie doczeka kolejnej.

#6 Uwierz w ducha

Jak mówi kolejny przesąd, każdy, kto podczas wieczerzy zje po trosze każdej potrawy, a następnie zajrzy z sieni do domu przez dziurkę od klucza, zobaczy zmarłą osobą siedzącą z resztą domowników przy stole.
Zobacz więcej: Trendy dla rodziców na 2021 rok

#7 Zwierzęta przemówią ludzkim głosem, ale…

Tego dnia zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, ale pecha będzie miał każdy, kto je usłyszy. Jak się okazuje, kto usłyszy gadające zwierzę nie dożyje poranka. Jedną z historii, która zachowała się w tradycji ludowej, mówi o gospodarzu, który usłyszał od wołów wyrok na własne życie, podczas podsłuchiwania ich rozmowy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie