5 noworocznych postanowień, które powinny sobie postawić wszystkie pracujące mamy

Dla pracujących mam rok 2020 nie był łaskawy.
5 noworocznych postanowień, które powinny sobie postawić wszystkie pracujące mamy
fot. istock.com
21.12.2020
Dominika Stanisławska

Za dwa tygodnie powitamy nowy, lepszy rok. Każdy czeka aż rozpoczęty w marcu koszmar covidowy się zakończy - zwłaszcza pracujące mamy, które zostały zmuszone do siedzenia w domu, zajmowania się dziećmi, pomagania w nauce zdalnej oraz utrzymania własnej pracy. Jakie postanowienia noworoczne powinny podjąć pracujące mamy, zarówno dla siebie, jak i dla swoich rodzin?
Zobacz więcej: 
Jak zmieniają się relacje z bliskimi i partnerem po urodzeniu dziecka?

5 noworocznych postanowień

#1 Odpuść mniejsze rzeczy

Poćwicz sztukę odpuszczania niektórych zadań. Kafelki w łazience nie muszą być myte co tydzień, a dywany odkurzane co drugi dzień. Natłok obowiązków sprawia, że mamy są sfrustrowane, ale też stresują i frustrują ludzi wokół siebie - dzieci i partnera. Należy pozwolić sobie na to, aby kilka zadań - według nas priorytetowych - wypadło z listy.

#2 Odpocznij od mediów

Odpoczynek od mediów informacyjnych i społecznościowych dobrze zrobi naszemu zdrowiu psychicznemu. Zamiast martwić się tym, co się dzieje na świecie, oraz zajmować się tym, że ktoś schudł - odpuść. Pandemia to nie czas na porównania. Pozwól sobie na wylogowanie i oddech, który każdemu z nas się przyda. 
Należy pozwolić sobie na to, aby kilka zadań - według nas priorytetowych - wypadło z listy.
fot. istock.com

#3 Zaplanuj 20 minut ciszy dziennie

Bezwzględnie zaplanuj ciszę wokół siebie. Nie musisz medytować, możesz poleżeć w ciszy, która obowiązkowo powinna być wpisana w twój kalendarz. W naszej kulturze od jakiegoś czasu odchodzi się od mitu, że kobiety są odpowiedzialne za radzenie sobie bez wysiłku i bez narzekania. Warto dodać, że 20 minut ciszy dziennie jest obowiązkowe dla zachowania higieny psychicznej. Niezależnie od zdania domowników masz prawo do własnego szczęścia.

#4 Przestań odruchowo mówić “tak”

Słowo “tak” stało się wybawieniem dla matek-pracowników. “Tak, możesz obejrzeć telewizję”, “tak, zrobię dodatkowy raport”, a to wszystko po to, aby mieć spokój - tylko później znów trzeba sobie poradzić z konsekwencjami powiedzenia “tak”. To samo dotyczy pracy. Obecnie pracodawcy mają podejście, że przetrwają najsilniejsze jednostki oraz, że trzeba dawać z siebie 200% normy. Na dłuższą metę nikt nie wytrzyma presji oraz “nadproduktywności”, dlatego zanim zgodzisz się na dodatkowe zadanie od szefa albo na ustąpienie swojemu dziecku pomyśl, czy nie zabierze ci to twoich 20 minut w ciszy i spokoju.
Zobacz więcej: 
Czy matka kocha wszystkie dzieci tak samo?

#5 Znajdź jeden nawyk, który będziesz robić codziennie

Znajdź nawyk, który będziesz robić codziennie, i który będzie cię uszczęśliwiał. Może to być jakiś zabieg pielęgnacyjny np.: malowanie paznokci lub picie ulubionej herbaty, testowanie przepisu, przeczytanie rozdziału książki, która od dawna jest na twojej liście lektur.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie