Ojciec udostępnił listę świątecznych życzeń swojej córki…

Dzisiejsze dzieci mają spore wymagania.
Ojciec udostępnił listę świątecznych życzeń swojej córki…
fot. istock.com
18.12.2020
Dominika Stanisławska

Po Internecie krąży zdjęcie z listą prezentów, które chciałaby otrzymać 10-letnia dziewczynka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wielu dorosłych nie ma, a nawet nie może pozwolić sobie na takie prezenty. Kupowanie prezentów dla dzieci może bardzo przytłoczyć rodziców, a co dopiero dalszą rodzinę lub znajomych. Zdezorientowani rodzice kupują o wiele za dużo i o wiele za drogich prezentów.
Zobacz więcej: Smaczne Święta z dzieckiem? Poznaj przepisy na pyszne, wigilijne potrawy!

Czego pragną współczesne dzieci?

Świat pędzi, a drobne prezenty, jak książka czy klocki już nie cieszą dzieci. Na liście 10-letniej dziewczynki znalazły się takie gadżety jak Iphone 11, prawdziwy królik, czy kamera go pro. Co powinni zrobić rodzice widząc – delikatne mówiąc – osobliwą listę prezentów? Tu należy kierować się zasadą czterech podarunków. Na czym ona polega?

Zasada czterech podarunków, o co chodzi?

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z dawaniem dzieciom prezentów jest zasada czterech podarunków, czyli coś, czego dziecko pragnie; coś, czego potrzebuje; coś do noszenia, element garderoby; coś do czytania. Te cztery kroki pozwolą tobie oraz znajomym i rodzinie lepiej zorganizować zakup prezentów na święta. Jest to główny sposób na zarządzanie świątecznym szaleństwem, ale nie jedyny.
Zobacz więcej: 18 grudnia - otwieramy kolejne okienko kalendarza adwentowego

Kolejną zasadą, którą rodzice mogą się kierować jest zasada trzech podarunków. Jest analogiczna do poprzedniej, ale pomija się element „czegoś do noszenia”. Chodzi tu głównie o jakość, a nie ilość dawanych prezentów. Im są lepsze jakościowo, tym dłużej posłużą dzieciom. Coraz więcej rodziców zwraca też uwagę, czy to, co kupują ma wpływ na innych. Przy okazji Świat Bożego Narodzenia często organizowane są różnego rodzaju akcje, podczas których poprzez zakup konkretnego produktu, część kwoty przekazywana jest potrzebującym. To, co charakteryzuje współczesnych rodziców jest dawaniem dzieciom doświadczeń, a nie rzeczy materialnych. Coraz częściej można się spotkać z wyjazdem za miasto lub zabranie dziecka do miejsca, które bardzo chciało odwiedzić. Nowoczesne podejście do rodzicielstwa i trudna sytuacja ekonomiczna wielu rodzin spowodowała, że w tym roku wielu rodziców postawiło na „doświadczanie” i „przeżywanie”, co może mieć pozytywny wpływ na dzieci w przyszłości.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 20.12.2020 03:04
Prawdziwa mała kobietka
odpowiedz
Polecane dla Ciebie