Szczoteczki soniczne dla dzieci i dorosłych – jak je wybrać?

Szczoteczki soniczne stały się ostatnio obiektem pożądania wszystkich, dbających o zęby osób, które jednocześnie są otwarte na innowacyjne technologie.
Szczoteczki soniczne  dla dzieci i dorosłych – jak je wybrać?
fot. materiały prasowe
09.12.2020

Zastanawiając się nad wyborem właściwej szczoteczki sonicznej, z pewnością natkniemy się na różne modele. Jak jednak wybrać najlepszą szczoteczkę dla dziecka, a jaką dla siebie? Na co zwrócić uwagę i który model może okazać się tym idealnym?

Czym jest szczoteczka soniczna? 

We wstępie wspomnieliśmy o soniczności jako o innowacyjnej technologii. Owszem, szczoteczki soniczne są często postrzegane jako wynalazek ostatnich lat, ale prawda jest nieco inna. Prototypy powstawały już w latach osiemdziesiątych XX wieku, a pierwsza fala trendu na te urządzenia przyszła na początku lat dziewięćdziesiątych. Czym tak naprawdę jest soniczność i czy rzeczywiście jest technologią samą w sobie? To kolejny błąd w postrzeganiu zagadnienia. Soniczność tak naprawdę nie jest technologią. Jest raczej cechą fizyczną.

Dźwięki soniczne to te słyszalne przez przeciętne ucho człowieka. Chodzi o zakres od 20Hz (basy, czyli niskie tony) do około 20 000Hz (soprany, czyli wysokie tony). Oczywiście istnieją też dźwięki, których się nie słyszy, ale czuje. Poniżej skali osiągalnej dla człowieka mamy do czynienia z infradźwiękami, a powyżej z ultradźwiękami. Te pierwsze można poczuć na własnej skórze i to dosłownie (np. trzęsienie ziemi), te wysokie słyszą np. nietoperze (zjawisko echolokacji).   

Wszystkie dźwięki, i te słyszalne i niesłyszalne, mają jakieś właściwości. Mogą np. uspokajać (muzyka relaksacyjna), służyć w diagnostyce (USG) albo powodować zjawiska fizyczne generujące konkretne działania. I właśnie ten ostatni aspekt wykorzystano przy tworzeniu szczoteczek sonicznych. A jak to działa? Zwyczajna szczoteczka soniczna generuje dźwięki o średniej częstotliwości około 260 Hz. Ta wartość sprzężona jest z odpowiednią konstrukcją urządzenia. W efekcie czego powstają specyficzne drgania, dzięki którym tworzy się fala dźwiękowa, generująca chmurę bąbelków. Docierają one nawet do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej. Szczoteczka soniczna jest więc o wiele bardziej skuteczna niż zwykła bateryjna, nie wspominając manualnej. O wiele bardziej efektywnie czyści zęby z płytki nazębnej. Jednak sprzęt sprzętowi nierówny, dlatego trzeba uporządkować rodzaje urządzeń mamy do wyboru.  

Rodzaje szczoteczek sonicznych  

Zwyczajna szczoteczka soniczna

Najczęściej spotykane urządzenia rozumiane jako „szczoteczki soniczne” posiadają podłużną główkę, zbliżoną do manualnej. Główka powoduje powstawanie piany, która ułatwia mycie zębów. Tego rodzaju konstrukcja wymaga odpowiednich ruchów z naszej strony. Właściwa technika polega na przyłożeniu główki szczoteczki do powierzchni zębów, w kierunku do linii dziąseł, pod kątem około 45 stopni. Niestety podłużny kształt główki szczoteczki sonicznej utrudnia dostanie się do tylnych miejsc w jamie ustnej. Musimy wykonywać ruchy wymiatające oraz kontrolować siłę nacisku.

fot. materiały prasowe

Szczoteczka soniczno-rotacyjna

Bez porównania o wiele bardziej zaawansowanym urządzeniem jest szczoteczka soniczno-rotacyjna z okrągłą główką. Łączy ona cechy stomatologicznego narzędzia i ulepszonej wersji szczoteczki sonicznej. Na czym polega jej przewaga? Po pierwsze, generuje znacznie szersze pasmo częstotliwości (od 200 Hz do 400 Hz). Po drugie, sprytniejsza i bardziej elastyczna okrągła główka jest w stanie bez żadnego problemu dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej. Po trzecie, szczoteczka soniczno-rotacyjna działa w ruchu oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym, określanym skrótowo jako „ORP”.

Oznacza to, że w praktyce nie musimy stosować żadnej specjalnej techniki. Wystarczy przesuwać główkę szczoteczki, punkt po punkcie, i pilnować, by proces czyszczenia odbył się we wszystkich miejscach. Dodatkowo najbardziej nowoczesne sprzęty tego rodzaju same kontrolują siłę nacisku i sygnalizują, gdy przesadzimy z mocą.

fot. materiały prasowe

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci?

W bogatej ofercie Oral-B znajdziemy pełną gamę szczoteczek soniczno-rotacyjnych odpowiadających nie tylko na potrzeby dorosłych, ale również dzieci i młodzieży (Oral-B Kids, Oral-B Junior, Oral-B Teen). Wszystkie opracowane zostały tak, by w pełni dostosować się do rozwijających się jam ustnych.

Oral-B Kids

Serię Oral-B Baby opracowano tak, by dziecko biernie oswajało się z ideą mycia zębów. Dla dzieci powyżej drugiego roku życia stworzono modele Oral-B Kids. Soniczna szczoteczka z okrągłą główką dopasowaną do małej buzi dziecka idealnie spełni swoją funkcję, zwłaszcza że ruchy manualne młodej osoby nie są jeszcze idealnie skoordynowane. Urządzenie nie tylko skutecznie czyści zęby, ale również współpracuje ze specjalną disneyowską aplikacją, która zachęca do codziennych rytuałów.

Oral-B Junior

Ta seria przeznaczona jest dla użytkowników powyżej szóstego roku życia. Soniczne szczoteczki wyposażone zostały w okrągłe główki z bardzo miękkim włosiem, specjalny timer i czujnik nacisku. Są w stanie wytrzymać od 10 do 14 dni na jednym ładowaniu.

Oral-B Teen

Oral-B Teen White to soniczna szczoteczka dla nastolatków. Do jej największych zalet należą: okrągła główka stanowiąca pomost pomiędzy modelami dziecięcymi, a dorosłymi, trzy tryby pracy (codzienny, delikatny i wybielający), timer i czujnik nacisku, współpraca z aplikacją, wytrzymały akumulator (dwa tygodnie), a także końcówka orto dla tych, którzy noszą aparat ortodontyczny.

fot. materiały prasowe

Jaka szczoteczka soniczna dla dorosłych?

Oral-B Genius X to obecnie najbardziej nowoczesny wariant ze wszystkich powszechnie dostępnych szczoteczek na rynku. Oczywiście mowa o powszechnie dostępnej ofercie, bo być może NASA pracuje w tej chwili nad nową technologią, o której jeszcze nie wiemy. Genius X to nie tylko pełna soniczność, okrągła główka, kontrola nacisku (wyświetlany na SmartRing) i ruch ORP, ale również dizajnerski projekt wyposażony w praktyczne rozwiązania takie jak mocny akumulator, wytrzymujący nawet dwa tygodnie i ciekawe etui podróżne z funkcją ładowania.

Przewagą Geniusa X nad wszystkimi innymi urządzeniami jest jednak innowacja opierająca się o sztuczną inteligencję. O ile na rynku znajdziemy wiele szczoteczek współpracujących ze smartfonem, o tyle algorytmy zastosowane w tym modelu oferują znacznie więcej. To jedyne urządzenie, które nie sugeruje nam jedynego słusznego stylu szczotkowania, a potrafi nauczyć się naszego i opracować optymalny program unikalnego dbania o higienę jamy ustnej dla uzyskania najlepszych rezultatów czyszczenia.

Genius X nie jest jednak szczoteczką należącą do najtańszych. Jeśli ktoś zatem szuka urządzenia prawie tak dobrego, posiadającego większość cech (prócz tej ostatniej umówionej), może zainteresować się modelem Oral-B 10000 N z bogatą kolorystyką do wyboru. Ta szczoteczka również współpracuje ze specjalną aplikacją, ale w prostszy sposób. Możemy być jednak pewni, że oba modele doczyszczą zęby tak dobrze, jak tylko może zrobić to specjalista w gabinecie, a potem pozwolą utrzymać je w idealnej kondycji. My musimy pamiętać jedynie o regularnym szczotkowaniu, stosowaniu odpowiedniej pasty i cyklicznej wymianie oryginalnych końcówek. A tych do wyboru mamy sporo – od tych do wybielania przez delikatne, do intensywnego czyszczenia, aż po końcówkę orto dla posiadaczy aparatu ortodontycznego.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie