Dlaczego kobiety mają więcej obowiązków domowych niż mężczyźni?

Jak doprowadzić do równego podziału?
Dlaczego kobiety mają więcej obowiązków domowych niż mężczyźni?
fot. istock.com
05.12.2020
Dominika Stanisławska

Jak wygląda lista rzeczy do zrobienia u kobiet? Między pracą a dziećmi, płaceniem rachunków, zakupami i upewnianiem się, że masz wszystko wyprasowane, jest to około kilkudziesięciu czynność, które musisz wykonać. Lista rzeczy do zrobienia twojego męża? Według niego nie ma nic pilnego, czym musiałby się teraz zająć.
Zobacz więcej: 
5 sytuacji, na które trzeba się wcześniej przygotować

Niewidzialne obciążenie pracą, co to jest?

To, co robią kobiety, a raczej muszą robić, bo nikt inny tego nie zrobi nazywa się niewidzialnym obciążeniem pracą. Co to jest niewidoczne obciążenie pracą? Zasadniczo chodzi o to, że mimo iż jest rok 2020, kobiety nadal mają tendencję do bycia tymi, które są psychicznie i fizycznie odpowiedzialne za większość pracy związanej z domem, która wiąże się zarówno z opieką nad dziećmi, jak i sprzątaniem i dbaniem o dom. Innymi słowy, związek partnerski nie zwalnia kobiet z wykonywania szczegółów. Weźmy listę rzeczy do zrobienia twojego męża. Nie chodzi o to, że on cię nie wspiera lub chce pomóc. Chodzi o to, że nie przewiduje przyszłych zadań - takich jak fakt, że zauważyłaś, że kończy się pasta do zębów lub mleko, lub musisz znaleźć się w kalendarzu kosmetyczki, jeśli chcesz dobrze wyglądać.
Chodzi o to, że nie przewiduje przyszłych zadań - takich jak fakt, że zauważyłaś, że kończy się pasta do zębów lub mleko, lub musisz znaleźć się w kalendarzu kosmetyczki, jeśli chcesz dobrze wyglądać.
fot. istock.com

Niewidzialne obciążenie pracą, jak temu zaradzić?

Jak rozwiązać ten problem? Chociaż nie możesz w pełni kontrolować mentalnej listy rzeczy do zrobienia, którą tworzy twój umysł z ogromną prędkością, możesz postarać się, aby ją lepiej zwerbalizować. Jeszcze lepiej, możesz mówić o niej głośno. Może to oznaczać zawieszenie karteczek na lodówce, które oboje zobaczycie, a następnie wspólnie odciążać się od „niewidzialnych zadań”. Możecie też stworzyć kalendarz, do którego oboje będziecie mieli dostęp, a regularne powiadomienia pozwolą wam uniknąć spięć i “niewidzialnej pracy”, którą musicie robić. 
Zobacz więcej: 
Izolacja społeczna a macierzyństwo, jaki ma wpływ ma współczesne kobiety?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.12.2020 15:06
Od zawsze tak było i tak jest. Mnie nie przeszkadzają obowiązki w domu, mam zmywarkę, irobota, palko-suszarkę więc już trochę czasu oszczędzam. Małżonek jak go poproszę to też nie ma problemu, by mi pomógł. Nie mam tak najgorzej :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie