Idealna pralka do mikrołazienki - na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz wąskiej pralki? Podpowiadamy, jak ją wybrać!
Idealna pralka do mikrołazienki - na co zwrócić uwagę?
fot. iStock
26.11.2020

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym domu, dlatego jej wybór nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza wtedy, kiedy na jej ustawienie dysponujemy niewielką ilością miejsca. W tym wypadku sprawdzają się pralki slim, czyli nieco płytsze siostry standardowych modeli. Asortyment pralek slim na rynku jest bardzo bogaty, dlatego z pewnością uda Ci się dobrać model idealny do Twojej łazienki. Jednak rozmiar to nie wszystko, dlatego wybierając taką pralkę, warto zwrócić uwagę na jej parametry i funkcjonalność.

Co oznacza, że pralka jest slim? Wymiary pralek slim

Pralki slim z oferty: https://www.neonet.pl/pralki/pralki-slim.html to wąskie pralki, które od standardowych modeli różnią się nie tyle szerokością, ile głębokością. Osiąga ona nie więcej niż 45 cm, chociaż można znaleźć również modele, które mają zaledwie 30 cm głębokości, przy czym pozostałe parametry, jak szerokość i wysokość, pozostają takie same, jak w przypadku pralek w tradycyjnej wielkości. Niewielka głębokość pozwala na umieszczenie pralki w ciasnej wnęce, którą trudno zagospodarować. Trzeba jednak pamiętać, że podłączenie pralki wymaga odpowiednich przyłączy, na które należy pozostawić miejsce, dlatego pralka nie może być dobrana na styk do przeznaczonej na nią wnęki.

Pojemność pralki i sposób załadunku

Jednym z najważniejszych parametrów pralki slim jest jej pojemność. Mniejsza głębokość pralki oznacza zwykle również możliwość wyprania w niej mniejszej ilości rzeczy w jednym cyklu prania. W tym wypadku pozory mogą mylić - niektóre modele mieszczą nawet 6 kg wsadu, czyli dokładnie tyle samo, ile "tradycyjna" pralka, a ta ilość powoli staje się standardem. Pojemność pralki slim może być oczywiście znacznie mniejsza, nawet o połowę, dlatego przed wyborem urządzenia warto przemyśleć, jak często robimy pranie i ile rzeczy chcemy wyprać za jednym razem. Decydując się na wąską pralkę o dużej pojemności, dobrze jest zwrócić uwagę, czy posiada ona opcję prania połowy wsadu.

fot. materiały prasowe

Na wygodę użytkowania urządzenia duży wpływ ma sposób załadunku. Pralki slim, podobnie jak modele o standardowych wymiarach, mogą być ładowane zarówno od przodu, jak i od góry. Wybierając pierwszy sposób ładowania, należy wziąć pod uwagę, że przed pralką musi znajdować się wystarczająco wolnej przestrzeni na swobodne otwarcie drzwiczek. Tak samo jest w przypadku pralek ładowanych od góry z tą różnicą, że w tym przypadku wolne miejsce należy pozostawić nad urządzeniem. Ta opcja wyklucza umieszczenie bezpośrednio nad pralką szafki, półki lub innych elementów wyposażenia.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wąską pralkę, czy na tę o standardowych wymiarach, przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę parametry użytkowe tego urządzenia. Najważniejsze z nich to:

– prędkość wirowania – to od niej w dużej mierze zależy, jak bardzo „suche” pranie wyciągniemy z pralki. Im większa prędkość wirowania, tym pranie po wyjęciu będzie mniej mokre, a co za tym idzie, szybciej będzie schło po wywieszeniu. Każda pralka powinna posiadać prędkość wirowania co najmniej 1000 obrotów/min;

– zużycie wody – im mniejsze, tym lepsze. Nowoczesne pralki zużywają nawet niecałe 40 l wody w jednym cyklu prania. Chcąc zaoszczędzić na wodzie, warto wybrać pralkę z możliwością prania połowy wsadu;

– klasa energetyczna – informacja o niej jest umieszczona na etykiecie energetycznej. Informuje o tym, ile prądu przypuszczalnie zużyje pralka w ciągu roku, a jest wyrażona na siedmiostopniowej skali od A+++ (najwyższa klasa energetyczna) do D (najmniej energooszczędna klasa).

Gdzie sprawdzą się wąskie pralki?

Pralki slim mają wiele zalet, ale najważniejszą z nich są kompaktowe wymiary. Dzięki temu wąska pralka może być elementem wyposażenia zarówno małej łazienki, jak i kuchni, szczególnie tej, w której nie dysponujemy dużą ilością miejsca. Pralkę można także wstawić do pomieszczeń nieustawnych lub niewielkiej pralni, w której powinna zmieścić się również suszarka na pranie czy regał do przechowywania środków czystości. W zależności od wymiarów pralki, urządzenie można postawić praktycznie wszędzie, pod warunkiem, że dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na samą pralkę oraz potrzebne do jej podłączenia przyłącza.

Jakie programy powinna mieć dobra pralka slim?

Wybierając to urządzenie, warto zwrócić uwagę na programy, jakie posiada na wyposażeniu. Oprócz prania delikatnego, standardowego i intensywnego, dobrze, aby znalazły się również programy do prania połowy wsadu, program krótki czy do prania koszul lub firanek. Dla rodzin wychowujących małe dzieci przydatny będzie program do prania dziecięcych ubranek, a dla alergików – program, który skutecznie usuwa z odzieży roztocza, bakterie i inne alergeny. Jeśli zwracamy szczególną uwagę na oszczędne pranie, warto zainwestować w pralkę z technologią Eco Bubble.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.12.2020 14:32
Mieszkamy w bloku to nie ma zbyt dużo miejsca. Dlatego jak braliśmy pralkę, brodzik pod prysznic to dokładnie wszystko mierzyliśmy, by weszło. Nawet nie było miejsca na bidet, który chciałam. ale za to kupiłam deskę myjącą uspa nakładaną na wc, więc ona przynajmniej nie zajmuje miejsca.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie